LSA siūlomos statybininko kortelės valstybė nepripažins (papildyta)

LSA siūlomos statybininko kortelės valstybė nepripažins (papildyta)

statybininko kortele statreg
EIKA nuotr.

Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) siūlomos statybininko tapatybės kortelės valstybė pripažinti negali, nes LSA kortelei prižiūrėti reikalauja suteikti daug įgaliojimų, sako Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas. 

„Šiai dienai negalėtume naudoti. Nors norėtume. Jų variantas vienintelis ir bekompromisis, kad įstatyme turėtų būti įtvirtinta, kad LSA  išdavinėja korteles ir renka mokestį už jas.“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete teigė V. Šilinskas.

„Konkurencijos taryba labai kritiškai vertina, kad privačiam subjektui būtų suteikti tokie įgaliojimai: kortelę išduoti, administruoti, kontroliuoti ir rinkti mokestį“, – pridūrė viceministras.

Pasak jo, kortelė būtų išduodama tiems statybininkams, kurie dirba ir savarankiškai, ir pagal sutartis, bet LSA neatstovauja tų žmonių.   

Viceministras skaičiuoja, kad dėl šešėlio statybų sektoriuje neapskaitoma apie 500-700 mln. eurų.   

Balandį premjerė Ingrida Šimonytė yra sakiusi, kas Statybininko kortelės įteisinimas stringa, nes nesusitariama dėl idėjos įgyvendinimo būdo. 

Nauja kortelė, kurią kurtų valstybė, planuojama finansuoti iš Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (Recovery and Resilience Facility, RRF). 

Vyriausybės programos įgyvendinimo plane numatyta, kad tam reikalingi Statybos įstatymo pakeitimai turėtų būti priimti antrąjį šių metų ketvirtį, o juos parengti turėtų Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 

2019 metais tuometinė Vyriausybė norėjo įdiegti privalomą statybininko tapatybės kortelę. Tam dar turėjo pritarti Seimas, tačiau įstatymų projektai iki šiol nebaigti svarstyti Seimo komitetuose.   

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas tokią kortelę sako norintis įdiegti nuo 2022 metų. 

Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat ragina įteisinti statybininko kortelę – anot jo, dėl to mažėtų šešėlis, valstybės biudžetas surinktų kelis šimtus milijonų papildomų eurų.  

Dėl statybininko kortelės diskutuojama nuo 2015 metų.  

Papildyta LSA oficialu komentaru:

„Mūsų valstybė nesirenka tiesaus ir efektyvaus kelio, siekiant ženkliai sumažinti didžiulį „šešėlį“ statybų sektoriuje, nesiekia skatinti šio sektoriaus pažangos ir kelti pačių statybų kultūros šalyje. Tikėjomės, kad naujoji valdžia, atėjusi su veržliomis idėjomis, neišradinės dviračio ir sustos su idėja kurti valstybinę Statybininko kortelę, o ims bei naudos tai, kas jau yra sėkmingai sukurta. Juk pilotiniams bandymams nereikėtų eikvoti valstybės biudžeto lėšų, kurios galėtų būti tikslingai skiriamos švietimui ir inovacijoms, ten, kur to labiausiai šiandien ir reikia.

Šiandien LSA valstybės neprašo nė cento – tik palaikyti iniciatyvą, bendradarbiauti ir įvesti jau sukurtą Statybininko (STATREG) kortelę. Nesteigti jokių etatų, neleisti biudžeto lėšų ir mokesčių mokėtojų pinigų, o partneryste grįstu pasitikėjimu su socialiniais partneriais, patvirtinti STATREG kortelės taikymą statybų sektoriuje. Dabar nėra aišku, kiek valstybei kainuos naujos kortelės kūrimas, kiek etatų reikės sistemos įveiklinimui ir lėšų jos palaikymui bei kada pradės veikti paruošta sistema.

Statybininko kortelių išdavimo sistema STATREG jau yra sukurta ir veikia dar nuo 2018 m. Sistemos sukūrimui buvo pasitelkti moderniausi IT sprendimai ir tai yra mūsų šalies statybų verslo investicija. Šiandien Statybininko korteles savanoriškai diegiasi Lietuvos statybų bendrovės. Kortelėje yra kaupiama visa reikalinga informacija apie statybininką: darbo laiko apskaita, buvusios ir esama darbovietės, turimų kompetencijų patvirtinimas, naudojamų įrankių ir medžiagų apskaita.

Nuo 2015 m. LSA turi akreditaciją dėl asmenų kompetencijų vertinimo, kurią gavo iš LR Švietimo ir mokslo ministerijos, todėl STATREG kompetencių kortelė negali būti nepripažįstama, nes yra išduota akredituotos organizacios. Taip pat 2015 m. Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija įtraukė LSA į duomenų valdytojų sąrašą. Visi reikalavimai ir duomenų sauga yra vykdoma vadovaujantis teisės aktų reikalavimais ir duomenys saugomi sertifikuotame duomenų centre, kaip ir bankų bei kitų valstybės institucijų. Tai reiškia, kad LSA atitinka visus duomenų saugai nustatytus reikalavimus ir turi sistemą, ką patvirtina ir turimi sertifikatai. 

Valstybė turėtų ieškoti efektyvių sprendimų, kurie padėtų kurti pažangą šalyje, tačiau matome tik deklaracijas , o ne realius veiksmus”, – sako LSA prezidentas Dalius Gedvilas.

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro duomenimis, privaloma Statybininko kortelė yra įvesta tokiose šalyse kaip Švedija, Norvegija, Suomija, Nyderlandų karalystė, Liuksemburgas, Italija, Belgija. Daugumoje Europos Sąjungos valstybių kompetencijų kortelių išdavimą administruoja Statatybos asociacijos. Tik dvi pačios turtingiausios Europos valstybės, Liuksemburgas ir Norvegija, kortelių sistemos administravimą delegavo Darbo inspekcijai. Tačiau šių dviejų valstybių sistemos neturi kompetencijų vertinimo ir kitų integracijų.

LSA siūlo:

• Darbo laiko apskaitos duomenų valdytojų būtų valstybė (Valstybinė darbo inspekcija)

• Statybų sektoriaus darbuotojų sąrašo valdytoju būtų valstybė (Statybos produkcijos sertifikavimo centras)

• Kompetencijų vertinimo kainas tvirtina valstybė (Švietimo ir mokslo ministerija)

• Kortelių išdavimo kainas tvirtintų valstybė (Socialinių reikalų ir darbo ministerija)

• Vienintelės funkcijos, liekančios LSA – palaikyti sukurtos STATREG sistemos darbą ir kortelių išdavimo logistiką

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Temos: Dalius Gedvilas, Lietuvos statybininkų asociacija, STATREG, Statybininko kortelė, Vytautas Šilinskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai