Birželio pabaigoje 28-ąjį kartą įvyko kasmetis studentų idėjų konkursas SIKON. Architektūros studentų klubo organizuojamas renginys pakvietė dalyvius į Rusnės miestelį kurti tema „Sintezė“. Šiuolaikinės kūrybos ir istorinio palikimo dermės problematiką nagrinėjo 11 studentų komandų, kurios savo idėjas pateikė instaliacijų forma įvairiose miestelio erdvėse.
Trumpa istorija
SIKON – tai gilias tradicijas turintis renginys. Pirmasis konkursas buvo surengtas 1983 m., trijų ambicingų studentų, šiandien gerai žinomų architektų, Audriaus Ambraso, Gintaro Čaikausko ir Audrio Karaliaus dėka. Pagrindinis renginio tikslas – vienyti įvairių aukštųjų mokyklų studentus ir skatinti išlipti iš akademinių rėmų – išliko iki šių dienų, tačiau jo formatas laikui bėgant keitėsi. Nuo 2004 m. konkursas vyksta kūrybinių dirbtuvių forma, kurios keliauja po įvairias Lietuvos vietoves ir nagrinėja joms aktualias temas.
SIKON XXVIII – sintezė
Šiemet studentų idėjų konkursas pasiekė Rusnės miestelį, kur dalyviai savo idėjomis bandė spręsti aktualias šiuolaikinės meninės išraiškos dermės su istoriniu palikimu bei modernaus žmogaus santykio su etnografine aplinka problemas. Šias problemas atspindėjo tema – „Sintezė“, kuria buvo siekta skatinti dalyvius kurti analizuojant aplinką, ieškoti darnos tarp naujo ir seno.
Konkurso vieta pasirinktas Rusnės miestelis, kuris įgalino dalyvius savo darbais atskleisti užduotą temą. Tai savita architektūra pasižyminti etnografinė vietovė, kuriai aktuali šių metų SIKON nagrinėjama problematika.
Veiksmas
Pirmąją renginio dieną, ketvirtadienį, vyko pažintinė ekskursija laivu, kurios metu kapitonas papasakojo apie miestelį bei jo apylinkes. Kitą rytą, renginio atidarymo metu, dalyviai buvo supažindinti su tema, žodį tarė Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas M. Šaliamoras. Plačiau apie miestelį bei jo istoriją papasakojo Rusnės etnokultūros centro vadovė B. Servienė, o kunigas V. Miliauskas supažindino su Rusnės evangelikų liuteronų bažnyčia, kurioje ir vyko renginio atidarymas.
Penktadienį bei šeštadienį dalyviai klausėsi paskaitų, kurios taip pat vyko bažnyčioje. Penktadienį architektė G. Antanaitytė pristatė projektą „Architektūriniai sustojimai Kuršių nerijoje“ ir papasakojo apie bendradarbiavimo svarbą kuriant jautrioje teritorijoje. Vakare dalyvius klausėsi optimizmo kupinos architekto M. Šiupšinsko paskaitos „Swingland – judėjimas kaip erdvės katalizatorius“. Šeštadienį G. Nausėdaitė pristatė kitąmet Lietuvoje vyksiančią Europos architektūros studentų asamblėją, architektas G. Stauskis supažindino su kraštovaizdžio urbanistika, o architektas E. Neniškis papasakojo apie sinergetinę architektūrą. Paskaitos buvo atviros visiems, tad sulaukta ir vietos gyventojų dėmesio.
Renginio metu vykusios kūrybinės dirbtuvės prasidėjo nuo pat SIKON’o pradžios.