Balandžio 26 d. Vilniuje vyks tarptautinis praktinis forumas „Co-urbanism“, skirtas pasidalinti patirtimi ir iššūkiais, užtikrinant miestiečių dalyvavimą priimant sprendimus, vystant miesto erdves.
Tai unikali galimybė sužinoti apie naujausius bendruomenių įtraukimui skirtus metodus ir tendencijas iš praktikų, dirbančių su Baltijos jūros regiono bendruomenėmis. Tarp renginyje pristatomų atvejų: miegamųjų rajonų gaivinimas Taline, socialus dizainas mažuose miesteliuose, hakatonai kaip būdas surinkti sprendinius judumui mieste ir dalyvavimo principu formuojamas biudžetas. Renginys skirtas miesto praktikams, aktyviems miestiečiams, socialinių mokslų atstovams, institucijų darbuotojams, architektams ir urbanistams.
Kasmetis praktinis forumas „Co-urbanism“ suburia urbanistus, su bendruomenėmis kuriančius menininkus, socialinius inovatorius, siekiant pasidalinti praktiniais metodais ir iššūkiais vystant miesto erdves kartu su gyventojais. Šiais metais forumo tema yra „Dalyvavimo formos formuojant miestą“. Ilgametę patirtį turintys praktikai iš Baltijos jūros regiono šalių ieškos atsakymų į šiuos klausimus: kaip užtikrinti, kad gyventojų poreikiai taptų miesto planavimo dalimi ir kaip užtikrinti tikrą (neimituojamą) gyventojų grupių dalyvavimą, priimant sprendimą dėl miesto erdvių formavimo? Kaip galėtų veikti dalyvaujamojo biudžeto modelis Lietuvos vietovėse?
Kokios bendradarbiavimo formos efektyvios, gyventojams ir miesto planuotojams siekiant kartu išgryninti kaimynijų ir rajonų vystymo kryptis? Kuo bendruomeniniai menininkai gali prisidėti prie kaimynijos gyvenimo puoselėjimo? Kokiomis sąlygomis šiuo metu veikia nevyriausybinės organizacijos, aktyvios įtraukaus urbanizmo srityje? Renginyje dalyvaus miesto pratikai iš Berlyno, Talino, Minsko, Kauno, Vilniaus. Renginio iniciatorius: miesto žaidimų ir tyrimų laboratorija „Laimikis.lt“ kartu su Britų taryba.
„Pastaruoju metu Lietuvoje pradėta kalbėti apie gyventojų dalyvavimo svarbą, priimant sprendimus dėl miestų aplinkos. Tačiau atsakymą į klausimą, kokiu būdu tai padaryti, žino tik su gyventojais ilgus metus dirbantys praktikai, miesto aktyvistai, benduomenių lyderiai. Šis urbanistinis forumas pasižymi išskirtiniu praktinio žinojimo laipsniu: forumo dalyviai atsineša įžvalgas ir išgrynintus veiklos principus tiesiai iš „lauko“, t. y. iš gatvių, kaimynijų, aikščių. Nebijo pripažinti, jeigu savo veikloje susidūrė su kliūtimis. Praktikai akumuliuoja gyvą žinojimą, nes eina bandymų keliu. Todėl jie geriausiai išmano metodus, žino kaip suburti gyventojus bendroms veikloms, ieško kaip užtikrinti veikiantį ryšį tarp bendruomenių ir institucijų. Ir daro tai todėl, kad „serga“ už savo bendruomenes ir ieško kaip pagerinti gyvenimo mieste sąlygas. Šis forumas skirtas pasidalinti iššūkiais ir įžvalgomis apie miesto erdvių kurimą kartu su vietovių gyventojais“, – komentuoja forumo „Co-urbanism“ iniciatorė, miesto antropologė dr. Jekaterina Lavrinec.
„Co-urbanism“ renginys atviras, nemokamas, vyks anglų kalba, be vertimo.
Vieta: Didžioji g. 5, ketvirtame aukšte esanti konferencijų salė.
Renginio trukmė: nuo 11 val. iki 14.30 val.
Daugiau informacijos: http://laimikis.lt Norint dalyvauti, būtina registracija:.
Programa:
11.00
Jekaterina LAVRINEC, Urban games and research Lab Laimikis, Vilnius
Intro to Co-urbanism 2018. Current challenges in participatory urban development.
11.15 – 11.30
Sebastian SCHLUETER, Actors of Urban Change, Berlin
How to change cities for the better through cross-sector collaborations
11.30 – 11.45
Aurimas ZDANAVIČIUS, Architecture Fund, Vilnius
Travelling Architecture Workshop – fostering communities through creation of public spaces with children
11.45 – 12.00
Maria DERLõŠ, Lasnamäe community / Linnalabor, Tallinn
Citizen-led innovation in panel housing areas in Tallinn
Discussions & coffee
12.10 – 12.30
Vita GELŪNIENĖ, Ed CARROLL, the Lower Šančiai Community, Kaunas
Citizen Artist School for Social Transformation
12.30 – 12.45
Ahniya ASANOVICH, Egalite Inclusive Media School, Minsk
Hackathon as a format of engaging citizens into a cross-disciplinary collaboration. Case of #Hack4Brest.
12.45 – 13.00
Algimantas GRIGAS, Ekskursas, Kaunas
Ekskursas: strengths and challenges of volunteer based activism
13.00 – 13.15
Rasa CHMIELIAUSKAITĖ, TẽKA, Kaunas
TẽKA: [re]animation: Waterways and community links – (re)construction of cultural experience
Discussions & coffee
13.30 – 13.45
Rugilė TRUMPYTĖ, Transparency International Lithuania
Participatory budgeting: a silver bullet or the beginning of the road?
After the presentation: Round table on participatory methods, moderated by TRANSPARENCY INTERNATIONAL LITHUANIA