Top Baneris

Ar statybų aikštelės ateityje taps saugesnės?

2016 birželio 1 d.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvoje vis daugiau dėmesio skiriama darbų saugai statybų sektoriuje. Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas patvirtina – dauguma specialistų pritaria idėjai darbų saugos lėšas viešuosiuose pirkimuose išskirti kaip nekonkuravimo objektą.

Viena priežasčių, kodėl įmonės dažnai suinteresuotos taupyti darbų saugos sąskaita – konkurencija viešuosiuose pirkimuose ir jiems taikomi mažiausios pasiūlytos kainos principai. Įmonės stengiasi pateikti kuo pigesnius paketus tam, kad laimėtų konkursą. Todėl LSA laikosi nuostatos, kad tokia pirkimų politika yra ydinga. „Skiriant daugiau lėšų darbų saugai, didėja darbo savikaina, o kartu mažėja konkurencingumas konkursuose, kuriuose laimi mažiausią kainą pasiūliusios įmonės“, – aiškina D. Gedvilas.

Asociacijoje veikia Socialinių klausimų ir darbo saugos komitetas, kuriam priklauso šiems klausimams neabejingi įmonių atstovai, LSA dalyvauja mokymų ir inovacijų projektuose, saugaus darbo iniciatyvose. Taip pat konsultuojasi su specialistais iš užsienio – praėjusiais metais Vilniuje lankėsi ir gerąją praktiką organizuojant statybą bei taikant saugaus darbo metodus pristatė svečiai iš Švedijos ir Suomijos.

Dalius Gedvilas

Dalius Gedvilas

Anot D. Gedvilo, LSA ne tik dirba su privataus statybų sektoriaus atstovais, bet ir su valstybės institucijomis – joms teikia siūlymus ir rekomendacijas. Vienas pagrindinių asociacijos prioritetų šiais metais – darbų saugos, kaip kvalifikacinio reikalavimo tiekėjams, įteisinimas. Investicijos į darbų saugą viešuose pirkimuose turi tapti nekonkuravimo objektu.

LSA siūlo suteikti perkančiosioms organizacijoms teisę nustatyti darbų saugos reikalavimus kaip kvalifikacinius reikalavimus, o ne sąmatų dalį, t. y. užkirsti galimybę nesąžiningai konkuruoti darbų saugos sąskaita.

„Be to, 2015 metais vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus Gintaro Čepo ir mano parašais buvo įtvirtintas Valstybinės darbo inspekcijos ir LSA bendradarbiavimas. Bendradarbiavimo susitarimu numatoma, veikiant kartu, siekti kelti darbuotojų saugos ir sveikatos kultūrą, gerinti darbuotojų darbo sąlygas, vykdyti nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevenciją“, – sako LSA prezidentas.

LSA Socialinių klausimų ir darbų saugos komiteto vadovas, AB „Montuotojas“ generalinis direktorius Alfonsas Jaras priduria, kad pastaraisiais metais bendru LSA ir kitų tarnybų darbu buvo nemažai nuveikta, sprendžiant socialinių klausimų ir darbų saugos srityje susidariusias problemas. „O problemų vis dar yra nemažai. Tikėtina, daugelis jų išsispręs priėmus naująjį Darbo kodeksą“, – sako A. Jaras.

Specialisto nuomone, visas geras iniciatyvas būtina nukreipti į darbo proceso dalyvių sąmoningumo didinimą, visų priemonių, nukreiptų į darbų saugos ir sveikatos išsaugojimo reikalavimų, įgyvendinimą. „Taip pat būtina spręsti darbų saugos ir sveikatos išsaugojimo žinių pripažinimą moksleiviams ir ypač studentams, tokiu būdu lengvinant mokymų krūvį verslui“, – tikina A. Jaras.

Geros darbo sąlygos ir užtikrinta darbų sauga specialistams – vieni esminių veiksnių, norint sustabdyti specialistų nutekėjimą į užsienio šalis. LSA siekia, kad geriausi specialistai gautų kompetencijas atitinkantį atlyginimą, kad jiems būtų sudarytos geros darbo sąlygos.

D. Gedvilo žodžiais, visos stipriausios bendrovės pirmiausia pasižymi dėmesiu darbų saugos užtikrinimui. LSA, siekdama verslo aplinkos gerinimo, tiki, kad statybos kokybės kartelė Lietuvoje nuolat kils.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video