Prasidėjus rudeniui, kuomet statybose plušantys darbininkai dažniausiai jau būna užbaigę naujai statomų pastatų sienas ir iki lapkričio skuba dengti stogus, statybinių medžiagų pardavėjai skaičiuoja „viščiukus“ – sezono rezultatus.
Skaičiuojama, jog, pavyzdžiui, silikato blokų pardavimai vien tik šių metų rugpjūtį, nepaisant šoktelėjusių kainų, augo net 40 proc., lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Gamintojai įžvelgia pagrindinę tokio augimo priežastį – nuo 2018 m. sausio dar griežtėsiančius energinio efektyvumo reikalavimus naujai statomiems pastatams.
Padidėjusį aktyvumą statybų rinkoje patvirtina ir Statistikos departamentas – naujai išduotų pastatų statybą leidžiančių dokumentų skaičius, lyginant su tais pačiais laikotarpiais praėjusiais metais, nuolat auga.
2016 m. per pirmus du ketvirčius išduoti 2394 statybų leidimai, šių metų pirmąjį pusmetį – 3003. Vien antrąjį šių metų ketvirtį leista statyti 1772 individualius (1–2 butų) gyvenamuosius namus ir 47 daugiabučius.
Nors praėjusiais metais specialistai prognozavo, kad nuo 2016 m. lapkričio 1-osios įsigaliojus reikalavimams statyti ne žemesnės kaip A energinės klasės pastatus, prašymų statyboms bumas nuslūgs, tačiau situacija rinkoje nesikeičia – dabar skubama ruoštis nuo 2018-ųjų įsigaliosiantiems dar griežtesniems reikalavimams.
Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Statybos normavimo skyriaus vyr. specialistas Tomas Baranauskas portalui SA.lt patvirtino, jog diskusijos dėl reikalavimų A energinio efektyvumo klasei nuslopo, klausimų sulaukiama vis mažiau, o iš viso jau sertifikuota daugiau kaip 280 A ir aukštesnės energinio efektyvumo klasės pastatų. Vien tik šiemet tokių sertifikuota daugiau kaip 100.
T. Baranauskas atkreipė dėmesį, jog statybų sezonas dar nesibaigė, o ir dauguma pastatų kyla vis dar turint iki naujų reikalavimų įsigaliojimo gautus statybų leidimus.
Nuo 2018 m. sausio 1 d. pastatų energinio naudingumo klasė turės būti ne žemesnė kaip A+. Lietuvoje jau sertifikuota beveik 40 A+ energinio efektyvumo klasės pastatų.
Palaipsniui griežtinant reikalavimus, siekiama įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos reikalavimus. Joje numatyta, kad iki 2020 m. turime pasiekti bendrą tikslą – kad atsinaujinančių išteklių energija sudarytų ne mažiau kaip 20 proc. bendro ES šalyse suvartojamos energijos kiekio. Pasiekti šį skaičių – nemažas iššūkis, mat iki šiol eksploatuojant pastatus buvo vidutiniškai suvartojama net iki 40 proc. visos ES šalyse vartotojams reikalingos energijos.
Pagal SA.lt ir AD VERUM inf.