Balsių mokykla mini dešimtmetį: viešojo sektoriaus ir MERKO partnerystė pasiteisino

Balsių mokykla mini dešimtmetį: viešojo sektoriaus ir MERKO partnerystė pasiteisino

balsiu mokykla vilnius merko statyba
Evaldo Lasio nuotr.

Šiandien dešimtmetį mininti Balsių progimnazija unikali dviem aspektais. Ji – pirmoji sostinėje po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo iškilusi mokykla. O taip pat – pirmoji Lietuvoje švietimo įstaiga, pastatyta pagal viešojo ir privataus sektoriaus (VPS) partnerystės modelį, kurio partneriai yra Vilniaus miesto savivaldybė ir UAB Merko statyba.

„Neapsakomai gerai, kad čia buvo pastatyta mokykla. Pirmiausia, ji išvadavo tėvus iš taksistų darbo, nes kasdien užtrukti po pora valandų vežant vaikus į mokyklą ir iš jos – jokių pliusų. Dabar mūsų vaikai gali saugiai nueiti į šalia namų esančią modernią, gražią mokyklą. Ir dar labai svarbu – atsirado vieta, kur Balsių bendruomenė gali rinktis, organizuoti renginius“, – pasakojo Balsių bendruomenės pirmininkė Neringa Kleniauskienė.

Visa mokyklos priežiūra patikėta privačiai bendrovei

Kaip jau minėta, Balsių mokykla – tai vienas pirmųjų sėkmingai įgyvendintų viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės (VPSP, angliškai – Private and Public Partnership) pavyzdžių Lietuvoje. Šio modelio esmė – privatus subjektas, investavęs savo lėšas, pastato mokyklą, ją prižiūri ir administruoja, o už tai gauna metinį atlyginimą iš viešojo subjekto.

Vilniaus Balsių mokyklos projektą inicijavo Vilniaus miesto savivaldybė. Mokyklos pastatą suprojektavo architektas Sigitas Kuncevičius. UAB Merko statyba tapo Vilniaus miesto savivaldybės paskelbto viešojo pirkimo – skelbiamųjų derybų dėl Vilniaus miesto Balsių mokyklos statybos ir ūkio priežiūros vykdymo paslaugų laimėtoja, pasirašė partnerystės sutartį, o vėliau atliko ir mokyklos statybos generalinio rangovo funkcijas.

Pastačiusi mokyklą, UAB Merko statyba per savo sukurtą bendrovę UAB „Balsių mokyklos SPV“ ir toliau visapusiškai ją prižiūri. Pagal partnerystės sutartį bendrovė pasirūpino ir visa mokyklos įranga, pradedant suolais, lentomis, baigiant indais technologijų pamokoms skirtoje virtuvėje. Ji prižiūrės mokyklą iki 2035 metų, o paskui neatlygintinai perduos savivaldybei.

„Dešimtmetis – pakankamas laiko tarpas įsitikinti, kad toks bendradarbiavimas pasiteisino, o visos baimės buvo nepagrįstos. Tik paskelbus konkursą tų baimių buvo įvairiausių: baimintasi, kad nebus pakankamai mokinių, pasigirsdavo nuogąstavimų, kad nepastatysime, tinkamai neprižiūrėsime mokyklos“, – kalbėjo Saulius Putrimas, UAB Merko statyba generalinis direktorius.

Pasak pašnekovo, dabar akivaizdu, kad mokyklos patalpos ir aplinka nuolat prižiūrimi. Kiekvienais metais per mokinių atostogas pagal poreikį tvarkomi ir dažomi kabinetai, koridoriai, kitos patalpos. Per šiuos dešimt metų buvo tvarkomos bei keičiamos lauko, futbolo stadiono dangos ir tribūnos, vaikų žaidimo aikštelės. Kartu su Vilniaus miesto savivaldybe ir mokyklos administracija buvo įrengtos modernios fasado žaliuzės klasių langams su automatiškai jas valdančiais saulės ir oro jutikliais.

„Tokių pastangų dėka mokykla iki šiol stebina užsukančius svečius, kuriems sunku patikėti, kad taip atrodo patalpos, kuriose kasdien mokosi, bėgioja, žaidžia beveik tūkstantis vaikų“, – sakė S. Putrimas.

balsiu mokykla vilnius merko statyba dronas balsiai
Evaldo Lasio nuotr.

Mokykloje apgalvotos visos detalės – kad viskas būtų patogu ir čia besimokantiems vaikams, ir jų mokytojams. Tad šioje ugdymo įstaigoje nieko nestebina ekskursijos – praktiškai visų naujų mokyklų Lietuvoje statytojai prieš imdamiesi darbo būtinai užsuka į Balsius pasisemti patirties. Ir ne tik iš Lietuvos – čia lankėsi svečių ir iš Suomijos, Švedijos, Italijos, Prancūzijos Estijos, Kazachstano bei kitų šalių.

Pasak S. Putrimo, ši mokykla gali būti puikus pavyzdys, kaip naujai kylančiuose Vilniaus rajonuose spręsti mokyklų klausimą  – būdamos šalia namų jos palengvintų tėvų kasdienybę, padėtų sumažinti kamščių mieste.

„Prie mokyklos atsiradimo Balsiuose daugiausiai prisidėjo aktyvi vietos bendruomenė, be kurios iniciatyvos, manau, mokyklos iki šiol nebūtų. Tad linkėčiau visoms bendruomenėms būti aktyviomis ir ieškoti būdų, kaip statyti kuo daugiau naujų mokyklų, o verslas tikrai pasirengęs prie to prisidėti“, – kalbėjo MERKO vadovas.

Mokykla moderni ne tik išore, bet ir turiniu

Balsių mokykla planuota 826 mokiniams, vienu metu ji talpino net 1206 vaikų ir paauglių. Dabar situacija pagerėjo, nes pirmos-trečios klasės persikėlė į pernai netoliese pastatytą progimnazijos pradinio ugdymo filialą. Šioje progimnazijoje dabar mokosi 823 ketvirtokai-aštuntokai, viso – 25 klasės. Direktorė Virginija Giršvildienė džiaugiasi, kad šiemet po ilgokos pertraukos buvo pirmi metai, kai mokykla galėjo priimti visus čia norinčius mokytis vaikus, tačiau dėl to teko formuoti net aštuonias pirmaklasių klases. Ir tai nepaisant aplinkybės, kad čia priimami mokytis tik Balsiuose ir apylinkėse gyvenantys vaikai.

Tėvų noras leisti vaikus į šalia namų esančią mokyklą suprantamas ne tik dėl to, kad ji taip arti namų, bet ir dėl jos naujumo, modernumo. Vilniuje tikrai nėra daug tokių šiuolaikiškų mokyklų, kuriose būtų valgykla, labai lengvai transformuojama  į renginių salę; dvi sporto salės, didžioji ir mažoji šokių salės, sporto aikštynas, o jame – krepšinio bei futbolo aikštelės, lengvosios atletikos sektorius.

Pamokos vyksta erdviose, moderniose klasėse. Kabinetai suprojektuoti blokais pagal atskiras disciplinas: kalbų, technologijų ir pan. Beje, pastarieji tikrai įspūdingi: dailės, keramikos erdvės, modernios virtuvės su šiuolaikine buitine technika ir visa reikalinga įranga, dirbtuvės su 3D spausdintuvais ir lazerinėmis staklėmis.

Temos: Balsių mokykla, merko, Neringa Kleniauskienė, Saulius Putrimas

3 komentarai. Leave new

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai