Top Baneris

Dirbtinis natūralus dangus

2014 gruodžio 31 d.
Pasidalykite straipsniu

Mokslininkų įrodyta, kad emocinė ir fizinė žmonių sveikata labai priklauso nuo metų laikų, nuo lauke praleidžiamo laiko, nuo gaunamų saulės spindulių – būtent dėl to daugelis šiauriečių žiemas stengiasi praleisti Europos pietuose. Dėl šiandienio pramonės plėtros lygio situacija tik blogėja – ne tik per smogą miestų gyventojų nepasiekia saulės spinduliai, bet ir dangus kone nuolatos atrodo pilkas kaip asfaltas. Ir čia į pagalbą ateina mokslas, siūlantis natūralia dienos šviesa, žydru dangumi ir saule mėgautis net ir tamsiausiu metų laiku, net giliai po žeme.

Reikia pamatyti, kad patikėtum

Beveik 10 metų brandinęs mintį, kaip atmosferos dėsnius perkelti į patalpos vidų ir džiaugtis dangaus žydryne net ir niūrią žiemą, Insubrijos universiteto (Italija) fizikos profesorius Paolo Di Trapani pagaliau rado sprendimą – jam pavyko sukurti fizinį ir optinį natūralios saulės šviesos efektą uždarose patalpose – „CoeLux®“ vadinamuosius dangaus langus. 2009 metais, dar ankstyvoje projektinėje „CoeLux®“ stadijoje, Insubrijos universitete profesorius P. Di Trapani įsteigė pradedančią įmonę „CoeLux Srl“ ir visas jos pastangas nukreipė į tolesnį „CoeLux®“ projekto plėtojimą.

Projektas nepaprastai sėkmingas – prieš mėnesį Londone vykusiuose prestižiniuose „LuxAwards 2014“ apdovanojimuose „CoeLux®“ pelnė metų apšvietimo naujovės („Light Source Innovation of the Year 2014“) apdovanojimą. „CoeLux®“ tapo tikru mokslo proveržiu – šios technologijos plėtotojai ir projekto partneriai, mokslinį profesoriaus atradimą sujungę su menine raiška, uždaroje erdvėje atkūrė saulės šviesos efektą ir jos sklaidą atmosferoje.

„CoeLux®“ efektas priverčia patikėti regint natūralią dangaus žydrynę ir markstytis nuo saulės šviesos. O didžiausias šios technologijos pasiekimas yra tas neaprėpiamos erdvės įspūdis, kuris, sukurtas į patalpą krintančių dirbtinės saulės spindulių, daiktų ir jų šešėlių žaismo, tarsi apgauna protą, kartu paveikdamas ir emocinę būseną.

Pirminiai tyrimai rodo, kad natūraliai per atmosferą sklindančių saulės spindulių imitacija labai teigiamai veikia uždarose dangoraižių patalpose ar požemyje dirbančių žmonių aktyvumą ir sveikatą. „CoeLux®“ šviesos sklaidos technologija ypač aktuali tiems, kurie kenčia nuo natūralios dienos šviesos trūkumo. Pirmiausia tai visos šalys, nutolusios nuo ekvatoriaus ir šiaurės, ir pietų ašigalių kryptimi, gyvenantieji atšiauraus klimato sąlygomis, pavyzdžiui, Skandinavijoje, Kanadoje arba Aliaskoje. Ką jau kalbėti apie ekstremalaus klimato zonas už šiaurės poliarinio rato ir Antarktidoje, kur tamsusis metų periodas tęsiasi itin ilgai. Tamsių ir ilgų Lietuvos žiemų išgyvenimas pasitelkus šią technologiją irgi galėtų palengvėti.

Naująja apšvietimo technologija susidomėta ir specifinėje sveikatos apsaugos sistemoje, labai plačios pritaikymo galimybės numatomos prekybos centruose, viešbučiuose, muziejuose, oro uostuose, požeminiame transporte, grožio ar sporto centruose, kino teatruose, biuruose ir pramonės įstaigose. Šios technologijos privalumus turėtų itin gerai įvertinti žmonės, dirbantys uždarose belangėse požeminėse patalpose ar itin ankštose erdvėse.

Be estetinio ir sveikatos faktoriaus, technologija, kurioje suderintos energiją taupančios šviesos diodų technologijos, sudėtinga optinė sistema ir nanomedžiagos, gali reikšti perversmą šiuolaikinėje apšvietimo pramonėje ir interjero dizaino srityje.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video