Top Baneris

Apklausa parodė – NT rinkoje įsivyravo neapibrėžtumas ir neužtikrintumas

2020 balandžio 28 d.
eika nuotr
EIKA nuotr.
Pasidalykite straipsniu

EIKA balandžio 21-23 d. atliko savo naujienų prenumeratorių apklausą, siekdama išsiaiškinti potencialių būsto klientų lūkesčius karantino ir pokarantininiu laikotarpiu. Apklausoje dalyvavo net 504 naujienų prenumeratoriai. Respondentų teirautasi apie planus artimiausiu metu įsigyti būstą, priežastis atidėti sprendimą ir lūkesčius, kas paskatintų įsigyti būstą pasibaigus karantinui.

Į klausimą, ar planavo įsigyti būstą einamąjį pusmetį, net 65 proc. respondentų atsakė, jog turėjo tokių planų, o didesnioji pusė šių respondentų (54 proc.) planų neatsisako ir toliau svarsto įsigyti būstą. Pasak Martyno Žibūdos, EIKA plėtros vadovo, pirmiausia nustebino didelis apklausos atsakymų skaičius, kuris atskleidžia ne tik nesumažėjusį domėjimąsi NT rinka, bet ir rodo išlikusį rinkos potencialą.

Net 72 proc. iš planuojančių įsigyti būstą, tai darys skolindamiesi lėšas iš bankų ar kitų šaltinių.

Analizuojant klausimo, kas lėmė, kad artimiausiu metu atsisakyta įsigyti būstą, rezultatus matome, kad ketinimus didžiąją dalimi pakeitė su potencialiais pirkėjais nesusijusios aplinkybės – karantino sąlygotas neapibrėžtumas (27 proc.), lūkestis, kad kainos kris (27 proc.), pasikeitusios finansavimo sąlygos (19 proc.), sumažėjusios pajamos (15 proc.) bei iš naujo įvertinti poreikiai (12 proc.).

Paklausus, kas paskatintų šiuo metu ar iškart po karantino įsigyti būstą respondentai labiausiai išskyrė būsto pardavėjų taikomas nuolaidas ir patrauklius pasiūlymus (41 proc.), tačiau rinkos dalyviai tikisi ir palankių bankų finansavimo sąlygų (21 proc.), patikimumo iš plėtotojų (12 proc.), užtikrintumo dėl NT kainų stabilumo (11 proc.) bei pajamų grįžimo į prieškarantininį lygį (10 proc.). „Turbūt nieko neįprasto, kad potencialūs pirkėjai tikisi nuolaidų ir pasiūlymų, net ir ekonominio pakilimo laikais kiekviename sandoryje klientas derasi, tačiau rinkos sugrįžimą didžia dalimi sąlygoja bendra ekonominė situacija, turinti įtakos pirkėjų ateities lūkesčiams“, – apklausos rezultatus komentuoja M. Žibūda.

37 proc. atsakiusiųjų, kad artimiausiu metu nebeplanuoja įsigyti būsto, teigia, kad apie būsto įsigijimą vėl svarstys pasibaigus karantinui, 37 proc. šiais metais jau nebeplanuoja ir 26 proc. teigia, kad sprendimą atideda ilgesniam laikui. Aktyviausi apklausos dalyviai 30-39 metų amžiaus – 49 proc.

Surinktų duomenų analizė parodo šiuo metu rinkos būseną, kurioje vyrauja neapibrėžtumas ir neužtikrintumas. „Rinkos stabtelėjimą ir jos grįžimą į įprastą būseną didžiąją dalimi lems, kaip greitai minėtas neapibrėžtumas išnyks.  Prie to galėtų prisidėti tiek vyriausybė savo siūlomomis kompensavimo ir ekonomikos skatinimo priemonėmis, tiek bankai, vertinantys gyventojų finansinę situaciją ilgalaikėje, o ne trumpalaikėje perspektyvoje, tiek ir plėtotojai, pateiksiantys ne tik palankias būsto įsigijimo sąlygas, bet galbūt ir kliento kredito mokumo garantijas. Panašius pasiūlymus EIKA artimiausiu metu ketina pateikti savo klientams“ – teigia EIKA plėtros vadovas.

header 2


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video