Top Baneris

Europos architektai pasiryžę kurti tvarią aplinką

2014 spalio 1 d.
Pasidalykite straipsniu

2014 rugsėjo 25-26 dienomis vyko Europos architektų tarybos (EAT) koordinatorių susitikimas. Jo metu buvo aptarti per pastarąjį pusmetį atlikti darbai, architektūros problemos ir aktualūs uždaviniai.

Iškart po Europos parlamento rinkimų pavasarį EAT parengė manifestą, kuris buvo išdalintas daugiau kaip 750 Europos sąjungos valdininkų. Jame EAT pabrėžia 9 svarbiausias sritis, kuriuose būtina aktyvi veikla, ES pozicijos, teisės aktų patobulinimai. Tai – tvarumas, urbanistiniai klausimai, viešųjų pirkimų ir architektūros konkursų sritis, Architektūros įstatymo sukūrimo reikmė, visuomenės nuo jaunų dienų (mokyklose) įtraukimas į aplinkos formavimo procesus, tarptautinių standartų profesinės kvalifikacijos ir švietimo klausimai.

Kaip EAT susitikime pabrėžė EAT prezidentas L. Lazzari, šis manifestas parengtas neturint konkretaus adresato, todėl ateityje gali būti konkretinamas ir koreguojamas, priklausomai nuo to, kam bus skirtas (pvz., Europos Parlamentui, Europos Komisijai ar šalių-narių valdžioms). EAT rekomenduoja kiekvienai organizacijai-narei naudoti šį manifestą diskutuojant su vietine valdžia, kalbantis apie vietines problemas bei naujų ES direktyvų pritaikymą vietiniame kontekste.

Tematinės grupės „Atsakinga architektūra“ vadovė S. Van Rompaey teigė, jog prioritetinis grupės tikslas – pabrėžti architekto kompetencijos ir vaidmens svarbą tvarios aplinkos kūrimo srityje. Per pastaruosius 6 mėnesius grupės atstovai dalyvavo keliose diskusijose su EP ir EK nariais, kuriose tvirtino šią architekto poziciją.

Tačiau, kaip susitikime pabrėžė EAT nariai, tarp pačių profesionalų būtina aktyvi diskusija apie tai, ką patys architektai daro, kad visuomenė žinotų, jog jie yra kvalifikuoti padėti energijos tvarumo klausimais? Iki metų pabaigos EAT žada atlikti narių apklausą apie tai, kokius įgūdžius tvarios architektūros srityje Europos architektai turi, kokių dar trūksta? Kas turėtų būti įtraukti į mokymo programas? Diskusijose buvo išreikšta nuomonė, jog tvari architektūra tapo madinga spekuliatyvia fraze, nes universalūs kokybiškos architektūros kriterijai ir yra tvarūs, taigi geras architektas visuomet kūrė atsakingai, ekologiškai, tvariai. G. Pendl (Austrija) pastebėjo, kad šią architekto kompetenciją gallma įrodyti tik pavyzdiniais projektais. Tuo pačiu būtina formuoti platesnį požiūrį į tvarumą: inžinieriams tvarumas  yra skaičiai, architektams – dar ir kutūrinė, estetinė, socialinė vertė.

Darbo grupė „Tvarumas“ praėjusią savaitę susitarė su EK dėl susitikimo, kuriame investuotojai, statytojai, architektai bus kviečiami aptarti resursų efektyvumo problemas. Bus diskutuojama apie atliekas, resursų atkūrimą, perdirbimą statybos procese. Tvarumo srityje dirbantys EAT atstovai bendradarbiauja ir su programos Constructoin 2020 vykdytojais.

Vasarą Europos Komisija paskelbė raportą apie energijos efektyvumą ir planus iki 2030 metų. EK teigia, jog 40 proc. Europos energijos sunaudojama statybos sektoriuje, todėl svarbu, kad šias sąnaudas mažinti. Planuojama, jog iki laikotarpio pabaigos energijos sąnaudos statybos sektoriuje bus sumažintos 30 proc. (EAT nuomone, galima būtų siekti ir 40 proc. sumažėjimo). 2015-2016 m.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video