Vilnius parodė pavyzdį – už mokesčių mokėtojų pinigus pastatytas pirmasis šalyje mažų energijos sąnaudų vaikų darželis. Pastatų sertifikavimo ekspertai šiam objektui yra suteikę A+ energinio naudingumo klasės sertifikatą. Toks gautas rezultatas yra netgi geresnis, negu tikėjosi užsakovai ir statytojai.
Pastatė greičiau, negu planuota
Energiškai efektyvų vaikų darželio pastatą statė bendrovė „Irdaiva“, laimėjusi Vilniaus miesto savivaldybės skelbtą konkursą. Įmonės generalinis direktorius Irmantas Kubilius pasidžiaugė, kad projektą pavyko įgyvendinti greičiau, negu numatyta sutartyje.
„Be to, ir energinio naudingumo klasė aukštesnė, negu planuota. Esame pirmieji įgyvendinę energiškai efektyvaus tokios paskirties pastato projektą. Kol kas visuomeninės paskirties objektų, atitinkančių A+ energinio naudingumo klasę, nėra“, – sakė I. Kubilius.
Sprendimą pakoreguoti projektą ir siekti gerokai didesnio energinio efektyvumo „Irdaivos“ vadovas vadina rimtu iššūkiu. Reikėjo priimti daug svarbių sprendinių, su kuriais anksčiau nebuvo tekę susidurti. Tačiau viskas padaryta sėkmingai – gautas rezultatas nenuvylė.
„Pasisėmėme išties vertingos patirties. Esame dėkingi mus konsultavusiems Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos specialistams. Jų patarimai padėjo lengviau susidoroti su užduotimis“, – pasakojo I. Kubilius.
Pastato termoizoliacijai, sandarumui, inžineriniams sprendimams buvo skiriamas ypatingas dėmesys. „Irdaivos“ vadovas sutiko, kad kokybės standartai šiame objekte buvo kur kas aukštesni, negu buvo įprasta prieš keletą metų. Užsibrėžtam rezultatui pasiekti įtakos turėjo ir griežta techninė darbų priežiūra.
Konstrukciniai ir inžineriniai sprendimai
Darželiui pasirinktas bemaž tradicinis statybos būdas – gręžtiniai pamatai, iš blokelių ir plytų sumūrytos sienos, surenkamosios perdangos ir sutapdintasis stogas. Didžiausias dėmesys skirtas tam, kad būtų užtikrinti tinkami termoizoliavimo ir sandarumo parametrai. Sandarumui garantuoti pirmiausia buvo tobulinami visų konstrukcijų sandūrų mazgai. Tuomet buvo panaudotos įvairios lipnios izoliacinės garų plėvelės, hermetinės plėvelės, skysti elastingi hermetikai, įvairios silikoninės priemonės.
Dalis vaikų darželio fasadų yra stiklo konstrukcijų. Statytojai ypač kruopščiai jas montavo, nes buvo svarbu tinkamai užsandarinti sujungimo mazgus. Šis darbas – vienas pagrindinių siekiant gerų energinio efektyvumo rezultatų.
Galvojant apie sandarumą buvo labai svarbu nepalikti atvirų konstrukcijų sujungimo siūlių. Antai klojant izoliacinę grindų garų plėvelę, jos užlaidos buvo priklijuojamos prie sienų sandarinimo juosta, kad neatsirastų nesandarumų. Įrengiant elektros ar kitus inžinerinius tinklus visi sienose padaryti grioveliai iš pradžių buvo užtinkuojami, kad neliktų atvirų sujungimo mūro siūlių ir neatsirastų terpės orui judėti.
Pastatui termoizoliuoti naudotas ekstruzinis polistireninis putplastis, sienos šiltintos 20 centimetrų storio pilkuoju polistireniniu putplasčiu. Stogas šiltintas kombinuota sistema ir dengtas prilydoma bitumine danga.
Energiškai efektyvių pastatų vėdinimo sistemai skiriamas ypatingas dėmesys. Ne išimtis – ir naujas vaikų darželis. Čia sumontuota rekuperacinė sistema, kuri didinant energinį efektyvumą sujungta su virtuvėje veikiančiu gartraukiu.