Ventiliuojamosios fasadų šiltinimo sistemos, kurioms naudojamas polistireninis putplastis, Lietuvoje atsirado neseniai. O Vakarų Europos šalyse jos – jau ne naujovė. Šiltinant pastatų fasadus polistireniniu putplasčiu pasiekiami geri rezultatai ir taupant šilumą, ir saugantis nuo drėgmės teršalų patekimo ar vėjo prapūtimo į konstrukcijas. Kartu sutaupoma ir laiko, o jis šiuolaikinėje statyboje tampa vis brangesnis.
Neįsiskverbia dulkių ir drėgmės
Polistireninio putplasčio asociacijos prezidentas Česlovas Ignatavičius paaiškino, kad Lietuvoje ventiliuojamosioms sistemoms polistireninis putplastis iki šiol nenaudotas dėl labai paprastos priežasties – nebuvo atlikti reikiami bandymai. Dabar galutinai patvirtinta, kad tokia šiltinimo medžiaga ventiliuojamosioms sistemoms yra tinkama, saugi ir praktiška naudoti.
„Nėra duomenų, kad pastatuose, šiltintuose polistireniniu putplasčiu, būtų kilę daugiau gaisrų nei objektuose, šiltintuose kitokiomis termoizoliacinėmis medžiagomis. Yra tik pagąsdinimų, neva polistireninio putplasčio geriau nenaudoti. Statistikos duomenimis, iš tiesų fasadai, kuriems naudotos ventiliuojamosios šiltinimo sistemos, užsidega dėl netinkamų apdailos medžiagų“, – atkreipė dėmesį Č. Ignatavičius.
Polistireninio putplasčio struktūra yra uždara, todėl į medžiagos vidų neįsiskverbia dulkių, į ją neįsigeria vandens. Tad tikėtina, kad ventiliuojamosioms fasadų šiltinimo sistemoms panaudojus polistireninį putplastį rezultatai bus tikrai geri.
Ventiliuojamosiose sistemose tarp šiltinimo medžiagos ir lakštinių medžiagų apdailos vyksta oro judėjimas. Jeigu šiltinimo medžiaga sandari, sistemai žalos nepadarys nei su oru judančios dulkės, nei drėgmė. Jeigu šiltinimo medžiaga nesandari, patekusi drėgmė ir dulkės gali sukelti nemažai rūpesčių: gali imti veistis bakterijos, susikaupusi drėgmė paskatinti pelėsio įsiveisimą.
„Kaip ekspertas esu vertinęs daug pastatų. Tendencija tokia, kad tinkamo efekto nesulaukiama ten, kur šiltinimo medžiagos sumontuojamos nesandariai, kur atsiranda galimybė drėgmei įsiskverbti į šiltinimo sluoksnį. Į polistireninį putplastį, kaip minėjau, drėgmės neįsiskverbia“, – sakė Č. Ignatavičius.
Sutaupoma nemažai laiko
Ventiliuojamosios fasadų šiltinimo sistemos, kurioms naudojamas polistireninis putplastis, yra dviejų tipų. Pirmu atveju polistireninis putplastis tvirtinamas tarp metalinių gembių, o prie šių montuojamos apdailos plokštės. Šis būdas populiariausias, tačiau jo negalima vadinti idealiausiu. Mat metalinės gembės dažnai tampa šilumos tiltu, per kurį patiriami šilumos nuostoliai. Kad to neatsitiktų, metalines gembes būtina papildomai izoliuoti.
Kitu atveju prie fasado smeigėmis pritvirtinamos pilkojo polistireninio putplasčio plokštės. Prie fasado jos montuojamos nuo apačios į viršų šachmatine tvarka. Plokščių tvirtinimas reikalauja kruopštumo ir aukštos darbo kultūros: palikus tarpų tarp plokščių sujungimų gali atsirasti vadinamųjų rasos taškų, pradėti skverbtis šaltis.
Sumontavus plokštes formuojamas karkasas apdailos plokštėms tvirtinti. Mediniai tašai prisukami specialiais tvirtinimo varžtais. Anot Č. Ignatavičiaus, šitaip išvengiama šilumos tiltų ir nepatiriama šilumos nuostolių. Galiausiai – tvirtinamos pasirinktos apdailos plokštės.
Tokia sistema pranašesnė tuo, kad ją naudojant reikia mažiau konstrukcinių elementų. Pasitelkiant kitas termoizoliacines medžiagas reikalingas išorinis sluoksnis – plėvelės arba priešvėjinės plokštės. Todėl reikia papildomų konstrukcinių elementų tam sumontuoti. Vadinasi, patiriamos papildomos išlaidos. Sistemoje su pilkuoju putų polistirenu nereikia nei plėvelės, nei priešvėjinės plokštės. Sutaupoma ne tik laiko montuojant, bet ir pinigų.
Lyginant tinkuojamąsias fasadų šiltinimo sistemas su ventiliuojamosiomis, kurioms naudojamas polistireninis putplastis, pastarosios turi tam tikrų pranašumų. Pirmiausia patiriamos kur kas mažesnės laiko sąnaudos. Mat nėra vadinamųjų šlapiųjų procesų, todėl nereikia laukti, kol išdžius šiltinimo medžiagos klijai, armuojamasis sluoksnis.
Kitas privalumas – beveik nėra priklausymo nuo oro sąlygų, galima dirbti ir tuomet, jeigu temperatūra neigiama. Žinoma, statybininkai tinkuojamąją sistemą dar dažniau pasirenka dėl mažesnės kainos.“.
Statybos taisyklių rekomendacijos
Vėdinamoji išorinių sienų termoizoliacinė sistema naudotina gyvenamųjų, viešosios paskirties ir pramonės pastatų laikomosioms ir nelaikomosioms sienoms, galinčioms patikimai išlaikyti šiltinimo sistemą, šiltinti. Ši termoizoliacinė sistema taip pat gali būti naudojama karkasinių pastatų išorinėms sienoms šiltinti. Ji tinka naujai statomiems ir modernizuotiniems pastatams.