Kūrybinių industrijų parko „Architektūros centras“ kartu su menų fabriku LOFTAS ir Vilniaus miesto savivaldybe kryptingai vysto Aukštamiesčio (Naujamiesčio viršutinė terasa) viziją, kuri po truputį įgija kūną.
Šių metų kūrybinės dirbtuvės dedikuotos viešosioms erdvėms. Čia jų nėra, nors gyventojai nedviprasmiškai sako: „Mums jų reikia“. Žinoma, naivu tikėtis, kad tokiame sudėtingame, ne vieną problemų turinčiame rajone kaip Aukštamiestis vienintelė likusi problema – kokybiškos viešosios erdvės. Egzistuojančias problemas, uždavinius, kuriuos būtina lygiagrečiai spręsti, identifikavo trys architektų ir kraštovaizdžio specialistų kolektyvai, nuo spalio 23 dienos analizavę potencialių viešųjų erdvių teritorijas ir jų aplinką.
Lapkričio 18 dieną vėl susitikta ir diskutuota su gyventojais ir skirtingų sričių ekspertais. Komandos pristatė analizės rezultatus ir idėjas, kuria linkme būtų galima vystyti konkrečias teritorijas, jau įgijusias kodinius pavadinimus: Amatų gatvelės teritorija, Balandinės teritorija ir Stadiono (statyto sovietmečiu, dabar baigiančio užželti) teritorija.
Grupės WALL nariai, pavadinę savo idėją kodiniu žodžiu „Siena“, pasisakė už bendruomenių iniciatyvas, miesto sodą, vandenį, užtikrinant bioįvairovę. Pagrindinis jų idėjos akcentas – transformuoti Amatų gatvelės kvartalo centrą į Aukštamiesčio reprezentacinę aikštę. Idėjai pritarė ne vienas pristatyme-diskusijoje dalyvavęs gyventojas. Jie čia matytų stiprų kultūrinį traukos tašką. Kitose erdvėse architektai linkę skatinti bendras veiklas: kurti miesto sodą, gyventojų daržus ir pan., išsaugant ir aktyvaus poilsio galimybę. Jų nuomone, svarbi yra socialinė praktika: veiklos scenarijus, galimybė stebėti, žaisti.
INBLUM kolektyvas atliko itin išsamią analizę. Anot jų, vertingi želdiniai, reljefas ir visa bioįvairovė gali formuoti viešą gyvybingą erdvę. Savo darbe „Miestas“ jie nustatė tokius nagrinėjamų kvartalų iššūkius kaip pasenusi infrastruktūra, padrikas užstatymas, teritorijos užterštumas. Pasak komandos narių, vieni galimų sprendimų – įdomesnė nei Lietuvoje įprastos daugiabučių namų renovacija, atitinkami apšvietimo sprendimai (dabar baugu vaikščioti sutemus), kvartalų pasiekiamumo ir atvirumo formavimas.
Komanda NO ARCHITECTS kėlė klausimus, kurios erdvės – viešos, o kurios – daugiabučių namų gyventojų? Kas yra konkrečios erdvės šeimininkas? Kokia būsimos viešosios erdvės priežiūros strategija? Kas yra privatu, o kas – bendra? Anot architektų, norint sukurti gyvybingą ir patrauklią viešąją erdvę, atitinkančią gyventojų poreikius, neatsiejamas yra bendravimas ir bendradarbiavimas su vietos gyventojais ne vieną kartą ar savaitę, bet metus, metų metus. Jie aiškiai išskyrė 3 savo prigimtimi skirtingas viešąsias erdves: Amatų gatvelės – susijusi su istorija, Balandinės – grįsta bendruomenine veikla, o Stadiono viešojoje erdvėje ir toliau plėtoti su aktyvia, sveiką gyvensenos būdą propaguojančia veikla.
Nors kiekviena grupių akcentavo skirtingas problemas ir kvietė matyti erdves skirtingais aspektais, tačiau visi aspektai ir iššūkiai yra vienodai svarbūs nagrinėjant teritoriją ir kalbant apie jos problematiką. Toliau architektai ir kraštovaizdžio specialistai koncentruosis į konkrečių viešųjų erdvių idėjų ir galimų sprendinių kūrimą. Šiame etape gyventojai ir jų nuomonės, poreikiai ir lūkesčiai yra be galo svarbūs – jie formuos mikrorajoną.
Tad šiandien, lapkričio 19 d., nuo 11.00 iki 13.00 val., gyventojai kviečiami užsukti į menų fabriką LOFTAS (II aukštą) ir gyvai pamatyti, KAIP ir KĄ kuria architektai, pabūti EKSPERTAIS, savo ekspertine patirtimi – gyvenimo Aukštamiestyje – patarti jiems kūrybos procese. Ypač Jūsų laukia NO ARCHITECTS, pasiryžę įsiklausyti ir KARTU SU JUMIS kurti bendrąją mūsų visų erdvę.
Rezultatų pristatymas ir aptarimas vyks sekmadienį, lapkričio 20 d., 17 val. menų fabrike LOFTAS (Švitrigailos g. 2, Vilnius). Jo metu bus pristatyti jau paruošti architektų siūlymai, kaip atnaujinti Aukštamiesčio erdves.
Šiame renginyje visi gyventojai, neabejingi savo aplinkai ir gyvenimo kokybei, bus kviečiami įvertinti architektų pastangas padaryti mikrorajoną patrauklesnį, patogesnį ir kūrybiškesnį. Renginys nemokamas, registracija į jį čia.
Daugiau informacijos Facebook socialiniame tinkle: Aukštamiestis