Vis daugiau įmonių investuoja į savo biurų interjerus ne tik dėl reprezentacijos, bet ir dėl darbuotojų gerovės. Įmonių vadovai suvokia, kad psichologinis aplinkos poveikis darbuotojams yra labai svarbus, tinkamai suprojektuotas biuras padeda jiems būti produktyvesniems.
[su_quote cite=”Vaida ATKOČAITYTĖ”]Dažnai šiuolaikiniuose biuruose nebeužtenka stilingai ir ergonomiškai įrengtos darbo vietos, svarbu įrengti ir poilsio zonas.[/su_quote]Dažnai šiuolaikiniuose biuruose nebeužtenka stilingai ir ergonomiškai įrengtos darbo vietos, svarbu įrengti ir poilsio zonas. Dideli biurai gali sau leisti turėti atskiras, tik poilsiui skirtas erdves, kur galimas tiek aktyvus, tiek pasyvus poilsis.
Mažesnio ploto biuruose virtuvei suteikiama rekreacinė funkcija, taip virtuvė ir poilsis susijungia. Šiuolaikinių biurų virtuvėse nebeužtenka kavos aparato, šaldytuvo ir mikrobangų krosnelės. Poilsio zona tapusi virtuvė privalo turėti ne tik lengvai naudojamą buitinę techniką, bet ir patogius ir tinkamai išdėstytus baldus, lengvai prižiūrimus paviršius, garso ir vaizdo įrangą.
Taip pat labai svarbus kokybiškas kelių lygių apšvietimas, kuris kurtų jaukią, namų aplinką primenančią erdvę.
Apšvietimas turi labai didelę galią transformuoti erdvę ir suteikti kelias skirtingas funkcijas. Projektuojant būtina skirti dėmesį ne tik darbo vietų, bet ir poilsio zonų apšvietimui, nes tik gerai pailsėjęs darbuotojas gali dirbti produktyviai, todėl net ir trumpos kavos pertraukėlės biuro virtuvėje turi būti kokybiškos ir atpalaiduojančios. Biurų virtuvėje-poilsio zonoje itin svarbus subtilus, minkštas, atspindėtas, ramus bendras aplinkos apšvietimas. Be įprasto funkcinio darbastalio ar stalo apšvietimo reikalingas ir bendras foninis. Tai gali būti paslėpta nišose LED juostų šviesa, sienų apšvietimas sieniniais arba kryptiniais šviestuvais. Svarbu, kad nebūtų atviros šviesos, kuri akina arba kitaip erzina, vargina ne tik dėl savo ryškumo, bet ir dėl tiesiogiai į žmogų nukreipto šviesos šaltinio.
Kryptinių šviestuvų naudojimas ir jų pozicija patalpoje turi būti gerai apgalvota, jie gali būti naudojami vertikalioms patalpų plokštumoms apšviesti, suteikti jaukią šviesą. Vertikalioms plokštumoms apšviesti taip pat puikiai tinka sieniniai šviestuvai. Atsižvelgiant į dizainą, sieniniai šviestuvai gali apšviesti ir horizontalias plokštumas – grindis ir lubas, o nuo lubų atsispindėjusi šviesa patalpai gali suteikti bendro ramaus jaukumo, be to, gali vizualiai paaukštinti lubas ir sustiprinti erdvės pojūtį.
Sieniniai šviestuvai patalpoje gali tapti ne tik bendruoju, bet ir akcentiniu apšvietimu, tarnauti kaip dekoras ar skulptūra ant sienos.
Kalbant apie visiems įprastą funkcinį darbastalio apšvietimą, naudojant standartinį būdą – LED juostą po kabinamąja spintele, yra labai svarbi LED juostos pozicija ir šviesos kryptis po baldu. LED juosta turėtų būti sumontuota taip, kad nebūtų matoma atsisėdus poilsio zonoje. Ji gali būti įgilinta arba nukreipta į sieną, nuo kurios atsispindėjusi šviesa apšviestų darbastalį ir neerzintų sėdinčio žmogaus.
Itin preciziškai reikėtų rinktis stalo apšvietimą. Tai lygiai taip pat svarbu kaip ir apšvietimas virš namų valgomojo stalo. Biuro virtuvė yra erdvė, kuri gali skatinti darbuotojus bendrauti, kuri padeda kurti vieningą darbo komandą, o tam reikalinga jauki atmosfera. Biuro virtuvės-poilsio zonai apšviesti skirtas šviestuvas turi ne tik funkciškai apšviesti stalą, bet ir suteikti jaukumo patalpai, bendro lengvo švytėjimo aplink save ant lubų, sienų ir sėdinčių prie stalo žmonių.
Šviestuvas virš stalo turi subtiliai apšviesti prie stalo sėdinčius žmones, nesukurdamas stiprių dramatiškų šešėlių ant veidų. Jei patalpoje nėra bendrojo aplinkos ar akcentinio apšvietimo, patartina šviestuvą virš stalo rinktis tokį, kuris apšviestų tiek stalą, tiek erdvę ar lubas bendrai. Itin svarbu, kad šviestuvas neakintų ir nevargintų akių. Patartina rinktis turintį įvairių stiklinių arba tekstilinių gaubtų, kurie sureguliuoja šviesos srautą ir suteikia lengvo švytėjimo aplink save, kuria nekontrastingą švelnių šešėlių žaismą, nes praleidžia šviesą pro stiklą arba audinį. Poilsio aplinkai itin svarbi aplinkos harmonija ir ramybė.
Be pasirinktų šviestuvų rūšies labai svarbu ir šviesos kokybė bei šviesos spalvos temperatūra. Atsipalaiduoti ir nusiraminti geriausiai tinka šilta balta šviesa, tai yra 2700–3000 kelvinų, kai kuriais atvejais gali būti naudojama dar šiltesnė, žvakės liepsnos šiltumą primenanti šviesa.
Kadangi biurų virtuvės ir poilsio erdvės gali būti skirtos ne tik poilsiui, bet ir darbo susitikimams, reikėtų turėti galimybę valdyti šviesos intensyvumą ar net šviesos temperatūrą. Taip patalpa tampa daugiafunkciškesnė.
Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba. Architektūra) | 2018 gruodis.