Atsinaujinančio dizaino principai įsirengiant būstą. Ar atsinaujinantis geriau nei tvarus?

Atsinaujinančio dizaino principai įsirengiant būstą. Ar atsinaujinantis geriau nei tvarus?

stilingas japoniško dizaino būstas

Architektė Ernesta Andrė

Didžioji dalis poveikio aplinkai sprendžiama dar būsto projektavimo etape: kokias apdailos medžiagas pasirinksite statybai ir apdailai, kokia jų kilmė, kaip buvo pagamintos. Kiek ilgai tarnaus jūsų baldai ir kaip greitai norėsis juos pakeisti.

7 Wabi Sabi Style Home Design Ideas for Embracing Imperfection • 333 Images • ArtFacade

Atsinaujinantis dizainas tampa vis svarbesnis šiuolaikinėje visuomenėje. Siekiama sukurti apdailą ir baldus, kurie yra ekologiški, ilgaamžiai, mažai arba visai nekenkia aplinkai. Medžiagų tvarumas, energijos efektyvumas, ilgaamžiškumas ir galimybė atnaujinti – keli pagrindiniai atsinaujinančio dizaino principai, kuriuos ir aptarsime šiame straipsnyje.

Pirmiausia – kuo atsinaujinantis dizainas skiriasi nuo tvaraus. Tvarus dizainas yra orientuotas į poveikio ir žalos gamtai mažinimą, kuris sukuriama gaminant tam tikras apdailos medžiagas, baldus ir dekoro elementus. Atsinaujinantis dizainas apima tiek esamą tvarumą, tiek būsimą poveikį aplinkai. Siekiama sumažinti neatsinaujinančių išteklių vartojimą sukuriant teigiamą poveikį aplinkai. Taigi, pagrindinis skirtumas, kad tvarus dizainas yra nukreiptas į aplinkos apsaugą, o atsinaujinantis – siekia ne tik sumažinti žalą, bet ir aktyviai prisidėti prie ekosistemų atkūrimo ir gerinimo. Atsinaujinantis dizainas gali būti laikomas platesniu ir gilesniu požiūriu į tvarumą.

Perdirbtos arba perdirbamos apdailos medžiagos

Vienas atsinaujinančio dizaino principų, akcentuojantis tiek dabartinį, tiek būsimą medžiagų tvarumą, yra galimybė perdirbti arba naudoti jau perdirbtas medžiagas. Daugybė įmonių šiuo metu specializuojasi gamindamos aukštos kokybės apdailos medžiagas, baldus ir dekoro elementus, kurie atitinka ne tik tvarumo reikalavimus, bet ir estetinius standartus. Pastaraisiais metais nemažai susidomėjimo sulaukia grindys, kurių gamybai naudojamos tokios medžiagos kaip bambukas, kamštinė medžiaga arba perdirbta mediena. Tokie gaminiai visiškai atitinka ekologinius sveikos gyvensenos standartus, suderintus su naujausiomis technologijomis. Perdirbtos medienos lentelės taip pat naudojamos sienų dekorui. Plytelės iš perdirbto stiklo, keramikos ar net plastiko gali būti naudojamos grindims, sienoms, virtuvės bei vonios kambario apdailai.

Kokybiški ir ilgaamžiai baldai

Baldus gaminančios įmonės vis dažniau susiduria su žaliavų trūkumu. Tad net ir masinėje gamyboje optimizuojamas išteklių naudojimas pasirenkant atsinaujinančias medžiagas, ilginama baldų naudojimo trukmė, gamybai naudojamos perdirbtos atliekos.

download 4

Norėdami išsaugoti gamtą, turėtume nesivaikyti esamų tendencijų, kurios keičiasi kasmet, o labiau žiūrėti į gaminio ilgaamžiškumą. Rinktis kokybiškai pagamintus, išskirtinius rankų darbo baldus iš vietinių kūrėjų, kurie būtų keičiami daug rečiau, nei „greitosios mados“ nekokybiški gaminiai. 

Pavyzdžiui, baldai gali būti gaminami perdirbant iš vandenyno surinktas atliekas – plastiką, žvejybos tinklus ar medieną. Mediena gali būti atnaujinama ir naudojama pakartotinai gaminant valgomojo stalus ar tašelių dekorą. Iš žvejybinių tinkų dizaineriai kuria nuostabius šviestuvus. Norėdami išsaugoti gamtą, turėtume nesivaikyti esamų tendencijų, kurios keičiasi kasmet, o labiau žiūrėti į gaminio ilgaamžiškumą. Rinktis kokybiškai pagamintus, išskirtinius rankų darbo baldus iš vietinių kūrėjų, kurie būtų keičiami daug rečiau, nei „greitosios mados“ nekokybiški gaminiai. 

Vintažas, panaudojimas pakartotinai

Dar vienas aplinkai tvaresnis pasirinkimas, norint sukurti modernų ir originalų namų interjerą – senovinių baldų prikėlimas antram gyvenimui. Tačiau svarbu neperkrauti interjero vintažinėmis detalėmis, bet subtiliai įtraukti tik kai kurias iš jų. Tai gali būti keli vintažiniai baldai ir šviestuvai, antikvariniai aksesuarai, stiliaus detalės, kurios sukurs akcentus interjere. Gerai suprojektuotas, nesenstantis dizainas gali pranokti tendencijas, užtikrindamas gaminių ilgaamžiškumą ir sumažinti su nuolatiniu vartojimu susijusį poveikį aplinkai. 

Gerai suprojektuotas, nesenstantis dizainas gali pranokti tendencijas, užtikrindamas gaminių ilgaamžiškumą ir sumažinti su nuolatiniu vartojimu susijusį poveikį aplinkai. 

biophilic design interiors l biophilic architecture l Home DECOr

Galimybė pakeisti dizainą ateityje. Lankstumas

Įsirengiant naujus namus labai svarbu, kad erdvės būtų suprojektuotos taip, jog atsiradus poreikiui būtų nesudėtinga jas atnaujinti ar perstatyti esamus baldus. Moduliniai baldai – labai geras sprendimas, žiūrint į ateitį. Pakeitus tokių baldų išdėstymą galima ne tik nesunkiai atnaujinti erdvę, bet ir pritaikyti keičiantis poreikiams ar būsto šeimininkams. Pavyzdžiui, modulinė sofa, surenkama iš atskirų segmentų, gali būti papildyta pagausėjus šeimai. O moduliniai lentynų blokai puikiai atliks funkciją ir kitame kambaryje.

Energinis efektyvumas tvariame interjere

Dėl didėjančio ekologinio sąmoningumo ir noro išsaugoti aplinką, energinis efektyvumas tampa svarbiu tvaraus interjero dizaino aspektu. Tvarus energijos šaltinių naudojimas gali sumažinti neigiamą poveikį aplinkai, taip pat ilgainiui sutaupyti pinigų. Plačiau apie tai, kaip prisidėti prie aplinkos tvarumo taupant energiją.

Biofilinis dizainas 

Biofilinis interjero dizainas ne tik pagerina bendrą gyvenamąją aplinką, bet taip pat gali turėti teigiamą poveikį žmonių fizinei ir psichologinei savijautai. Tai puikus pavyzdys, kaip dizainas gali būti derinamas su tvarumo principais, kuriant žmogaus ryšį su gamta. Šis organiškas ir gamtos įkvėptas dizainas kuriamas atsižvelgiant į mus supančią aplinką ir naudojant vietines žaliavas interjere. Parenkami natūralūs elementai iš gamtos: akmuo, medis, augalai. Pavyzdžiui, sofa iš kanapių pluošto, lininės užuolaidos ir vilnonis kilimas – viskas iš atsinaujinančių medžiagų. Tokiame interjere taip pat gausu žalumos, kuri gerina patalpų oro kokybę ir sukuria sveikesnę gyvenamąją aplinką. 

Wabi shabi design

Atsinaujinantis dizainas yra žingsnis į priekį siekiant tvarumo ir aplinkos išsaugojimo. Tai yra daug daugiau nei tik skambi antraštė – tai būdas kurti, gyventi ir vartoti.

Architektė
Ernesta Andrė
Tel. +370 672 36 883

info@ernestaandre.lt
www.ernestaandre.lt

Temos: atsinaujinantis interjeras, Biofilinis dizainas, Ernesta Andrė, interjero medžiagų tvarumas, moduliniai baldai, tvarus interjeras, tvarūs namai, vintažas interjere

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai