Turėdami galimybę rinktis – seną dviejų kambarių butą Vilniaus senamiestyje ar tiek pat kainuojantį naują trijų kambarių butą miegamajame rajone – dauguma lietuvių (64 proc.) pasirinktų pastarąjį variantą. Kitaip tariant, Pilaitė ar Jeruzalė žmonėms atrodytų patraukliau nei sostinės senamiestis, Užupis ar Žvėrynas. Didžioji dalis lietuvių nurodė, jog ieškodami gyvenamosios vietos prioritetą teiktų būsto vietai. Tą parodė nekilnojamojo turto plėtros įmonės „Eika“ ir nekilnojamojo turto skelbimų portalo „Domoplius.lt“ apklausa.
„Nors lietuviai ir svajoja apie patogų bei kokybišką gyvenimą miesto centre, tačiau renkasi racionaliai. Pardavimai rodo, kad dažniausiai pasirenkamas būstas miegamuosiuose rajonuose. Ten ne tik didesnis pasirinkimas, bet dažnai ir aukštesnė kokybė. Be to, už tą pačią kainą galima įsigyti būstą pigiau arba didesnio ploto“, – teigia bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda.
Senamiestis atbaido kainomis ir vietos stygiumi
Pagrindiniu būsto sostinės centre privalumu Lietuvos gyventojai nurodė puikiai išvystytą infrastruktūrą (47 proc.). Nemaža dalis atsakiusiųjų – 31 proc. – būstą senamiestyje laiko puikia investicija į ateitį ir mato išliekamąją jo vertę, vos 14 proc. privalumu nurodė tai, kad centre gausu laisvalaikio praleidimo vietų, kultūrinių renginių.
Paprašyti pasirinkti tris pagrindines priežastis, kodėl nepirktų buto sostinės centre, daugiausia (66 proc. respondentų) įvardijo didelę kainą. Nekilnojamojo turto skelbimų portalo „Domoplius.lt“ projekto vadovas Evaldas Narbuntovičius teigia, jog šiuo metu standartinis 60 kvadratinių metrų dviejų kambarių butas Vilniaus senamiestyje vidutiniškai kainuoja apie 85 tūkst. eurų, o tokio pat dydžio butas miegamajame rajone – trečdaliu pigesnis.
Net 49 proc. apklaustųjų nurodė, kad būsto senamiestyje nesirinktų dėl automobilių stovėjimo vietų stygiaus. Kiek mažiau apklausos dalyvių – 44 proc. – didžiausiu trūkumu įvardino nuolatinį triukšmą ir šurmulį gatvėse. Beveik pusė respondentų buto centre nesirinktų dėl pasenusių vamzdynų bei remonto grėsmės.
Į miegamuosius rajonus – dėl žaliųjų zonų
Respondentai pagrindiniu miegamųjų rajonų privalumu nurodė žaliųjų zonų gausą (32 proc.), naujesnius geriau išplanuotus ir erdvesnius butus (29 proc.), mažesnes kainas nei centre (22 proc.).
Paprašyti pasirinkti tris pagrindines priežastis, dėl kurios buto miegamuosiuose rajonuose visgi nepirktų, daugiausia lietuvių – 81 proc. – nurodė prastą susisiekimą su centru ir kitais rajonais, o 62 proc. trūkumu įvardijo laisvalaikio praleidimo vietų stygių. Daugiau nei pusei – 51 proc. atsakiusiųjų – miegamuosiuose rajonuose nepakankamai išvystyta infrastruktūra.
Prioritetą teiktų vietai, o ne kainai ar kokybei
Rugsėjį atliktos apklausos rezultatai parodė, kad ieškodami gyvenamosios vietos dauguma lietuvių (67 proc.