‎ArchBook „Mėnesio skaitytojų geriausias“: kuriant erdvę žmonių poreikiams

‎ArchBook „Mėnesio skaitytojų geriausias“: kuriant erdvę žmonių poreikiams

1 KTU Dirbtinio intelekto tyrimu centras scaled
Adham Badr vizualizacijos

Erdvė žmogui, o žmogus erdvei – taip būtų galima apibūdinti architektūrą, kuriamą visuomenei, kuri savo ruožtu ją ir papildo. Būtent apie tai „Statyba ir architektūra“ komunikuoja jau kurį laiką, o dar vienas to įrodymas „Archbook“ platformoje pristatytas projektas – architektų Luko Mikulsko, Roko Masaičio, Rasos Paulauskaitės ir vizualizacijų autoriaus Adham Badr kurtas Kauno technologijos universiteto (KTU) Dirbtinio intelekto tyrimų centras. Jis SA.lt skaitytojų buvo išrinktas geriausiu gegužės mėnesio darbu „ArchBook“ platformoje!

Pagrindiniai aspektai – žmogaus poreikiai ir kuriama erdvė

Tarsi vieni iš esminių šiuolaikinės architektūros principų yra funkcionalumas ir šiuolaikinių tendencijų estetika, tačiau „MAKGROUP“ komanda įtraukė ir dar vieną itin svarbų elementą – architektūros „naudotoją“. Kuriant tyrimų centrą prie architektų darbo prisijungė Lietuvos ir užsienio mokslininkai, kurie ir dirbs, atliks tyrimus naujai suprojektuotose patalpose. Jie aktyviai prisidėjo prie projektavimo proceso, pateikdami savo idėjas ir net patalpų išplanavimo eskizus. O ir pati architektų komanda ne vienalypė: „MAKGROUP“ studijoje kartu dirba įvairūs specialistai – nuo interjero dizainerių iki konstruktorių. Galbūt būtent tai leidžia atskleisti daugiau perspektyvų kuriamoje architektūroje.

makrgroup

Projekto vadovė Rasa Paulauskaitė ir vizualizacijų autoriaus Adham Badr

 

Galutiniu rezultatu atsiskleidė siekimas sukurti gerai veikiantį tyrimų centrą, optimizuojant esamą nenaudojamą infrastruktūrą ir harmoningai integruojant naujai kuriamus pastato tūrius į esamą KTU studentų miestelio kompleksą, stiprinant universiteto vaidmenį regiono inovacijų srityje. Šio tikslo vedini architektai sukūrė erdvę bendradarbiauti tarp įvairių disciplinų, jungiant technologijas, meną, mokslą ir dizainą. „Architektūra palaiko šį tarpdisciplininį požiūrį, sukurdama atviras, lanksčias erdves, kurios skatina spontaniškus susitikimus ir idėjų mainus tarp įvairių sričių tyrėjų. Pastato modernus dizainas su skaidriomis sienomis ir atviromis erdvėmis simbolizuoja laboratorijos atvirumo ir skaidrumo tyrimuose etosą“, – dalijasi vienas  kūrėjų Lukas Mikulskas.

KTU Dirbtinio intelekto tyrimu centras scaled

3 scaled

4 scaledAdham Badr vizualizacijos

Solidus ir komfortiškas, tačiau tikrai ne tradicinis, tyrimų centro dizainas

Dviejų aukštų pastatas buvo suskirstytas į dvi aiškias funkcines zonas, kurios sudaro vientisą ir dinamišką erdvę. Didelė patalpa, praminta „didžiąja testavimo zona“, dėl prailginto lubų aukščio, jungia abu pastato aukštus, kas taip pat suteikia daugiau erdvės ne tik vizualiai, bet ir daugiau galimybių atlikti sudėtingesnius eksperimentus. Tai centrinė pastato ašis, skirta įvairiapusiškiems eksperimentams.

Pirmasis aukštas skirtas aktyvių eksperimentų erdvėms, o parinktos stiklinės pertvaros leidžia praeiviams įnikti į eksperimentus, skatinant susidomėjimą universitete vykdoma veikla. Stiklas – pagalbinė priemonė ne tik norint suteikti pastatui lengvumo, bet ir stiprina atvirumo ir skaidrumo įspūdį.

5 scaled

Adham Badr vizualizacijos

Antrasis aukštas yra privatesnis, skirtas centro darbuotojams. Čia suplanuotas administracinis korpusas, pasitarimų ir poilsio erdvės bei mokslinių grupių darbų zonos. Čia suprojektuota rami, patogi ir įkvepianti aplinka tyrėjams ir darbuotojams. Šiame lygyje taip pat numatyta prieiga prie stogo terasos, orientuotos į šalia esančio slėnio panoramą.

Erdvės tęstinumas neapsiriboja tik interjero patalpomis – projektuojant buvo atsižvelgta į galimybę tyrimų patalpas atverti ir išplėsti į lauką, kas suteiktų papildomą lankstumą eksperimentų vykdymui.

6 scaled

7 scaled

Adham Badr vizualizacijos

Novatoriškos erdvės KTU Dirbtinio intelekto tyrimų centre

Architektai kūrė ne tik tyrimų, bet ir kultūrinį ir intelektualinį centrą, kuriame vyktų įvairūs renginiai, dirbtuvės, konferencijos, pritraukiančios mąstytojus ir novatorius. „Tai darys šią vietą dinamišku ir gyvybingu kūrybinių ir intelektualinių mainų centru“, – įsitikinęs architektas L. Mikulskas.

Lukas Mikulskas Architektas Projekto autorius scaled
Architektas Lukas Mikulskas

Prie šių motyvų prisidėjo ir kontrastingas interjero sprendimas. Dažniausiai technologijų centruose dominuoja šaltas koloritas ir santūri išraiška, bet  architektai nepabijojo įvesti spalvų. Šie akcentai, jų teigimu, skatina kūrybiškumą ir inovacijas. Tą patvirtina ir psichologiniai tyrimai, įrodantys, kad tinkamai subalansuotos spalvos gali turėti teigiamą įtaką nuotaikai ir produktyvumui. Ryškios spalvos gali padidinti energiją, skatinti pozityvumą, kas yra itin svarbu nuolatines naujoves ir inovacijas skatinančioje aplinkoje.

„MAKGROUP“ komanda išskiria keletą svarbių aspektų:

  • Atviros erdvės. Jos suteikia tyrėjams galimybę lengvai bendrauti ir dalintis idėjomis, neformalus bendravimas ir netikėti susitikimai tokioje aplinkoje gali atverti erdvę naujoms idėjoms ir projektams.
  • Adaptyvumas. Modulinės ir lengvai pritaikomos erdvės, kur būtų galima greitai keisti darbo vietas ir laboratorijas pagal poreikį, kas suteikia lankstumo ir leidžia laboratorijai prisitaikyti prie besikeičiančių tyrimų reikalavimų ir naujų technologijų.
  • Skaidrumas. Stiklo pertvaros ir skaidrios sienos ne tik įleidžia daugiau natūralios šviesos, bet ir simbolizuoja skaidrumą bei atvirumą, tai atspindi filosofiją apie atvirą ir bendradarbiauti skatinančią darbo kultūrą.
  • Integracija. Interjere gausu integruotų technologijų, kurios padeda tyrėjams efektyviau vykdyti darbus, tai apima pažangią laboratorijų įrangą, multimedijos studijas ir kūrybines dirbtuves.

Tvaraus dizaino principai KTU Dirbtinio intelekto tyrimų centre

Tvarumas architektūroje atsispindi ir per žmogaus jutiminį kontekstą, teikiant prioritetą interjero erdvėms, kurios būtų adaptyvios ir komfortiškos, atitinkančios žmogaus poreikius, skatintų kūrybinį mąstymą, lankstumą ir pozityvią atmosferą.

Visgi šiame projekte netrūksta ir tvarių technologinių sprendimų projektuojant pagal tvaraus dizaino principus. Architektai dalinasi jautę įsipareigojimą kurti tvariai, kas atspindi platesnę laboratorijos misiją visuomenei ir aplinkai. Kuriant pastato koncepciją buvo numatyti:

  • Energiją taupantys projektavimo sprendimai, kurie apima ne tik strateginį natūralios šviesos išdėstymą per langų konstrukciją ir atvirų erdvių organizavimą, bet ir didelį natūralios šviesos srautą, sklindantį iš lubų. Tai leidžia efektyviai panaudoti dienos šviesą, mažinant dirbtinio apšvietimo poreikį ir prisidėti prie pastato energinio efektyvumo.
  • Saulės kontrolė pastate numatyta architektūriniais sprendimais, t. y. išsikišusios pastato dalys ir apdailos elementai reguliuoja saulės spindulių patekimą į pastato vidų. Šie elementai suprojektuoti siekiant maksimaliai išsaugoti natūralios šviesos prieinamumą ir kartu užtikrinti efektyvią saulės šilumos kontrolę, taip išvengiant pernelyg didelio perkaitimo.
  • Didelis plotas stoge saulės baterijoms įrengti suplanuotas taip, kad suteiktų maksimalias galimybes efektyviai surinkti saulės energiją. Stogo konstrukcija pritaikyta tiek estetinėms, tiek funkcionaliems saulės baterijų įrengimo sprendimams, užtikrinant ilgalaikį ir efektyvų energijos išgavimo procesą.
  • Ilgaamžės medžiagos statyboms ir apdailai buvo pasirinktos atsižvelgiant į jų tvarumą ir ilgaamžiškumą. Jos ne tik atitinka aukštus estetinės kokybės standartus, bet ir pasižymi išskirtiniu atsparumu aplinkos poveikiui, sumažindamos priežiūros poreikį ir užtikrindamos pastato ilgaamžiškumą bei funkcionalumą.

8 scaled

Adham Badr vizualizacijos

Aplinkai formuoti parinktos ne tik atsižvelgiant į jų tvarias savybes, bet ir siekiant dermės su esamais KTU studentų miestelio pastatais. Taip sukuriamas vieningas ir harmoningas miestelio vaizdas, neslepiant modernaus ir inovatyvaus tyrimų centro charakterio.

„Funkcionalumas, estetika ir klientų pasitenkinimas yra pagrindiniai kiekvieno naujo projekto tikslai. Išskirtinumas, unikalus stilius ir charakteris yra mūsų pagrindinis tikslas. Įkvėpimo semiamės iš mus supančios aplinkos, žmonių, su kuriais dirbame. Augame kartu su kiekvienu savo klientu, su kuriuo ne tik dalinamės patirtimi, bet ir semiamės iš jų. Tikime, kad sėkmingą projektą veda geras bendravimas su klientu, todėl visada juos išgirstam ir išklausom. Kažkam kiekvienas mūsų projektas yra tarsi nauja pradžia, mums – nauja istorija“, – papildo architektas L. Mikulskas.

Temos: Adham Badr, KTU Dirbtinio intelekto tyrimų centras, Lukas Mikulskas, MAKGROUP, Rasa Paulauskaitė, Rokas Masaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai