Šakių rajonas krizę pajuto tik dabar

Šakių rajonas krizę pajuto tik dabar

Pagal planavimo dokumentuose patvirtintą ateities viziją Šakių rajonas – tai savo gamta, etnine kultūra ir istoriniu paveldu besididžiuojantis, verslui prioritetą teikiantis kraštas, patrauklus gyvenimui, poilsiui ir kūrybai. Jame puikiai dera tradicinės ir modernios visuomenės vertybės, kaimas ir miestas darniai papildo vienas kitą kuriant visuotinę gyvenimo kokybę.

Vizijai įgyvendinti numatytos ir kelios prioritetinės kryptys: verslo bei ekonomikos, infrastruktūros plėtros ir saugios aplinkos skatinimas, visuomenės švietimo, mokymo (mokymosi) ir sveikatingumo gerinimas, socialinio saugumo užtikrinimas, krašto kultūrinio savitumo, patrauklumo puoselėjimas ir turizmo skatinimas, kaimo ir žemės ūkio sektoriaus plėtra.

Prioritetai sudėlioti prieš trejetą metų, numatyti tikslai ir priemonės jiems įgyvendinti. Tačiau kalbantis su Šakių rajono vadovais galima suprasti, kad dauguma prioritetų sugalvoti tik tam, kad to reikalauja strateginių plėtros dokumentų rengimo kriterijai. Šakių rajono meras Juozas Bertašius, paklaustas apie investicijų skatinimą į kraštą, tik numoja ranka.

„Per 2007–2013 metų Europos Sąjungos (ES) fondų finansavimo laikotarpį iš daugiau kaip 243 mln. litų verslui skatinti skirta vos 27 tūkst. Tai 0,01 proc. visų lėšų. Tiesą sakant, nelabai turime ką pasiūlyti verslui“, – pasakojo meras J. Bertašius.

Daugiausia lėšų per praėjusį ES finansavimo laikotarpį Šakių rajone buvo nukreipta į vandentvarkos ir vandenvalos projektus – daugiau kaip 97,4 mln. litų. Tačiau iš savivaldybės biudžeto tam atseikėta tik beveik 3,2 mln. litų, visi kiti pinigai – iš ES fondų. Kultūros ir turizmo sektorius 2007–2013 metais sulaukė daugiau kaip 43 mln. litų investicijų, aplinkotvarka – per 27 mln. litų.

Šakių rajono savivaldybė pagal plotą yra didžiausia Marijampolės apskrityje. Tačiau ekonominiai rodikliai čia – ne patys geriausi. Savivaldybės meras J. Bertašius teigė, kad Šakių rajonas yra žemės ūkio kraštas ir kitos veiklos sritys čia mažai propaguojamos, nes gyventojų kasmet mažėja.

Šakių rajono valdžia skeptiškai nusiteikusi ieškoti investuotojų į žemės ūkio produkcijos perdirbimą. Esą tokių bandymų būta, o žemės ūkio produkciją perdirbančių įmonių ir taip šalyje yra daug.

„Nelabai patogi ir mūsų rajono susisiekimo infrastruktūra, galbūt ir tai turi įtakos investicijų pritraukimui“, – spėliojo J. Bertašius.

Žvelgiant į įgyvendinamus projektus, daugiau dėmesio šiuo metu skiriama kultūros paveldui ir turizmui. Vienas projektų – Gelgaudiškio dvaro sodybos tvenkinių būklės gerinimas. Įgyvendinant projektą bus išvalyti tvenkiniai, iškastas ir išvežtas dumblas, sutvarkytos pakrantės. Tikimasi, kad projektas pasitarnaus turizmo plėtojimui.

Dar vienas panašus projektas – Lukšių tvenkinio ant Lenkupės upės būklės gerinimas. Čia irgi valomi tvenkiniai, iškasamas dumblas, tvarkomos pakrantės. Meras J. Bertašius teigė, kad Šakių rajone nėra susidariusių natūralių ežerų, yra tik upės arba dirbtinai susiformavę vandens telkiniai. Tai irgi turi įtakos turizmo paslaugų plėtrai.

Šakių rajonas nepriskiriamas prie probleminių savivaldybių, jis nepatenka ir į tikslinių teritorijų sąrašą, o tai reiškia, kad negaunama tokioms savivaldybėms skiriamų dotacijų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai