Siekdama išsaugoti valstybinėje žemėje esančius ypatingą istorinę, architektūrinę, kultūrinę, mokslinę, estetinę, ekologinę ir dendrologinę vertę turinčius parkus, Vyriausybė 2010 metais patvirtino Valstybinės reikšmės parkų nuostatus ir parkų sąrašą, į kurį įtraukė 32 savivaldybėse esančius parkus. Beveik visi į sąrašą patekę parkai – kultūros paveldo objektai, taigi, jie išsiskiria retomis medžių rūšimis ar sukauptomis augalų kolekcijomis, juos projektavo pasaulinio garso architektai ir pan.
Naujuoju Europos Sąjungos (ES) paramos laikotarpiu vertingiausiems parkams sutvarkyti numatoma skirti europinę 4 mln. eurų paramą. Jau aišku ir tai, kad už šiuos pinigus visų pirma ketinama atnaujinti specialistų atrinktus septynis parkus.
Du iš jų – Jurbarko rajone. Tai – istoriniu ir kultūriniu paveldu išsiskiriantys Raudonės pilies mišrios struktūros ir Panemunės pilies peizažinis parkai.
Susitikę 27 hektarų ploto Raudonės pilies parke valdžios ir bendruomenės atstovai jau aptarė pirminius pasiūlymus, kaip parkas galėtų būti sutvarkytas ir kokioms veikloms pritaikytas, kad taptų patrauklus parko lankytojams.
Kai specialistai įvertins, ar Raudonės bendruomenės atstovų pasiūlymai tinkami finansuoti ES lėšomis, parko sutvarkymo vizija bus pristatyta visuomenei. Diskusijas, kurių metu bus ieškoma optimalių sprendimų, numatoma tęsti.
Panemunės pilies peizažinis beveik 15 hektarų parkas šiuo metu priklauso Vilniaus dailės akademijai, todėl savivaldybė tikisi šio parko tvarkymo projektą įgyvendinti abiems pusėms naudingos partnerystės sąlygomis. Panemunės pilies parkas išsiskiria 5 kaskadiniais tvenkiniais.
Projektinius pasiūlymus Aplinkos ministerijai savivaldybės su parsirinktais partneriais turi pateikti iki spalio 20 dienos. Privačius savininkus turintys parkai į paramą pretenduoti negalės.
ES paramos turėtų sulaukti ir Astravo dvaro, Gelgaudiškio, Kurtuvėnų, Trakų Vokės ir Sapiegų rezidencijos parkai Vilniuje.
Pagal Jurbarko rajono savivaldybės inf.