Šį penktadienį Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė ir Kaišiadorių miesto savivaldybė kviečia į atrestauruotą Žiežmarių sinagogą.
XIX a. antroje pusėje pastatyta Žiežmarių sinagoga – viena Europos mastu unikalių tokio tipo medinio paveldo objektų, pradėta tvarkyti 2016 m. Kadaise Lietuvoje medinių sinagogų buvo apie 150, o dabar liko tik keliolika (iš Europoje išlikusių medinių sinagogų Lietuvoje jų skaičius yra didžiausias). Žiežmarių sinagoga – antroji Lietuvoje atrestauruota ir veikloms pritaikyta medinė sinagoga (pirmoji – Pakruojyje – po restauracijos atidaryta 2017 m.).
Lietuvoje išlikusios medinės sinagogos yra unikalūs kultūros paveldo objektai visos Europos mastu. Po didelio gaisro 1920 metais atstatyta ir per karus bei sovietmetį išlikusi medinė Žiežmarių sinagoga atveria duris 2021 m. didžiųjų žydų rudens švenčių laikotarpiu.
Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus atidarymo išvakarėse dalinasi prisiminimais:
„Labai gerai prisimenu Žiežmarių sinagogos sutvarkymo projekto gimimo pradžią. Nors ir nebuvo lengva, bet džiaugiamės, kad neišsigandome ir atkakliai siekėme savo tikslo. Mūsų idėją prikelti visos Lietuvos istorijai svarbų kultūros paveldo objektą palaikė ne tiktai Kultūros paveldo departamentas, Lietuvos žydų bendruomenė, bet ir dauguma vietos gyventojų. Labai jiems už tai dėkojame. Didžiuojamės Kaišiadorių krašte turėdami išsaugotą ir atgimusią Žiežmarių sinagogą, kurią lanko tiek užsienio turistai, tiek ir vietos gyventojai. Atnaujinta sinagoga ne tiktai puošia miestą, bet yra ir gyvas liudijimas, primenantis apie beveik 500 metų čia gyvenusią gausią žydų bendruomenę, kuri buvo žiauriai sunaikinta ir kurios negalime užmiršti, jeigu norime žinoti savo miesto istoriją.”
Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky džiaugiasi: ,,Taip sėkmingai vyko Sinagogos atnaujinimo darbai, svarbiausia, užsimezgė puikus ryšys su Kaišiadorių rajono bendruomene, su kuria toliau bus vystomi nauji projektai, organizuojami renginiai aplink šį unikalų pastatą…“
Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė Europos žydų kultūros dienų kontekste rengia jau antruosius #ŽydiškusPašnekesius šį kartą iš Žiežmarių, kur jau rugsėjo 17 d. kalbėsime apie žydų paveldo įveiklinimą bei vietos bendruomenės santykį su sinagoga, iš naujo atrandamą žydų kultūrą ir tradicijas.
Žiežmarių sinagoga – Holokausto liudininkė. Žiežmarių žydai sušaudyti 1941 m. rugpjūčio pabaigoje. Prieš egzekuciją nemažai jų buvo laikomi uždaryti sinagogoje. Čia buvo suvežti nužudytųjų daiktai.
Po karo Žiežmariuose žydų beveik nebeliko, o unikali sinagoga buvo paversta sandėliu. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, avarinės būklės pastatas buvo sugrąžintas Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenei, kuri 2015 m. perdavė jį panaudai Kaišiadorių rajono savivaldybei su tikslu sinagogą restauruoti ir panaudoti vietos bendruomenės švietimo, kultūros bei viešiems turizmo poreikiams.
Sinagogos tyrimus, projekto rengimą bei tvarkybos darbus finansavo Lietuvos Respublika (per Kultūros paveldo departamentą) ir Kaišiadorių rajono savivaldybė. Pinigais bei konsultacijomis taip pat prisidėjo ir Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė. Sinagogą pavyko išsaugoti iki restauravimo tik kelių aktyvių vietinių Žiežmarių gyventojų dėka – jie išvalė nuo sovietmečio likusias šiukšles, užkalė nenaudojamo pastato langus, palydėdavo besidominčius.
Atkurtame sinagogos pastate vyks edukacinės programos, koncertai, filmų peržiūros, parodos, seminarai ir amatų dirbtuvėlės.