Kovo 2 dieną, antradienį, 18 val. vyks virtuali paskaita studentams „Miestai ir skaitmeninė gamyba“. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“ inovacijų strategas Matas Olendra atsakys į klausimą – kaip miestų tvarumas susijęs su skaitmenine gamyba bei papasakos, kaip įgalinant visuomenę, galime kurti tvaresnius ir inovatyvesnius miestus. Dalyvauti paskaitoje kviečiami visi studentai, architektūros bei statybos inžinerijos entuziastai ir visi, kam įdomu sužinoti apie VILNIUS TECH „LinkMenų fabrike“ suteikiamas galimybes studentams.
„Skaitmeninė gamyba (angl. Digital fabrication) yra procesas, kurio metu pasitelkiamos skaitmeninės technologijos, siekiant palengvinti žmogaus darbą. Skaitmeninė gamyba miestams gali padėti optimizuoti resursus, sumažinti taršą ir palengvinti statybos procesus“, – pasakoja paskaitos „Miestai ir skaitmeninė gamyba“ pranešėjas, VILNIUS TECH „LinkMenų fabrikas“ inovacijų strategas M. Olendra.
Skaitmeninės gamybos laboratorijos (angl. Digital Fabrication Lab arba Fabrication Laboratory „Fab Lab“) 21-ojo a. pr. pirmiausia išpopuliarėjo aukštojo mokslo institucijose Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Didžiojoje Britanijoje: Masačusetso technologijos institute (MIT), Londono universiteto koledžo (UCL) Bartleto fakultete (The Barttlet) bei Architektūros Asociacijos (AA) architektūros mokykloje Londone (Architectural Association School of Architecture).
Šios institucijos pirmosios pastebėjo skaitmeninės gamybos technologijų pritaikymo architektūroje ir statybos rinkose naudą ir pradėjo jas plačiau tyrinėti, atliekant eksperimentus ir mokslinius tyrimus. Neilgai trukus, nekilnojamojo turto vystymo kompanijos bei didžiausios pasaulinės architektūros įmonės taip pat įžvelgė šios srities potencialą.
Anot M. Olendros, skaitmeninės gamybos technologijų pritaikymas architektūroje ir statybos rinkoje tampa svarbia miestų planavimo ašimi ir padeda taupyti resursus, taip kuriant tvaresnius miestus.
„Skaitmeninė gamyba gali padėti išbandant nebandytas sistemas, jas testuojant mažuose masteliuose, o vėliau ir standartizuoti procesus, susijusius su masine ar pasikartojančia statyba. Taip skaitmeninė gamyba padeda taupyti resursus ir užtikrinti statinių kokybę“, – pažymi M. Olendra.
Augant urbanizacijai keičiasi ir gyvenimo kokybės poreikiai. Šioje sandūroje susiduriame su naujais iššūkiais, tarp kurių vienu iš svarbiausių tampa planetos tvarumo klausimas. Todėl M. Olendros teigimu, skaitmeninės gamybos technologijos taip pat gali padėti sumažinti neigiamą įtaką klimatui.
„Sujungiant skaitmeninę gamybą su pastatų informaciniu modeliavimu, tampa įmanoma tiksliai apskaičiuoti reikalingus kaštus. Tai padeda geriau planuoti medžiagų optimizavimą, logistiką bei darbo išlaidas. Optimizuojant statybos sektorių sutaupomi resursai, o tai padeda mažinti šio sektoriaus įtaką klimato kaitai“, – įsitikinęs „LinkMenų fabriko“ inovacijų strategas.
Skaitmeninė gamyba taip pat gali prisidėti prie gyvenimo sąlygų gerinimo. M. Olendros teigimu, dėl skaitmeninės gamybos sumažėję statybos kaštai daro būstą labiau prieinamą. Mažesniu lygmeniu, skaitmeninė gamyba skatina „pasidaryk pats“ (angl. Do It Yourself, DIY) kultūrą, kuri ragina visuomenę panaudoti senus arba pasidaryti naujus daiktus patiems, taip sutrikdant globalias, taršias prekių paskirstymo grandines.
Virtualios paskaitos „Miestai ir skaitmeninė gamyba“ metu M. Olendra taip pat pasidalins patirtimis, įgytomis Londono Westminsterio Universiteto gamybos laboratorijoje bei Pažangios Architektūros Institute Katalonijoje (IaaC Barcelona), kuriuose dirbo tyrėju. Paskaitos dalyviai kartu sužinos, kokios galimybės slypi VILNIUS TECH „LinkMenų fabrike” ir kaip jomis pasinaudoti.
Paskaita „Miestai ir skaitmeninė gamyba“ – studentų idėjų konkurso „Tvarus demonstracinis pastatas“, organizuojamo VILNIUS TECH ir Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos, dalis.
Registruotis į renginį galite čia.
Paskaitos transliacijos nuoroda bus išsiųsta visiems užsiregistravusiems dalyviams.