Partnerio turinys
Aukštųjų technologijų įmonių grupė „Global BOD Group“ 2024 metais atidarė penkių aukštų A++ Inovacijų ir verslo centrą. Nepaisant užklupusios COVID-19 pandemijos, statybinių medžiagų brangimo ir iššūkių, susijusių su pastato unikalumu, 29 mln. eurų kainavęs projektas įgyvendintas per 2,5 metų. Pastatas yra visiškai autonominis: nepriklauso nuo iškastinio kuro ir nėra prijungtas prie miesto šilumos tinklų. Jis pats pasigamina švarią šilumą, šaltį ir elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių.
Objektas: UAB „Inovacijų ir verslo centro“ pastatas
Vieta: Mokslininkų g. 6, Verkiai, Vilnius
Vystytojas: UAB „Inovacijų ir verslo centras“
Generalinis rangovas: UAB „Inovacijų ir verslo centras“
Generalinis projektuotojas: „Be Live“ / UAB „Baltic Engineers“
Architektai: UAB „Milimetras“, architektai Tomas Rasiulis, Paulius Mirinavičius
Autonominis pastatas
„Idėja įkurti autonominį Inovacijų ir verslo centrą kilo natūraliai. Rėmėmės ankstesne patirtimi pirmame mūsų įmonių grupės pastate. Jame sukoncentruota didžioji aukštųjų technologijų įmonių grupės gamybos dalis. Prieš dešimtmetį buvome pirmieji Europoje, sukūrę nulinės CO2 emisijos pramoninį pastatą, o visos investicijos į tvarią technologiją mums atsipirko per 4 metus. Neliko abejonių, kad naujasis mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacinės veiklos centras iš viso nebus prijungtas prie miesto šilumos tinklų“, – projekto idėją pristato „Global BOD Group“ valdybos pirmininkas Vidmantas Janulevičius.
Po naujojo pastato stogu įsikūrė inovatyvios gamybos ir naujųjų startuolių atstovai. Erdvės puikiai pritaikytos medicinos, biotechnologijų, gynybos ir inžinerinės pramonės bei mikroelektronikos verslams. Vienoje vietoje galima ne tik gaminti, surinkti savo produkcijos prototipą, bet ir atlikti reikiamus tyrimus centralizuotoje laboratorijoje. Centre taip pat yra darbuotojų biurai ir demonstraciniai bei posėdžių kambariai svečiams priimti.
Elektros energiją gamina ištisus metus
Projekto vystytojai laužo mitus dėl saulės pajėgumų Lietuvoje. Čia yra pakankamai saulės norint iš esmės sumažinti sąskaitas už energiją ir aprūpinti 33 000 kv. m. pastatą elektra, gauta iš atsinaujinančių energijos išteklių. Svarbiausias sėkmės veiksnys yra inovatyvios technologijos, leidžiančios iš saulės šviesos gaminti elektros energiją ištisus metus. Dėl šios priežasties ne tik ant pastato stogo, bet ir ant jo fasado įrengti modernūs, estetiški ir efektyvūs saulės moduliai. Jie saulės elektrinės galingumą padidino iki 850 kWh. Tai yra beveik 6 kartus daugiau nei pirmajame pastate, įrengtame 2013 metais.
Žinoma, kad didžiausias saulės energijos pikas Lietuvoje yra 13 valanda, tačiau pamirštama, jog žiemą ji nepakyla taip aukštai, kad ant stogo esanti saulės elektrinė veiktų efektyviai. Tačiau saulė gali šviesti tiesiai į pastato sienose integruotus saulės modulius, kurie šaltuoju metų laiku gamina daugiau elektros energijos už ant stogo esančią saulės elektrinę. Be to, nuo vertikalių saulės modulių nereikia valyti sniego, todėl jų priežiūra efektyvesnė. Dėl saulės energijos kaupimo sistemos Inovacijų ir verslo centras gali savarankiškai veikti be išorinio elektros energijos tiekimo visą vasarą.
Pastato projektavimo iššūkiai
Generalinis projektuotojas „Be Live“ su kvalifikuota komanda buvo atsakingas už visus projekto etapus: nuo idėjos iki rakto.
Vienas pagrindinių užsakovo reikalavimų – 32 188,78 m² dydžio pastatas, visiškai energetiškai nepriklausomas. Nuspręsta energiją tiekti geoterminiu būdu ir per saulės elektrinę ant stogo, kuri energiją saugo specialiuose kaupikliuose. Šis sprendimas ne tik užtikrino energetinę nepriklausomybę, bet ir prisidėjo prie tvarumo. Fasade integruoti fotovoltiniai saulės moduliai – dar retai Lietuvoje taikoma naujovė.
Projektavimo procesas buvo sudėtingas dėl dar nežinomų būsimų nuomininkų poreikių. Pastatas skirtas aukštosioms technologijoms, kurioms reikalingos švarios patalpos ir specialios gamybos erdvės, o tai kėlė papildomų iššūkių.
Šis projektas išsiskiria inovatyviais sprendimais, tokiais kaip seklioji geotermija (įrengta daugiau nei 10,4 km gręžinių) ir debito reguliavimo talpykla, apsauganti tinklus nuo patvinimo.
„BOD Group“ projektas ypatingas savo ambicijomis, inovatyvumu ir tvarumu, derinant modernią architektūrą, aukštąsias technologijas ir tvarius energetinius sprendimus, siekiant sukurti efektyvų, nepriklausomą pastatą, atitinkantį šiuolaikinius poreikius“, – sako įmonės „Be Live“ generalinis direktorius Darius Kvedaras.
Naujos kartos stogo danga padeda saulės elektrinėms veikti efektyviau ir mažina pastato eksploatacijos išlaidas
UAB „Moderni izoliacija“ Verslo ir inovacijų centro projekte panaudojo 9500 kv. m baltos stogo dangos. Ji ne tik apsaugo pastatą nuo kaitros vasarą, bet ir padeda kontroliuoti saulės elektrinių darbinę aplinką.
Objekte pritaikyta vėsiojo stogo (angl. Cool Roof) technologija – tai naujos kartos stogas, padengtas visiškai balta, lakuota RENOLIT PVC danga. Dėl didžiausio saulės atspindžio indekso ji atspindi labai daug saulės šviesos ir dvigubai sumažina stogo temperatūrą. „Vasarą tamsus stogas gali įkaisti iki 80–90, o baltas – tik apie 45 laipsnius. Taigi, stogas neperkaista, patalpų temperatūra nukrinta apie 5 laipsnius, reikia mažiau energijos vėsinimui, o tai reiškia ir mažesnes išlaidas elektros energijai“, – apie vieną svarbiausių vėsiojo stogo pranašumų kalba UAB „Moderni izoliacija“ direktorius Andrius Augūnas.
Saulės moduliams svarbi ir tinkama darbinė aplinka. Idealu, kai ji yra apie 25 laipsnius, o jai kylant saulės modulių veikimo efektyvumas mažėja. Naudojant dvipusius saulės elementus, maksimaliai atspindint saulės šviesą ir užtikrinus temperatūrinį režimą, elektrinės našumas padidėja net iki 20 procentų.
Vėsusis stogas vis labiau atkreipia verslininkų dėmesį. Ateityje šis tvarus sprendimas bus pritaikytas atnaujinant daugelio komercinių pastatų stogus, taip tausojant gamtą ir mažinant eksploatacijos išlaidas.
Universali, analogų Lietuvoje neturinti saulės modulių tvirtinimo sistema
Neabejojama, kad saulės moduliai, integruoti į pastato fasadą, taps tikru perversmu naudojant atsinaujinančios energijos išteklius. Šiam unikaliam sprendimui įgyvendinti pritaikyti ne tik aukštos kokybės saulės moduliai, bet ir nestandartinės tvirtinimo sistemos. „Saulės elektrinių ant pastato sienų nėra daug, o joms tvirtinti standartiniai būdai, naudojami ant stogo, netinka. Tad pasirinkome aliuminio konstrukcijas, kurių ilgaamžiškumas ir geros fizinės savybės suteikia fasadui estetinį vaizdą ir leidžia architektams įgyvendinti išskirtines idėjas. Taip sukūrėme unikalią saulės modulių tvirtinimo sistemą, kuri ateityje galės būti pritaikoma bet kokiems fasadams, skirtingiems saulės modulių dydžiams bei tipams, o montavimas ir transportavimas nekels rūpesčių“, – teigia UAB „Production Line“ generalinis direktorius Darius Armanavičius.
Eksperto teigimu, verslams nebepakanka ant stogo esančių saulės elektrinių pagamintos elektros energijos ir jie ieško papildomų alternatyvų. Jos labai ribotos ir dažnai estetiškai nepatrauklios. Pasirinkęs UAB „Production Line“ sukurtą, analogų Lietuvoje neturinčią, Anglijos laboratorijoje testuotą ir sertifikuotą saulės modulių tvirtinimo sistemą, klientas gauna daugiau naudos: įdarbinamas pastato fasadas, neprarandama naudingo erdvių ploto, seniems pastatams kartu gali būti atlikta renovacija, o visiems darbams nereikia papildomų leidimų arba kitų dokumentų. Tvirtinimo konstrukcija ištestuota ne tik su visa saulės elektrinės sistema, bet ir su atskirais moduliais. Todėl norint nuimti ir pakeisti vieną saulės modulį nereikia ardyti viso fasado.
Didesniam našumui – dvipusiai saulės moduliai
Siekiant maksimaliai padidinti elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių energijos išteklių, ant Inovacijų ir verslo centro stogo įrengtos dvi saulės elektrinės. Jų našumą padėjo padidinti speciali saulės elektrinės tvirtinimo sistema, mažinanti šešėliavimą, dvipusiai saulės moduliai, speciali balta stogo danga, atspindinti dar daugiau saulės spindulių ir apsauganti saulės elektrinės dalis nuo perkaitimo. Tad elektros energija gaminama tiek saulei šviečiant tiesiogiai į viršutinę, tiek ir jos spinduliams atsispindint nuo pastato stogo į galinę modulio plokštumą.
Antroji saulės elektrinė integruota į pastato fasadą. „Tai pati didžiausia tokio tipo fasadinė saulės elektrinė Lietuvoje. Ji sumontuota iš visų fasado pusių, todėl pastatas generuoja elektros energiją visada, kai tik šviečia saulė“, – saulės elektrinės išskirtinumą pabrėžia „SoliTek“ vadovas Julius Sakalauskas.
„SoliTek“ saulės moduliai pagaminti su POE plėvele, todėl jie yra ilgaamžiai ir atsparūs mechaniniam poveikiui: krušai, sniegui, vėjui ir net ugniai. Jų gamybai naudojama energija iš atsinaujinančių išteklių, dalis stiklo – iš perdirbtų medžiagų, o patys moduliai 99 proc. perdirbami. Saulės moduliai ant stogo yra įvertinti auksiniu C2C sertifikato lygiu, o moduliai, skirti montuoti fasade, turi DIBt (The Deutsches Institut für Bautechnik) patvirtinimą. Tai reiškia, kad juos yra saugu montuoti žmonių lankomose vietose.
Architektūrinės raiškos iššūkiai
Inovacijų ir verslo centro ventiliuojamasis fasadas yra funkcionalus, atitinka saugumo ir kokybės reikalavimus bei atrodo estetiškai. Tad iššūkių turėjo beveik visi projektą įgyvendinę darbuotojai: architektai, saulės elektrinės projektuotojai, montuotojai, fasado konstruktoriai ir kiti.
Visos pastato statyboje naudotos medžiagos parinktos atsižvelgiant į jų šilumos perdavimo koeficientą tam, kad pastatas atitiktų A++ klasę ir net viršytų jos reikalavimus, o centro eksploatacijai reikalingos išlaidos būtų kuo mažesnės. Taip pat buvo svarbu išlaikyti vientisą pastato vaizdą. Integravus saulės elementus, fasado linijos privalėjo būti vientisos – sutapti apdailos ir stiklinės sienų plokštės. Skirtingo storio aliuminio tvirtinimo detalės padėjo išlaikyti architektų sukurtą pastato estetiką.
Pastato autonomijai sustiprinti, be visų estetinių ir funkcinių savybių, apgalvotas ir saugumo veiksnys. Centro rūsyje įrengta kokybiška slėptuvė – priedangos kategorijai priskirta erdvė. Joje veikia autonominis maitinimas, elektros ir vandens tiekimas, šildymas, vėsinimas ir vėdinimas. Slėptuvėje vienu metu gali būti 200 žmonių.
Inovatyvūs geotermijos sprendimai bus pristatyti tarptautiniame forume ir apdovanojimuose
Didelę reikšmę autonominiam pastato šildymui ir vėsinimui turi geotermija. Po Inovacijų ir verslo centru iš viso išgręžta 80 gręžinių, kurių kiekvieno gylis 130 metrų. Vasarą naujos kartos „Viessmann“ šilumos siurbliais patalpos yra vėsinamos, o sukurta šiluma saugoma gręžiniuose ir naudojama šildymui rudenį bei žiemą. Ši švari, tvari ir nulinę CO2 emisiją skatinanti technologija bus viena konkurencingiausių Europoje. Tad yra pateikta pastato paraiška „European heat pump association, Decarbindustry“ kategorijos organizuojamame forume ir apdovanojimuose, kuriuose įvertinami efektyviausi, išmaniausi ir tvariausi šilumos siurblių projektai.
Papildoma vertė produkcijai
Inovacijų ir verslo centras palieka mažiausią CO2 pėdsaką. Šį pranašumą pajunta ir čia įsikūrę verslai. Sertifikuojant pagamintą produkciją (fizines prekes, programinę įrangą, paslaugas) atsižvelgiama ir vertinama gamybos technologija, patalpos ir jai naudojama elektros energija, 100 proc. gaunama iš saulės energijos. Ši vertė suteikia papildomą kainos pranašumą viešuosiuose pirkimuose, vykstančiuose Europos Sąjungoje. Verslai gali ne tik brangiau parduoti savo produkciją, bet ir mažiau sumokėti taršos mokesčių. Tai reiškia, kad investuojant į tvarias gamybos technologijas ir patalpas bus uždirbama daugiau.
Tvarumo svarba – pritaikyti ir žiedinės ekonomikos principai
Įmonių grupės „Global BOD Group“ koncepcija pagrįsta atsakingu išteklių vartojimu. Pavyzdžiui, verslui vystyti statomi surenkamieji pastatai, kurie ateityje yra lengvai išardomi, o jų medžiagos panaudojamos antrą kartą. Visos įmonių gaminamos sistemos yra visiškai perdirbamos, o jų tarnavimo laikas siekia 50 metų ir daugiau. „Tvarumas ir žiedinė ekonomika mums nėra tuščias žodis. Savo veikloje nuolat ieškome būdų, kaip apsaugoti žmones ir gamtą nuo užterštumo, o priimami tinkami sprendimai verslui grįžta finansine išraiška. Šios investicijos yra prasmingos ir atsiperka. Tai supratome prieš 10 metų. Toliau einame švaresnio gyvenimo keliu ir nesiruošiame sustoti ateityje“, – verslo požiūrio į ekologiją svarbą pabrėžia valdybos pirmininkas V. Janulevičius.
Ekologijos stebuklas su WICONA langais
Vis dažniau ieškome būdų, kaip sumažinti savo ekologinį pėdsaką ir prisidėti prie tvaresnės ateities. Šiandien pristatome jums išties įspūdingo projekto aliuminio sistemas. Gaminiai ne tik atitinka aukščiausius energetikos efektyvumo standartus, bet ir yra iš perdirbtų medžiagų. Šio statinio fasade – inovatyvūs WICONA aliuminio langai ir fasado sistemos.
Svarbiu šio pastato energetikos efektyvumo elementu tampa WICONA aliuminio langai ir fasado sistemos. Šios sistemos pasižymi išskirtiniu sandarumu, kuris neleidžia šilumai išsisklaidyti ir sumažina šilumos nuostolius. Be to, WICONA aliuminio lydinys pagamintas iš ne mažiau 75 proc. antrinių atliekų perdirbto aliuminio, o profilių termojungtis – iš perdirbto poliamido. Taigi šie langai yra ne tik energetiškai efektyvūs, bet ir pagaminti iš perdirbtų medžiagų. Dar daugiau, pasibaigus gyvavimo ciklui, daugiau kaip 95 proc. panaudotų medžiagų gali būti perdirbtos iš naujo.
Šis pastatas – tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kaip inovatyvios technologijos ir tvarūs sprendimai gali būti sėkmingai sujungti. WICONA aliuminio langai ir fasado sistemos yra puikus pasirinkimas tiems, kurie siekia ne tik stilingo ir funkcionalaus, bet ir ekologiško būsto.
Kodėl WICONA?
– Energetikos efektyvumas. Išskirtinis sandarumas užtikrina, kad šilumos bus prarasta minimaliai.
– Tausojama aplinka. Gaminiai yra iš perdirbtų medžiagų, o pasibaigus gyvavimo ciklui lengvai vėl perdirbami.
– Ilgaamžiškumas. Aukščiausios kokybės medžiagos užtikrina ilgą tarnavimą, reikia mažiau priežiūros.
– Dizainas. Platus spalvų ir formų pasirinkimas leidžia pritaikyti langus prie bet kokio interjero.
Publikacija paskelbta specialiame „Statyba ir architektūra“ numeryje, skirtame Žaliajam kursui.