Kiekvienas architektas ar interjero dizaineris pasakytų: sėkmingas projektas neatsiejamas nuo trijų veiksnių – tinkamos erdvės, medžiagiškumo ir apšvietimo, natūralaus ar dirbtinio. Be abejo, į visumą juos sujungia idėja ir kompozicija.
Apšvietimas – ir išryškinti, ir paslėpti
Architektų biuro „B architects“ architektas Eugenijus Byčenkovas patvirtina: viena vertus, tinkamas apšvietimas papildo erdves, ats kiria ar sujungia funkcines zonas, kuria nuotaiką, pabrėžia medžiagiškumą ar reikiamu metu slopina jo intensyvumą. Antra vertus, suklydus projektuojant apšvietimą, parinkus netinkamo stiprio, apšvietos ar net šilumos šviesos šaltinį, gali kardinaliai pakisti fasado ar patalpos charakteris.
„Projektuodami interjerus ar pastatus vertiname, kaip natūrali šviesa sąveikauja su aplinka, būsimu pastatu ar vidaus erdvėse. Idealu, jei dieną patalpose dirbtinio apšvietimo beveik neprireikia. Išskirtiniais namais gali tapti tie, kuriuose natūrali šviesa kuria žaismą judėdama azimutu, atranda atspindžių interjero detalėse.
Dirbtinis apšvietimas įdomus tuomet, kai jo šaltinis nekrinta į akis, kai šviesa atrodo natūraliai. Galiausiai tai, kas atrodo paprasta ir neretai pamirštama – natūrali šviesa, jos atkartojimas, ir kuria didžiausią įspūdį“, – apibendrino pašnekovas.
Net įdomiausias erdves ar architektūrą galima sugadinti suprojektuojant apšvietimą ne ten, kur reikalauja formos, erdvės funkcija. Šviesos šaltinis gali pats savaime pareikalauti daugiau dėmesio, nei jo išties reikia. Architektas įspėja – kartais šviesos šaltinų dizainas kataloge atrodo gerokai įdomesnis nei realybėje. „Visuomet patariame netaupyti ir drąsiau kreiptis į specialistus, kurie patartų, ką ir kaip interjere akcentuoti ar, priešingai, stengtis paslėpti. Kartais nukreipus dėmesį nuo neakcentuotinų detalių galima pagerinti pastato ar erdvės estetinę išraišką“, – komentavo E. Byčenkovas.
Projektuojant apšvietimą, galioja tos pačios taisyklės kaip ir fotografijoje: tinkamai ar netinkamai apšvietus erdvę ar objektą, jis atrodys skirtingai. Pasitelkus šviesą galima išryškinti pranašumus ir paslėpti trūkumus, jeigu tokių yra.
Architektas pritaria minčiai, kad neskiriant deramo dėmesio apšvietimui smarkiai skurdinama gyvenamoji aplinka. Suprojektavus per mažai šviesos šaltinių jaučiama slogi nuotaika, sumažėja darbingumas. Per daug apšvietus patalpas neatskiriamos zonos, neakcentuojamos interjero detalės.
Atveria daugiau galimybių
Vis daugiau dėmesio skiriant išmaniosioms namų sistemoms, neatsiejama jų dalimi tampa ir apšvietimas. Šviesa patalpose ar lauke gali įsijungti pagal nustatytą laiką ar nuotoliniu būdu ją reguliuojant išmaniuoju įrenginiu. Paprasčiausias šviesos šaltinis tamsiu paros metu vis įsižiebiantis tuščiuose namuose gali apsaugoti nuo vagysčių.
Šiuolaikinės apšvietimo technologijos leidžia sukurti bet kokios formos, dydžio šviestuvus, apšvietimą galima reguliuoti, keisti jo intensyvumą, spalvas, programuoti ir valdyti per atstumą. Dėl LED technologijų apšvietimas tapo labai ekonomiškas, todėl jo galima projektuoti daug ir įvairaus.
Projektavimo pradžia – apšvietimas
Apšvietimas skirstomas į dvi dalis: funkcinį, kuris užtikrina patogumą, ir dekoratyvųjį, kuris kuria nuotaiką, padeda atsipalaiduoti. Architekto teigimu, pirmiausia projektuojant apšvietimą žiūrima į erdves ir jų funkcijas. Visų pirma, projektuojamas funkcinis apšvietimas, sykiu erdvės zonuojamos ramesniu, nuotaiką kuriančiu apšvietimu. Šviesos šaltinio vieta ar aukštis žmogaus akių lygyje net ir tinkamo stiprumo, tačiau netinkamai numatytas, gali sugadinti nuotaiką, suplanuotą funkciją.
Apšvietimas – vienas pagrindinių ir svarbiausių interjero projektavimo etapų, visgi lietuviai apie apšvietimą dažnai pradeda galvoti tuo metu, kai būste jau suformuotos pertvaros ir išvedžiota elektros įranga. Nemažai lėšų skiriama interjerui įrengti, bet sutaupoma planuojant funkcinius, inžinerinius taškus. Numatyti apšvietimo sprendimai gali neatitikti jame gyvensiančių žmonių poreikių, taip pat gali užkirsti kelią įgyvendinti tam tikras idėjas, kurios būtų svarbios bendrai interjero ar eksterjero koncepcijai.
Įsigijusieji butą ar individualų namą retai atkreipia dėmesį, kad standartiškai paruošti elektros taškai visiškai netenkina konkretaus žmogaus poreikių. Neretai naujakurių kambario centre atsiranda lova, šviestuvas lieka nuošalyje, o virtuvės darbastalis apšviečiamas iš už ja besinaudojančiojo nugaros. E. Byčenkovo žodžiais, būtina suvokti, kad interjero projektavimas nėra tik spalvų ar medžiagų parinkimas. Labai svarbu viską suderinti taip, kad namai tarnautų žmogui.
Tiesa, egzistuoja apšvietimo projektavimo principai, kai galima iš anksto pasakyti, kiek ir kokių šviestuvų reikės vonios kambaryje, virtuvėje ar svetainėje. Žinoma, jie negali būti suabsoliutinti, nes skirtinga erdvė, jos parametrai turi įtakos interjero architekto sprendimams. Galima tik daugmaž apibrėžti fizikines savybes konkrečiai darbo funkcijai, minimalius reikalavimus šviesos stipriui, srautui ar šilumai.
Žinant, kokia bus patalpos funkcija ir koks jos turinys, galima iš anksto numatyti, kiek ir kokių šviestuvų jai reikės.
Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt. Individualus namas“.