Top Baneris

Biurų rinką gali auginti ir neefektyvius pastatus paliekantys valdininkai

2017 sausio 18 d.
Verslo centras „Quadrum“. DNB nuotr.
Verslo centras „Quadrum“. DNB nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Rekordiniais 2016 metai vadinami ne tik sostinės būsto, bet ir biurų rinkai. Specialistai džiūgauja: praėjusiais metais sudaryta dvigubai daugiau nuomos sutarčių, taip pat – vienas didžiausių nuomos sandorių Lietuvos biurų rinkos istorijoje.

„Metai buvo išskirtiniai – kaip ir buvo prognozuota: intensyviai augo pasiūla, tačiau maloniai nustebino ir paklausa. Apžvelgiant istorines, pastarųjų 10 metų biuro patalpų sandorių apimtis, Vilniaus rinkos biurų nuomos vidurkis siekė apie 35 tūkst. kv. m per metus, o 2016 metais sudarytų sandorių skaičius šoktelėjo dvigubai. Du trečdaliai pernai padedant tarpininkams atliktų sandorių rinkoje įvyko tarpininkaujant „Newsec“, – sako tarptautinės nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Newsec“ Tyrimų ir analitikos grupės vadovas Baltijos regione Mindaugas Kulbokas.

2016 m. biurų rinkoje buvo ypatingi ir tuo, kad realiai pradėjo formuotis išankstinių sandorių praktika: pernai buvo sudarytas vienas didžiausių sandorių Lietuvos biurų rinkos istorijoje – „Danske Bank“ Globalių paslaugų centras išsinuomojo 11 600 kv. m biuro pastatą. Jį šalia centrinės banko būstinės, Saltoniškių g. 7, stato bendrovė „M.M.M. projektai“.

2016-aisiais biurų pasiūlą iki 526 700 kv. m išaugino penki nauji verslo centrai: „Quadrum“, „City“, „Highway“, „135“, „Delta“. Bendras jų plotas sudaro 84 400 kv. m.

zalgirio 135 2

Verslo centras „135“. „Eikos“ vizual.

„Vidutinis pernai atidarytų verslo centrų užimtumo rodiklis atidarymo metu buvo labai aukštas ir siekė apie 70 proc. O metų pabaigoje vidutinis visų modernių biurų neišnuomoto ploto lygis siekė 4,8 proc. Palyginti su brandžiomis Europos rinkomis, sveiku rodikliu laikoma iki 7 ar 8 proc.

Modernių biurų Vilniaus centre kainos išliko 14–16 už kv. m per mėnesį, retais atvejais kainos siekė ir 17 eurų. Toliau nuo Vilniaus centro esančiose miesto dalyse biurų kainos svyruoja tarp 11–14 eurų, o miesto pakraščiuose ir senesnių B klasės biurų – 8–11 eurų.

Biurų rinka intensyviai plėsis ir 2017–2018 metais. Skaičiuojama, kad įgyvendinus pradėtus ar dar tik suplanuotus projektus, Vilniuje padaugės dar apie 140 000 kv. m ploto modernių biurų. Šiuo metu statomi 12 iš 17 biurų, planuojamų atidaryti per ateinančius dvejus metus.

„Rinka ir kainos joje išsilaikys pakankamai stabilios, nes žvelgiant į perspektyvinius planus iš nuomininkų pusės, išsilaikys stabili kokybiškų biurų paklausa. Tikėtina, kad įmonės toliau kelsis iš senų neefektyvių biuro patalpų į naujus biurus ir taip didins efektyvumą bei savo kaip darbdavio patrauklumą potencialiems darbuotojams. Norintieji pritraukti į rinką ateinančias naujas kompanijas Vilniaus biurų pastatai susidurs su nauju iššūkiu ir turės konkuruoti su Kaunu, kuriame 2017–2018 m. bus įgyvendinami mažiausiai keturi reikšmingi biurų projektai. Tikėtina, kad potencialių klientų portfelis padidės, jei valstybinės įstaigos nuspręs keltis iš neefektyvių pastatų į modernius biurus“, – teigia „Newsec“ atstovas M. Kulbokas.

Pastebima, jog daugumą komercinio NT praėjusiais metais išsinuomojo Paslaugų ir Informacinių technologijų (IT) centrai, kurie šiuo metu užima beveik ketvirtadalį biurų rinkos. Prognozuojama, kad šis rodiklis augs ir toliau. 2016 metų išryškėjo tendencija, kad nuomininkai apie naujus biurus pradeda galvoti prieš 12–24 mėnesių iki įsikraustymo, o biuro patalpų nuomos sutartys pasirašomos likus 6–18 mėn. iki įsikraustymo.

verslo centras city 2

Verslo centras „City“. „Hanner“ vizual.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video