Top Baneris

„ArchBook: Skaitytojų geriausias“ laureatai – kaip eilinė pastato rekonstrukcija virto unikaliais sprendimais

2023 gegužės 4 d.
ADMINISTRACINIS PASTATAS ALEKSOTE 1
Linos ADI nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Objektas: Administracinis pastatas 

Adresas: S. Dariaus ir S. Girėno G. 31A, Kaunas

Plotas: 547 m2

Patalpų skaičius: 34 

Aukštų skaičius: 1

Autoriai: architektai Mantas Mickevičius ir Lina Kazakevičiūtė (MB „Nežinomi architektai“)

Metai: 2021 m.

Kaune, Aleksote stovintis pastatas, įsirėžęs, į unikalią Y formos sankryžą, pastatytas 1971 m., o rekonstruotas po keleto dešimtmečių – 2021-aisiais. 8 dešimt. pastatytas „Mados“ fabriko cechas per laiką priklausė ne vienam savininkui, o pats objektas keitėsi, prie jo prilipdyta priestatų. 2019 m. iškelta mintis rekonstruoti pastatą išaugo į unikalų sprendimą, atliktą architektūros studijos „Nežinomi architektai“. Rekonstruotas pastatas SA.lt portalo skaitytojų įvertintas kaip geriausias mėnesio projektas „ArchBook“ platformoje.

Administracinio pastato rekonstrukciją įgyvendinę architektai Mantas Mickevičius ir Lina Kazakevičiūtė SA.lt portalo skaitytojams pasakoja, kad 2019 m. rekonstrukcijos projektas pradėtas rengti su mintimi išplėsti esamų patalpų plotą pastatant dar vieną priestatą. Tai buvo pirminė užsakovo mintis, kuri specialistams atrodė kaip eilinė rekonstrukcija. Tačiau palaipsniui standartinė pastato atnaujinimo vizija virto vientisa harmoninga rekonstrukcija, kuri užtikrino dermę tarp pastato architektūros ir interjero.

Vienas administracinio pastato projekto autorių, studijos „Nežinomi architektai“ bendraįkūrėjas M. Mickevičius, atskleidė, kaip sekėsi įgyvendinti projektą. 

„Naująją administracinio pastato dalį kūrėme atvirą, su daugiau stiklo. Senosios dalies langus pasiūlėme pridengti nuo saulės žaliuzėmis, pratęsdami rūdintą fasado apdailą su apskritomis kiaurymėmis. Idėja buvo priimta palankiai. Šiame projekte labiausiai džiaugiamės užsakovų pasitikėjimu, geru galutiniu rezultatu ir trikampio sklypo akcentu – išsaugotu ąžuolu“, – pasakoja jis. 

Pastatas suskaidytas į tris tūrius: monumentali senoji dalis, sudaryta iš dviejų stačiakampių, vizualiai formuojančių L raidę, ir naujoji dalis – pasvirusi, įstrižai komponuojama, atliepianti komplikuotą sklypo formą. Senosios dalies tūris dengtas rūdinta plieno skarda, su perforuotomis angomis langų zonoje. Naujosios dalies tūris konstruojamas iš stiklinių fasadų ir antracito atspalvio skardos. Tūrio aptaisymas skardos lamelėmis sustiprina vertikalumo įspūdį. Į pastato senąją dalį patenkama per atskirą stačiakampį tūrį, viena kraštine besijungiantį su pagrindiniu pastato tūriu. Kaip ir fasadas, įėjimas dengtas rūdinta skarda. 

Architektūros studijos „Nežinomi architektai“ specialistai derino seną ir naują naudodami kontrasto principą. Senoji pastato dalis – iš rūdinto plieno, naujoji – blizgaus juodo plieno ir stiklo.

Studijos bendraįkūrėjas M. Mickevičius džiaugėsi išlaikyta derme tarp pastato architektūros ir interjero. „Norėjosi pabrėžti, kad tai tas pats pastatas ir ta pati estetika. Dažnu atveju interjerą kuria kiti specialistai, todėl sprendiniai labai prasilenkia nuo pastato užmanymo, architektūrinės estetikos kalbos. Mums pavyko perkelti statinio sprendimus į vidų: šviesa patalpose užtikrinama per perforuotas apvalias skyles fasado plokštėse. Pasviręs korpusas suprojektuotas kaip atskiras biuras. Ties centrine dalimi patenkama į priimamojo erdvę, kuri sujungia atviro plano biuro patalpas ir atskirus darbo kambarius“, – sprendimus vardija mėnesio „ArchBook: Skaitytojų geriausias“ projekto bendraautoris.

Pastato šerdis – posėdžių salė – dekoruota medžio faneruotės plokštėmis, sujungia senąją ir naująją pastato trijų tūrių kompoziciją. Monumentali senoji dalis ir atvirai skaidrus stiklinis korpusas sukuria skirtingų galimybių darbo ir poilsio atmosferą.

Susipažinkite su ankstesnio mėnesio laureatų projektu.

„ArchBook: Skaitytojų geriausias“ rinkimai – kas mėnesį

Nuo šių metų kovo mėn. SA.lt nemokamoje portfolio platformoje architektams „SA ArchBook“ pradėtas vykdyti konkursas „ArchBook: Skaitytojų geriausias“. Balsavimo laikotarpiu Lietuvos architektūros gerbėjai remia savo favoritą ir tokiu būdu padeda profesionalams skleisti žinią apie jų projektus.  

„ArchBook: Skaitytojų geriausias“ rinkimai vyks kiekvieną mėnesį, po dvi savaites, nuo einamojo mėnesio vidurio iki pabaigos. Konkurse galioja vienintelė taisyklė: vieną kartą jau išrinktas projektas „ArchBook: Skaitytojų geriausias“ rinkimuose dalyvauti negalės, todėl pastebėtas bus kiekvienas platformoje savo darbus viešinantis architektas. 

Skaitytojų mėgstamiausias sulauks išskirtinio dėmesio: apie jį bus rengiamas specialus SA.lt straipsnis, SA naujienlaiškis ir socialinių tinklų įrašas.

„SA ArchBook“ – išskirtinė galimybė architektams

Inovatyvioje platformoje „SA ArchBook“ architektams siūloma visiškai nemokamai dalytis savo kūriniais, garsinti įgyvendintus ir sukurtus projektus. Kiekvienas architektų kurtas projektas dalyvauja įvairiuose konkursuose, taip pat gauna įvairių naudų ir viešinimo galimybių. Kiekvienas naujas prisijungęs projektas yra viešinamas specialiame SA.lt socialinių tinkle įraše ir naujienlaiškyje.

Visi „SA ArchBook“ paviešinti projektai dalyvaus pavasarį–vasarą vyksiančiame SA konkurse „ArchBook Lyderis 2023“, kuriame bus renkami geriausi metų platformos architektūriniai projektai. Visų architektų darbai, kurie atsidurs išskirtinėje „SA ArchBook“ platformoje, turės galimybę laimėti prizus. Trijų kategorijų (visuomeninių, komercinių, gyvenamųjų) laimėtojai bus apdovanoti komandos darbostogomis Juodkrantėje 5-iems asmenims. Daugiau informacijos – netrukus.  

Nieko nelaukite ir tapkite „SA ArchBook“ bendruomenės dalimi! 

‎‎Kaip prisijungti prie „SA ArchBook“? Tai labai paprasta. Pirmiausia atsisiųskite darbų pateikimo failą, kurį užpildykite ir pateikite reikalingą medžiagą pagal ten esančius aprašymus. Po to užpildytus aplankus reikia įkelti į „Wetransfer“. Galiausiai nuorodą siųskite el. paštu: archbook@sa.lt

Projektų registracijos formą rasite ČIA

Nieko nelaukite ir tapkite „SA ArchBook“ bendruomenės dalimi!  ‎‎Plačiau apie projektą ČIA.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video