Top Baneris

Daugiabučio laiptinė – aikštelė kūrybai

2015 birželio 16 d.

 

2014 metais Architektūros fondas pradėjo projektą „Bundantis miegamųjų rajonų potencialas“, kuriame architektai ir dizaineriai dirba su Vilniaus daugiabučių bendruomenėmis, atnaujindami joms priklausančias viešąsias erdves. Šį pavasarį buvo užbaigta pirmoji projekto dalis.

Kiekvienas yra matęs daugiabučio laiptinėje ant palangės surikiuotas gėles ar priešais liftą sustatytus fotelius. Turbūt dažnam iškilo klausimas: tai – puošmena, ar tik nebereikalingi daiktai, namo gyventojų išmesti į laiptinę? Šį klausimą sau uždavė ir meno bei dizaino sferose besidarbuojančios Eglė Mikalajūnė, Vaiva Vaišvilaitė, Jurga Marcinauskaitė ir Justina Christauskaitė. Jos – vienos iš 2014–2015 m. Architektūros fondo projekto „Bundantis miegamųjų rajonų potenciala“ iniciatorių. Tai – projektas, kurio metu architektūros, dizaino ir šiuolaikinio meno profesionalai kartu su bendruomenėmis kuria ir įgyvendina unikalias dizaino ir architektūros intervencijas daugiabučių rajonų viešosiose ir pusiau viešose erdvėse: kiemuose ir laiptinėse.

2014 metais, pagelbėjant seniūnijoms, socialiniams tinklams ir kolegoms, buvo atrinktos dvi bendruomenės ir joms priklausančios erdvės: kiemas Karoliniškėse (Asanavičiūtės g. 4) ir laiptinė Justiniškėse (Taikos g. 75. Nuotraukoje – namo gyventojas Aleksandras). „109 gėlių namas“ – taip trumpai buvo galima apibūdinti daugiaaukštį Justiniškėse, su kuriuo dirbti sutarė dizainerių komanda. Gyventojų į laiptinę suneštos gėlės tapo viena iš pagrindinių inspiracijų laiptinės atnaujinimui.

Po pusmetį trukusių  svarstymų ir darbų laiptinė įgavo naują veidą. Nors ir nebuvo atnaujinta „iš pašaknų“, tačiau keletas štrichų – lentynos gėlėms, aukštus žymintys skaičiai, dekoro elementai šalia lifto durų – suteikė jai išskirtinių bruožų, neleidžiančių sumaišyti su jokia kita laiptine. Tačiau svarbiausia – naujajame laiptinės interjere liko nusėdusi namo gyventojų rankų darbo šiluma.

Projekto organizatorius: VšĮ „Architektūros fondas“

Projekto rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija

 

 

 

 

    Komentarai