Kovo pradžioje Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės–Bitės viešojoje bibliotekoje pristatytos pirmosios eksperimentinės kūrybinės dirbtuvės, vyksiančios Panevėžyje.
Architektai ir visuomenininkai, matydami, kad svarbūs Panevėžio miesto istoriniai objektai daug metų nesulaukė deramo dėmesio ir buvo tarsi nustumti į šalį, neliko abejingi savo miestui, kuriame gyvena, dirba, kuria.
Lietuvos architektų sąjungos Panevėžio skyriaus architektams kilo mintis suorganizuoti savanoriškas architektūrines eksperimentines kūrybines dirbtuves ir įtraukti miesto gyventojus. Dirbtuvėse bus ieškoma idėjų, minčių, siūlymų, kaip atgaivinti svarbius miestui objektus. Planuojama, kad kai kuriems objektams gaivinti bus skirtos investicines ES lėšos pagal URBAN programą. Į miesto kūrimą per kūrybines dirbtuves bus įtraukiama bendruomenė.
Kūrybinių dirbtuvių atidaryme architektė Loreta Paulauskienė pristatė svarbius istorinius objektus: apleistą nepriklausomybės kovų savanorio, poeto J. Čerkeso–Besparnio sodybą Skaistakalnio parke, buvusį medinį lieptą per Nevėžio upę, jungiantį Šv. Zitos gatvelę, istorinį medinės architektūros „Mikolajevo“ kvartalą ir Senvagės parką, Skaistakalnio kalvą bei apleistą vasaros estradą.
Renginio metu istorinę medžiagą pristatė etnologė Vitalija Vasilauskaitė. Jau įvykusių Biržų kūrybinių dirbtuvių patirtimi pasidalijo Biržų savavivaldybės administracijos direktorius R. Pauža. Apie Skaistakalnio parko praeitį kalbėjo miestiečiai Liudvika Knizikevičienė ir Lendrūna Pocienė. Etnologas Laimutis Vasilevičius pasisakė už tai, kad būtų išsaugotas natūralios Skaistakalnio kalvos, nes pats žodis „skaistakalnis“ rodo čia buvusią šventą vietą.
Renginio metu sulaukta siūlymų, prisimenant J. B. Čerkeso–Besparnio asmenybę, jo sodyboje įkurti švietimo ir meno centrą ar miesto botanikos sodą, galbūt, parko kavinę, parke įrengti paplūdimį, sporto aikšteles bei kitą rekreacinę infrastruktūrą.
Visus, neabejingus savo miestui ir nedalyvavusius iniciatyvos pristatyme, architektai kviečia teikti savo siūlymus, pastabas, nuomones. Visos idėjos, kartu su architektų darbais, bus perduotos Panevėžio miesto savivaldybės administracijai. Daugiau informacijos galima gauti bei savo idėjas palikti Turizmo ir informacijos centre Laisvės al. 11 arba siųsti el. paštu panevezioarchitektai@gmail.com.
Pristatomasis kūrybinių dirbtuvių filmukas Nebuvusiems atidaryme siūlome pažiūrėti trumpą Panevėžio eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių pristatomąjį filmuką
Posted by Panevėžio architektai on 2016 m. kovo 13 d.
Vilhelmanto Sereikos nuotr.