Architektė Ernesta Andrė
Energinis efektyvumas yra vienas svarbiausių aspektų, kurį žmonės vis labiau vertina savo kasdieniame gyvenime. Energiškai efektyvus interjeras ne tik padeda taupyti energiją, bet ir prisideda prie aplinkos tvarumo ir asmeninio komforto. Tai apima visas priemones, kurios yra taikomos įsirengiant naują ar pertvarkant jau turimą būstą, norint sumažinti energijos suvartojimą ir išlaikyti komfortišką patalpų temperatūrą, šviežio oro srautą, tolygų apšvietimą ir natūralios šviesos lygį. Tai namai, kuriuose energijos vartojimas yra minimalus, ir visa energija yra optimaliai panaudojama. Jei būstas nėra naujos statybos, nebūtina planuoti viso namo renovacijos, pakaks truputį pakoreguoti interjerą. Net ir nedideli pakeitimai leis sumažinti energijos sąnaudas bei atnaujinti interjero dizainą. Architektė Ernesta Andrė pateikia keletą būdų, kaip nesudėtingai sukurti labiau energiją taupančius namus.
Tinkamas apšvietimas
Tinkamas patalpų apšvietimas bei natūralios saulės šviesos panaudojimas padės sutaupyti elektros energiją. Pagrindinėse patalpose numatykite kelis apšvietimo taškus, kad tikslingai būtų apšviečiamos funkcinės zonos, o kai nereikia ryškios šviesos – naudokite foninį apšvietimą. Foniniam apšvietimui puikiai tinka pastatomi ar sieniniai šviestuvai. Labai svarbu turėti galimybę reguliuoti šviesos intensyvumą – rinkitės šviestuvus su dimeriavimo funkcija. Pakeiskite jau turimų šviestuvų lemputes šviesos diodais (LED), taip išvengdami dažno jų keitimo. Šių lempučių ilgaamžiškumas ir efektyvumas padeda taupyti energiją ir žymiai sumažina elektros sąnaudas. Gyvenamuosiuose kambariuose rinkitės šiltą baltą LED spalvą (3000K), taip patalpa atrodys šiltesnė.
Saulės šviesos panaudojimas
Projektuojant naują namą labai svarbu vidaus patalpas orientuoti pagal pasaulio šalis. Miegamąjį geriausia projektuoti šiaurinėje, o svetainę – pietinėje pusėje. Labai svarbus yra langų dydis bei išdėstymas patalpose. Pro vitrininius langus į vidaus patalpas pateks daugiau natūralios šviesos. Taip kambarys atrodys erdvesnis ir jaukesnis. Valdykite saulės šviesos patekimą į vidaus patalpas šiltojo ir šaltojo sezono metu. Naudojant nukreipiamąsias žaliuzes, tamsinančias užuolaidas ar šviesos filtravimo priemones galima kontroliuoti šviesos kiekį ir kartu kambario temperatūrą vasaros metu. O šaltuoju metų laiku saulės šviesos įsileiskite kuo daugiau. Maksimaliai padidindami natūralią šviesą savo namuose sumažinsite energijos sąnaudas, nes rečiau norėsite įjungti dirbtinį apšvietimą.
Kai sienų spalva šildo arba vėsina
Ar žinojote, kad šilčiau jaučiamės būdami kambaryje, kurio sienos išdažytos šilta spalva, o vėsiau – kai sienos šalto atspalvio? Todėl šiltesnes spalvas, tokias kaip smėlio, kreminė, pilka, balta rinkitės ten, kur kambario temperatūra yra natūraliai žemesnė. Pavyzdžiui, šiaurinėje namo pusėje, kur nėra tiesioginių saulės spindulių. O gausiai saulės apšviestus kambarius galite išdažyti šaltesne sienų spalva: šviesiai melsvo, žalsvo ar violetinio atspalvio.
Taip pat svarbų vaidmenį atlieka ir sienų spalvos šviesumas ar tamsumas. Šviesios spalvos linkusios atspindėti, o tamsios – sugerti šviesą ir šilumą. Todėl šviesiomis pastelinėmis spalvomis geriausia dažyti sienas priešais langus, o sodresne spalva dažyti mažiau apšviestą sieną. Taip patalpa atrodys optiškai didesnė ir šviesesnė. Tinkamai parinkta spalva konkrečiame kambaryje gali jį padaryti natūraliai šiltesnį ir šviesesnį, dėl ko sumažėtų poreikis naudoti dirbtinį apšvietimą bei įjungti šildymą.
Baldų išdėstymas
Tikriausiai didžioji dalis gyvenamųjų namų praranda šilumą dėl blogai apšiltintų sienų ir nesandarių langų. Todėl gerai apgalvotas baldų išplanavimas pagerins oro cirkuliaciją ir šilumos izoliaciją patalpose. Baldus statykite toliau nuo šildymo ar vėsinimo įrenginių, pakelkite aukščiau nuo žemės, naudokite aukštas baldų kojytes. Jei namuose yra skersvėjų, apsvarstykite galimybę įsigyti kėdes aukštesniu atlošu bei tankesnio audinio minkštuosius baldus. Aukštas lentynas ir knygų spintas statykite prie išorinių šiaurinių ar vakarinių namo vidaus sienų.
Šiandien labai populiarios tokios grindų dangos, kaip PVC lentelės ar laminatas, kurios yra daug vėsesnės, kai nėra įjungtas grindinis šildymas. Tokiu atveju architektė siūlo patiesti natūralios vilnos arba stambaus audimo kilimą, kuris, sugerdamas šilumą, ne tik sušildys kojas, bet ir sumažins šilumos perdavimą per nesandarias grindis. Net ir mažas kilimas patalpai suteiks savitumo.
Dekoro elementai
Įtraukite gamtos motyvus į savo namų interjerą: kambarinius augalus, natūralią medieną ar akmenį. Augalai sugeria užterštą orą, taip pat jį drėkina ir valo. Natūrali mediena, akmuo sugeria šilumą ir ją ilgiau išlaiko. Veidrodis interjere dažniausiai naudojamas kaip dekoro elementas, tačiau tai yra puikus ir gan paprastas sprendimas energijai taupyti. Tvirtinkite veidrodžius ant sienų, idealiausiu atveju – priešais arba netoli langų. Atspindėdamas natūralią šviesą, veidrodis kambariui suteiks dar daugiau erdvės ir optiškai jis atrodys šviesesnis.
Visapusiškas energinis efektyvumas reikalauja nuoseklumo interjero dizaino kūrybos procese. Tik taip galime sukurti aplinką, kuri yra ne tik efektyvi energiniu požiūriu, bet ir praktiška bei jauki gyventojams. Tai mūsų atsakas klimato kaitai, įsipareigojimas gyventi tvariai ir sąmoningai.
Architektė Ernesta Andrė
Tel. +370 672 36 883