Didžiausio Lietuvoje verslo centro „Quadrum“ statybos projekto vadovo Andriaus Jančiuko karjeros faktai įkvepia patosui. Bet pats herojus – dalykiškumui. Klausantis jo galima patikėti, kad tokio masto projektams vadovaujančio specialisto darbo diena gali sutilpti į devynias valandas – veiklą jis organizuoja vadovaudamasis tais pat principais, kokiais prieš keliolika metų susižavėjo stažuodamasis Danijoje.
Tikėjimas statybų verslu atgimė užsienyje
Į praktiką Danijoje po keturių kursų Kauno technologijos universitete (KTU) statybos inžinerijos specialybės, statybos technologijos ir vadybos krypties studentas išvyko būdamas beveik tikras – statybų srityje baigęs mokslus neliks. „Tai buvo 1998–1999 metai – ne pats geriausias statybų sektoriaus periodas, – priminė A. Jančiukas. – Buvau atlikęs keletą kartų praktiką Lietuvoje, pasikalbėjęs apie perspektyvas su įmonių vadovais – visi nuteikė pesimistiškai.“
Kopenhagoje A. Jančiukas pateko į viešbučio „Marriott“ statybos komandą. Paskirtas generalinio rangovo projekto direktoriaus asistentu, tuo metu dar „žalias“ KTU studentas buvo kviečiamas į visus pasitarimus, palankiai pristatomas ir sumaniai motyvuojamas. „Aplink mačiau viską planuojančius, nesinervinančius žmones baltomis apykaklėmis ir galvojau – oho, ir aš taip galiu. Ir noriu“, – šyptelėjo pašnekovas.
Darbo „Marriott“ statybos metu projekto direktoriaus asistentas neturėjo daug – nespėjęs išmokti danų kalbos, dažniau buvo pasyvus stebėtojas. Po metų grįždamas į Lietuvą nė nesijautė daug nuveikęs. Tik įsidarbinęs – vis dėlto statybos įmonėje – įvertino, kokių žinių parsivežė.
Šiltnamis ne išlepino, bet užaugino
Pirmąja darboviete grįžus iš Danijos tapo Virgaudo Juocevičiaus vadovaujamas didžiausios Skandinavijos ir vienos didžiausių pasaulyje statybų bendrovės „Skanska“ padalinys Lietuvoje. A. Jančiukas pripažino – šioje įmonėje papuolė į dar vieną bendravimo kultūros ir darbo organizavimo šiltnamį.
Veikla čia buvo organizuojama pagal labai aiškius aprašus, kuriuose buvo aptariamas ir darbo stilius, ir visos valdymo procedūros. Tuos įrankius – procedūras – A. Jančiukas šiandien taiko ir savo vadovaujamoje įmonėje: jie universalūs.
Bendrovės „Skanska“ įmonėje Lietuvoje „Skanska statyba“ A. Jančiukas dirbo septynerius metus. Per tą laiką „Skanska“ virto „Constructus“, o jis pats, dalyvaudamas įmonės vykdytuose projektuose, užaugo iki projektų vadovo pareigybės. Įmonei „Skanska“ pradėjus statyti naująjį Vilniaus miesto savivaldybės pastatą, A. Jančiukui patikėtos generalinio rangovo projekto inžinieriaus pareigos, tokias pat jis gavo ir statant bendrovės „Philip Morris Lietuva“ gamyklą Klaipėdoje. Buvusį savivaldybės pastatą rekonstruojant į prekybos centrą „Gedimino 9“, A. Jančiukas jau paskirtas generalinio rangovo projekto vadovu.
Prekybos centro „Gedimino 9“ statyba buvo paskutinis A. Jančiuko projektas po bendrovės „Constructus“ vėliava. Dar dirbdamas šioje įmonėje Vilniaus Gedimino technikos universitete jis baigė nuotolines nekilnojamojo turto vertinimo ir valdymo studijas magistro laipsniui įgyti. Tada įsidarbino nekilnojamojo turto projektų plėtros direktoriumi Norvegijos nekilnojamojo turto investicijų bendrovėje „Verdispar International“. „Verdispar“ Lietuvoje puoselėjo didelius planus – per 5–7 metus išplėtoti tris stambius komercinės ir gyvenamosios paskirties projektus Vilniuje bei Klaipėdoje, kurių bendras plotas siekė daugiau kaip 150 tūkst. kvadratinių metrų. Pirmajam bendrovės komercinės paskirties projektui – Vilniaus biurų parkui (Vilnius Office Park) Ukmergės gatvėje – verslininkai jau turėjo daugiau kaip 70 proc. sutarčių su būsimais nuomininkais, tačiau statybas sustabdė pasaulinė finansų krizė. „Po „Lehman Brothers“ griūties Lietuvos bankai užtraukė paskolų rankeną… Taip ir liko tie projektai neįgyvendinti“, – apgailestavo A. Jančiukas.
Netrukus kaip konsultantą A. Jančiuką pasamdė tuo metu aktyvi rinkoje statybų kompanija „Vėtrūna“. Ji rengėsi Vokietijos kompanijos „Nukem Technologies“ paskelbtam rangos konkursui Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) – statyti kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo komplekso statinius. Andriaus tarptautinė patirtis statybos vadybos srityje lėmė, kad laimėjusi konkursą „Vėtrūna“ konsultantą pakvietė tapti projekto vadovu.
Galimybė darbui rinktis ne įmones, o projektus
Visagine A. Jančiukui teko susipažinti su specifine po visą pasaulį keliaujančių laisvai samdomų specialistų patirtimi. Anot lietuvio inžinieriaus, tai lyg atskira kasta: šie asmenys keliauja per didelius projektus, vieną pabaigę kraustosi į kitą šalį. „Tai žmonės, kurie ieško ne tik gerų įmonių, bet ir gerų projektų, – apibūdino pašnekovas. – Kas iš to, jei kompanija gera, bet negali jų aprūpinti įdomiu darbu – šiems specialistams reikia iššūkių.“