Pastabas dėl Seimui pateikto svarstyti Architektūros įstatymo projekto pateikė ir Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjunga (LKAS).
Pagrindinė kraštovaizdžio architektų įžvelgiama įstatymo projekto yda, kad jame ignoruojama Lietuvoje ir užsienio šalyse susiklosčiusi praktika bei visuomeniniai santykiai architektūros srityje.
Architektūra galiojančiame Statybos įstatyme įvardijama kaip funkcinis, erdvinis ir vizualiai suvokiamas meninis statinių, kraštovaizdžio ir teritorijų planavimo objektų formavimas, apimantis tris profesijos šakas – pastatų architektūrą, kraštovaizdžio architektūrą ir urbanistiką. Architektūros įstatymo projektas be teisinio ir profesinio pagrindo bando apimti ir kitos profesijos – kraštovaizdžio architekto – veiklos sritis, tokias kaip kraštovaizdžio formavimas, želdynų projektavimas ir pan.
Architekto ir kraštovaizdžio architekto profesijos turi aiškiai apibrėžtų skirtumų, kurie įvardyti Lietuvos profesijų klasifikatoriuje, Studijų krypčių ir krypčių grupių, pagal kurias vyksta studijos aukštosiose mokyklose, sąraše. Kraštovaizdžio architektai projektuoja ir planuoja kraštovaizdį, atviras erdves, išorines teritorijas bei atlieka kitus su tuo susijusius darbus. Tokių užduočių ir kompetencijų architektų profesijos atstovams nėra numatyta.
Iš esmės Architektūros įstatyme reikia kalbėti apie minėtą architektūros triadą – pastatų architektūrą, urbanistiką, kraštovaizdžio architektūrą ir šių profesijų veiklą, arba susiaurinti įstatymo projekto taikymo sferą iki pastatų architekto veiklos, atsisakant „ne savo daržo“.
Minčių apie ankstesnį Architektūros įstatymo projektą, kritinių pastabų ir pasiūlymų jį tobulinti kraštovaizdžio architektai jau yra teikę.
LKAS pateiktą atsiliepimą „Dėl LR Seime svarstomo Architektūros įstatymo projekto“ galima skaityti čia.
LKAS inf.