Statybos darbų viešuosiuose pirkimuose vyrauja mažiausios kainos kriterijus, kuris vis labiau verčia sunerimti statybos rangovus. Valstybė, užsakydama pigiausią produktą, vis dar neįvertina, kaip brangu gali būti jį išlaikyti.
Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, 2018 m. viešuosiuose pirkimuose sudarytų statybos darbų sutarčių vertė siekė 2,143 mlrd. Eur. Tai yra beveik pusė Lietuvos išleidžiamų pinigų viešuosiuose pirkimuose.
Statybos darbų pirkimuose rangovai vis dar dalyvauja bet kokia kaina, tačiau mažiausios kainos kriterijus verčia statybos bendroves mažinti rangos darbų kaštus, o taupymas atsiliepia kokybei. Dažnu atveju, konkursų laimėtojai net nebegali įgyvendinti įsipareigojimų ir baigti darbų nurodytu terminu dėl trūkstamų resursų bei galimybių juos atlikti. Valstybei tenka atlikti pakeitimus – ieškoti papildomo finansavimo projektų užbaigimui. Tai parodo, jog perkančiosios organizacijos, prieš vykdydamos pirkimus, visapusiškai neįvertina, ar statinio skaičiuojamoji kaina atitinka realias rinkos kainas.
Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas pažymi, kad racionalus valstybės lėšų naudojimo principas savaime nereiškia pareigos pirkti už mažiausią kainą. Jo teigimu, už mokesčių mokėtojų bei ES lėšas valstybė turi pirkti ne tai, kas pigiausia, o tai, kas yra reikalingiausia ir geriausia.
„Šiandien valstybė siekia tik momentinės naudos – dabar pigiai nuperkam, o kas bus po 5, po 10 metų, neaktualu. Visi teisės aktai yra orientuoti į trumpalaikę naudą“, – sako D. Gedvilas.
Per metus Lietuvoje apie 450 su statybomis susijusių bylų patenka į teismą, apie 100 – į Aukščiausiąjį teismą. Beveik pusė visų teisminių ginčų yra susiję su projektų kokybės klausimais: apie 30 proc. teisminių ginčų kyla dėl darbuotojų kompetencijos, 5 proc. – dėl techninių prižiūrėtojų kaltės.
D. Gedvilo nuomone, perkančiosios organizacijos rangovus turėtų rinktis ne tik pagal kainą, bet ir pagal siūlomą kokybę, taip vertinimą šiems kriterijams paskirstant per pusę.
„Siūlome sukurti kvalifikacinių kriterijų katalogą, kad užsakovas nekurtų pats, o galėtų pasirinkti. Pavyzdžiui, apyvartos dydžio, atestuoto personalo, aplinkosaugos kompetencijų ir pan. Kitame kataloge galėtų būti ekonominio naudingumo kriterijai. Taip nereikėtų prašyti kurti visokių andersenų pasakų, o būtų galima vertinti pamatuojamais kriterijais“, – pasakoja D. Gedvilas.
Lietuvos statybininkų asociacija yra pateikusi teisės akto pakeitimo siūlymą, kuriame nurodyta, kad ypatingojo statinio statybos rangovas privalo turėti vykdomo darbo srities darbuotojų kompetencijas patvirtinančius dokumentus ar korteles. D. Gedvilas pažymi, kad toks pokytis padėtų išvengti nekokybiškai atliktų statybos darbų ir teisminių ginčų, susijusių su projektų kokybe, nes rangovas privalėtų įrodyti, jog bendrovė yra pajėgi atlikti siūlomą darbą.
Šį nuostatą įgalintų atlikti privalomos Statybininko (STATREG) kortelės, kurios yra asociacijos vystomo statybos sektoriaus darbuotojų kompetencijų ir kvalifikacijų registro (STATREG) dalis.
Registre kaupiama visa darbdaviui reikalinga informacija apie darbuotoją: darbo laiko apskaita, darbovietė, turimų kompetencijų patvirtinimas, naudojamų įrankių ir medžiagų apskaita. Statybininko kortelė išduodama turint bent vieną patvirtintą statybos kompetenciją, o patį vertinimą sudaro žinių ir įgūdžių egzaminas. Kaip privaloma kompetencija vertinamos ir darbų saugos žinios.
„STATREG kortelė turi sąsają su kompetencijų registru, kuriame kaupiama informacija apie darbuotojo įgūdžius, kompetencijas, naudojamus įrankius bei medžiagas. Tai reiškia, kad kortelė parodo, ar asmuo yra pakankamai kompetentingas kokybiškai atlikti vieną ar kitą darbą, ar yra išlaikęs darbų saugos žinių patikrinimą. Taip pat galime neleisti dirbti asmenims, kurie nežino darbų saugos reikalavimų ir taip išvengti nelaimingų atsitikimų statybose“, – sako D. Gedvilas.
Kompetencijų vertinimą atlieka 59 patvirtinti profesionalūs vertintojai iš visų Lietuvos regionų, turintys statybos srities ekspertines žinias ir atitinkantys aukštus reikalavimus.
Nuo 2015 m. LSA turi akreditaciją dėl asmenų kompetencijų vertinimo ir Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos įtraukta į duomenų valdytojų sąrašą. Be to, asociacija siekia akreditacijos kaip asmenų sertifikavimo įstaiga pagal ISO 17024 standartą ir turi Nešališkumą prižiūrintį komitetą, kurio nariais yra ir valstybės institucijų atstovai.
Statybininko (STATREG) korteles asociacija išduoda nuo 2018 m.