Fasadas kaip ant delno: tipai, medžiagos ir pasirinkimai

Fasadas kaip ant delno: tipai, medžiagos ir pasirinkimai

fasadu tipai scaled
Unsplash nuotr.

Rolandas Kažimėkas

Fasadas yra pastato puošmena, vienas svarbiausių jo išvaizdą lemiančių elementų. Be to, tai pirmasis jūsų namo apsauginis sluoksnis, atlaikantis permainingas oro sąlygas. Todėl reikia, kad ir medžiagos, ir darbai būtų kokybiški. Svarbiausia, viskas turi būti gerai apgalvota, nes būtent fasadas pirmiausia patraukia akį, suteikia pastatui individualų charakterį, tad pigiausias sprendimas ne visada geriausias. Geras namo fasadas turi būti atsparus atmosferos poveikiui, tvirtas ir estetiškas, taip pat užtikrinantis tinkamą šilumos ir garso izoliaciją. 

Galybė veiksnių, kuriuos turėsite įvertinti

Namo sienos dekoruojamos įvairiais būdais. Daug kas priklauso nuo to, kokio efekto siekiama. Kai kuriems pastatams reikalingos lengvos ir orui pralaidžios medžiagos (tarkim, mediniams namams), kitiems svarbios izoliacinės savybės (vėjuotose ir šaltose vietovėse), o dar kitiems svarbiausias vaidmuo tenka didesniam fasado atsparumui nešvarumams (jei namas miesto centre, kur nuolat juda automobilių srautas). Pavyzdžiui, vis labiau populiarėjanti medinė apdaila pastatui suteikia šiuolaikiškumo, dekoratyvinės, įvairių spalvų klinkerio arba akmens masės plokštės leidžia sukurti išsiskiriantį fasadą. Išorinės sienos taip pat tinkuojamos ir gali būti derinamos su kitomis dangomis. 

Svarstant apie fasadą, visada reikia atkreipti dėmesį ir į aplinką: koks ten vyrauja drėgnumas, ar arti sienų bus augmenija. Rinkdamiesi spalvą irgi atsižvelkite į namo aplinką: balta ir pilka gražiai kontrastuos su supančia žaluma. Spalvingas fasadas tiks, jei norėsite statinio, išsiskiriančio iš kitų šalia stovinčių namų.

Sienų apdaila turėtų derėti prie pastato tūrio, stiliaus ir kitų elementų, pavyzdžiui, stogo ir langų. Tačiau fasadas neturi vizualiai užgožti pastato. Todėl klasikinio dizaino pastatų fasadas paprastai būna paprastas, be daugybės dekoratyvinių elementų. Dviejų aukštų namo atveju fasadas gali būti šiek tiek išradingesnis, tada gana įprasta pirmame aukšte naudoti vienokius apdailos elementus, o viršuje kitokius. Dideli pastatai taip pat leidžia rinktis įvairius skirtingus dekoratyvinius elementus.

Rinkdamiesi medžiagą fasadui, turėtumėte atsižvelgti į priežiūrą, atkreipkite dėmesį į tai, ar medžiagą bus lengva atnaujinti ir kaip ją reikės valyti. Natūralią medieną galbūt verta keisti fibrocementinėmis dailylentėmis, kurioms nereikia sudėtingos, daug laiko ir lėšų reikalaujančios priežiūros. Tai ypač svarbu pastatams miestų centruose, netoli pramoninių rajonų. Tai turės įtakos fasado išvaizdai. Svarbu nepamiršti ir finansų, medžiagų kainos, darbo sąnaudų, nes įvairių fasadų medžiagų kainų skirtumai gana dideli.

carlos torres unsplash.com 1
Dideli pastatai leidžia rinktis įvairius skirtingus dekoratyvinius elementus. Unsplash nuotr.

Apdaila lemia fasado tipą

Architekto, studijos „Kubinis metras“ partnerio Vitalijaus Avreicevič teigimu, yra du pagrindiniai fasadų tipai – tinkuojamas arba ventiliuojamas. Tinkuotas fasadas neturi jokio ventiliuojamo tarpo: prie namo sienos tvirtinamas polistireninis putplastis, paviršius nuglaistomas, vėliau ant jo klijuojamos klinkerio ar keraminės plytelės arba tiesiog tinkuojamas paviršius. 

Kas kita ventiliuojamas fasadas. Tokiuose fasaduose tarp apšiltinimo medžiagos ir apdailos visada lieka oro tarpas, dėl kurio pašalinama pastato elementams kenkianti drėgmė. Nors ventiliuojamas fasadas brangesnis, tačiau ilgainiui tai atsiperka – tokių fasadų tarnavimo laikas yra ilgesnis. 

Koks bus fasadas, lemia pasirinktos apdailos medžiagos. „Jeigu fasado apdailai pasirinksime medines dailylentes ar skardinę apdailą, aišku, turėsime ventiliuojamą fasadą. Negalime dailylentės prikalti prie putų polistireno – ji tiesiog supus, skardą irgi teks tvirtinti prie kažkokio profilio, tad fasadas taip pat bus ventiliuojamas. Bet jei apdailai pasirenkamos klinkerio plytelės, fasadas nebus ventiliuojamas, nes šios plytelės klijuojamos prie šiltinamojo sluoksnio“, – pasakoja V. Avreicevič. 

ventiliuojamu fasadu schema stater.lt 1
Ventiliuojamų fasadų schema. Stater.lt

Mediniai fasadai 

Apdailų variantų yra galybė, o joms skirtų medžiagų pasirinkimas – didžiulis. Vis dėlto, nepaisant didelio asortimento, populiariausios apdailos, pasak V. Avreicevič, dažnai kartojasi. Šiuo metu vis populiaresni mediniai fasadai. „Medinių fasadų būna įvairių. Yra nebrangių sprendimų, kuriuos gali rinktis taupantys, yra prabangių variantų, kurių kvadratinis apdailos metras kainuoja daugiau nei 100 eurų. Galima naudoti įvairių rūšių, prabangiai atrodančią egzotinių medžių medieną. Dažnai tokios dailylentės ne tik labai gražiai atrodo, bet ir jų ilgaamžiškumas prilygsta mūrui“, – pažymi V. Avreicevič. 

Vitalijus WEB

Architekto, studijos „Kubinis metras“ partnerio Vitalijaus Avreicevič teigimu, yra du pagrindiniai fasadų tipai – tinkuojamas arba ventiliuojamas. Tinkuotas fasadas neturi jokio ventiliuojamo tarpo: prie namo sienos tvirtinamas polistireninis putplastis, paviršius nuglaistomas, vėliau ant jo klijuojamos klinkerio ar keraminės plytelės arba tiesiog tinkuojamas paviršius. 


Tinkuoti fasadai 

„Kalbant apie tinkuotus fasadus, pastebiu, kad, norint, jog toks fasadas atrodytų gražiai, reikia apgalvoti daug dalykų. Ne kiekvienam namui toks fasadas tinka, visgi tinko apdaila pasirenkama labai dažnai, nes ji paprastai įrengiama, be to, toks fasadas pigesnis nei ventiliuojamas. Tam, kad tinkuotas fasadas atrodytų gražiai, pats namas turi būti kažkuo išskirtinis – tada visiškai užtenka fasadą padengti viena medžiaga ir jis atrodys puikiai. Bet jei tūris paprastas, namas neišskirtinės architektūros, tada tinkuotas fasadas atrodo pigokai. Mano patarimas būtų toks: jei nuspręsite fasadą tinkuoti, venkite dekoravimo, pasirinkite žemišką spalvą, dažykite vientisai, pažaiskite tinko faktūromis, bet nespalvinkite fasado“, – sako V. Avreicevič. 

Tinkas laikomas labai praktiška medžiaga, tačiau nereikia pamiršti, kad ir tinkuotą namą reikės bent kartą per 3–5 m. nuplauti. Jeigu planuojate namą tinkuoti baltai, o jis stovi šalia miško, reikėtų rinktis specialų, samanoms ir kerpėms atsparesnį tinką. Dar vienas svarbus niuansas: tinkas gerai tinka mūriniam namui dėl jo konstrukcijos (lyginant su karkasiniu). Mūrinis namas stabilesnis, mažiau juda, todėl mažesnė tikimybė, kad tinkas greitai sutrūkinės. Ant mūro dažniausiai tvirtinama šiltinamoji medžiaga putų polistirenas, kurį paprasta nutinkuoti.

Plytelės

Klinkerio plytelių apdaila yra tinko alternatyva. „Šio tipo apdaila yra graži, tinka daugeliui namų, atrodo puošniai ir estetiškai. Be to, tokios apdailos kaina nėra labai didelė. Klinkerio plytelės – ilgaamžė apdaila. Tinko apdaila gana greitai keičia spalvą, tamsus tinkuotas fasadas greitai blunka, šviesus purvinasi, o klinkerio apdaila ilgai išlaiko savo pirminę išvaizdą. Laikui bėgant viena kita plytelė gali nukristi, bet tai sutvarkoma. Tai mažiau priežiūros reikalaujanti apdaila“, – įsitikinęs V. Avreicevič. Norint, kad namas atrodytų tvarkingai ir estetiškai, specialistas pataria klinkerio plytelėmis nedekoruoti vietų aplink langus ir panašiai. Ekspertas siūlo padengti fasadą vieno tipo apdaila, tuomet namas atrodys gražiai, tvarkingai ir moderniai. Architektas pabrėžia, kad pastaruoju metu ypač populiarūs valcuotos skardos fasadai: „Jeigu skarda padengtas stogas ir ji atsiranda ant fasado, suformuojamas labai gražus fasado ir stogo žaismas.“

Fibrocementinės fasado plokštės ir dailylentės

Fibrocementinės fasado plokštės ar dailylentės – universali, priežiūros nereikalaujanti apdaila, pasižyminti natūralia ir gražia tekstūra. Tokia danga atspari ugniai, drėgmei, puvimui ir kenkėjų žalai. Tai ilgaamžė, lengvai ir paprastai montuojama danga. Be to, gamintojai siūlo didelį spalvų, tekstūrų pasirinkimą. Iš cemento, smėlio ir celiuliozės priemaišų gaminamos fibrocementinės plokštės ir dailylentės fasadams pasirenkamos vis dažniau, nes jos gali imituoti medieną, tačiau tokiam fasadui priežiūros reikės kur kas mažiau nei mediniam. Tai universalus pasirinkimas tiek renovacijai, tiek naujai statybai. 

EPS475 Laagri alevik Saue riigigumnaasium 8
Fibrocementinės fasado plokštės pasižymi natūralia ir gražia tekstūra. „JPFasadai“ nuotr.
Temos: fasadas, Fibrocementinės fasado plokštės, Klinkerio plytelių apdaila, Kubinis metras, Mediniai fasadai, Tinkuoti fasadai, Vitalijus Avreicevič

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai