Keliaujančių architektūros dirbtuvių komanda ruošiasi jau trečiai kūrybinei stotelei – rugpjūčio 13-17 dienomis ji viešės Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje įsikūrusiame Kaltanėnų miestelyje.
Kūrybinės dirbtuvių „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: KVADRATU“ dalyviai, architektai ir menininkai, kviečia miestiečius bei Švenčionių rajono gyventojus atvykti ir prisijungti prie kūrybinių dirbtuvių, kurios vyks aklinojoje turgaus aikštėje – pačiame miestelio centre, netoli parduotuvės ir bažnyčios bei ugdymo ir turizmo centro.
Lietuvos kultūros tarybos remiamas projektas „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu“ įpusėjo – du miesteliai jau aplankyti. Griškabūdyje vykusios pirmosios kūrybinės dirbtuvės jau papuošė miestelio viešąją erdvę ir pradžiugino gyventojus kultūrinėmis veiklomis, antra projekto komanda šiuo metu gražina viešąją erdvę Antanavo kaime.
Pusės tonos inkilas
Ant Žeimenos upės kranto įsikūręs Kaltanėnų miestelis turi 200 gyventojų ir pasižymi išskirtine istorine praeitimi – miestelio centrinė dalis yra urbanistikos paminklas su vienintele šalyje aklinąja turgaus aikšte. Būtent šioje vietoje stovės pusę tonos sveriantis, šešių metrų aukščio „kultūrinis inkilas“, kuriame ir aplink kurį vyks kūrybinės dirbtuvės bei kultūrinės veiklos visai miestelio bendruomenei.
„Mes turime šio inkilo griaučius. Inkilas yra tarsi viešosios erdvės užuomazga. Visus kviečiame tuos griaučius aprengti, o koks bus drabužis, priklauso nuo mūsų visų“, – apie simbolinę „kultūros inkilo“ reikšmę aiškino projekto koordinatorė ir architektė Rasa Chmieliauskaitė.
Keliaujančių architektų komandos, atvyksiančios į Kaltanėnus, kuratorė architektė Rita Tamulevičiūtė miestelio centre pasigedo vietos socialiniam dialogui vykti, todėl išankstinio vizito metu kartu su miestelio vaikais vieningai priėmė sprendimą dėl kūrybinių dirbtuvių ir „kultūrinio inkilo“ lokacijos.
Kūrybinės dirbtuvės paskatins pažintinį turizmą
Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro direktorius Kęstutis Lisauskas užpildytoje miestelių atrankos anketoje pažymėjo, jog Kaltanėnuose šiuo metu yra sėkmingai tvarkomos viešosios erdvės ir pateikė ne vieną idėją miesteliui papuošti.
„Kultūrinių-istorinių objektų matymas miestelio viešoje erdvėje sudarytų sąlygas pažintinio turizmo vystymui. Reikėtų įrengti dviračių taką tarp Kaltanėnų ir Švenčionėlių, panaudoti geležinkelio galimybes. Tokiu būdu keliaujantys Žeimenos upe iki Švenčionėlių galėtų dar atvažiuoti dviračiu“, – apie idėjas miestelio viešajai erdvei praturtinti pasakojo K. Lisauskas.
Išankstinis vizitas Kaltanėnuose parodė, kad miestelis nusiteikęs kūrybinei veiklai ir vaikai trykšta noru išbandyti kažką naujo. K. Lisausko teigimu, miestelio jaunimas dažniausiai naudojasi Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro teikiamomis galimybėmis, tačiau artėjančios 5 dienų trukmės kūrybinės dirbtuvės suburs vaikus naujiems iššūkiams, kurie bus įdomūs ne tik jaunimui, bet ir visai miestelio bendruomenei.
Kaltanėnų gyventojai sužavėjo motyvuotumu
Projekto organizatoriai miestelius rinko viešojo konkurso būdu. Kaltanėnai atitiko keliamus kriterijus savo dydžiu, išskirtine vietove, gyventojų skaičiumi ir motyvuotumu dalyvauti projekte. Atkeliaujančių architektų pagrindinis tikslas – atgaivinti miestelio viešąją erdvę pasitelkiant architektūrinius ir meninius sprendimus.
„Iš miestelio jaunimo tikiuosi naujų idėjų ir kitokio požiūrio. Labai tikimės, kad įsitrauks tiek į kūrybines, tiek ir į praktines dirbtuves, drąsiai diskutuos ir siūlys savo idėjas. Tikimės, kad mūsų atvežamos dirbtuvės juos sudomins ir paskatins būti iniciatyviais savos aplinkos kūrėjais ne tik dirbtuvių metu, bet ir po jų“, – apie atvykstančios architektų komandos lūkesčius pasakojo R. Tamulevičiūtė.
Kodėl projektas vadinasi „Kvadratu“?
„Žodis ,,Kvadratu“ nurodo išplėstą projekto skvarbą ir komandos spektrą. Šiais metais projekte dalyvausiančius architektus papildys su viešąja erdve dirbantys menininkai bei akademinio lauko tyrėjai, kurie projektui suteiks analitinių įžvalgų, padės keliaujančioms dirbtuvėms dar giliau pažinti miestelius ir jų problematiką“, – pasakojo projekto kuratorius Justinas Kalinauskas.
Šių metų rugpjūtį kitos projekto komandos dar aplankys Zibalus (rugpjūčio 19-23 d.) ir Naująjį Obelyną (rugpjūčio 25-29 d.).
Projektą rengia VšĮ „Architektūros fondas“ savanoriai (www.archfondas.lt).