Top Baneris

Žinios apie miesto plėtros planus pasitarnauja renkantis būstą

2018 kovo 7 d.
NT rinkoje
S. Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

„Ober-Haus“ duomenimis, šiais metais plėtotojai Vilniuje planuoja pastatyti apie 4500 butų daugiabučiuose namuose. Tai būtų beveik 9 proc. daugiau nei jų buvo pastatyta per 2017 metus. Specialistai pataria, kad be įprastų dalykų, renkantis būstą svarbu pasidomėti ir miesto Bendruoju planu, greta suplanuotomis statybomis ir įsigilinti į garantijas, kurių teikimo tvarka yra pasikeitusi.

„Žinoti miesto plėtros planus svarbu ne tik dėl planuojamų tiesti naujų gatvių ar įrengiamų žaliųjų zonų, bet ir tam, kad nebūtų perkamas vaizdas pro langą, kurį netrukus gali pakeisti statybos“, – sako Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius.

Naujasis Vilniaus miesto bendrasis planas, kuris galios iki 2030 m., gali būti patvirtintas dar šiemet. Jeigu bus priimtas dabartinis jo variantas, atskiruose rajonuose bus ribojamas prekybos centrų skaičius ir dydis, kad miesto centre neatsirastų užmiesčio tipo prekybos centrų. Aukštybiniams pastatams bus numatytos vietos miesto centre, Viršuliškėse ir Ukmergės gatvės pabaigoje.

Anot M. Statulevičiaus, svarbu pasidomėti ir miesto planais dėl transporto plėtros: kur suplanuotos naujos gatvės, autobusų maršrutai, „Park & Ride“ sistema ar dalijimosi automobiliais aikštelės.

Ruošiantis pirkti būstą svarbu žinoti, kad ne kiekvienam butui yra įrengiama automobilio stovėjimo vieta. Miestas yra zonuojamas, tad, pavyzdžiui, centre vienam būstui leidžiama pastatyti ne daugiau nei 0,5 stovėjimo vietos, o aplinkiniuose rajonuose neviršyti 0,75 koficiento. Viena automobilio vieta vienam būstui statoma tik toliau nuo miesto centro nutolusiuose rajonuose.

Nuo 2018 m. taip pat įsigalioja nauji reikalavimai projektuoti A+ energinės klasės pastatus. Pažymėtina, kad svarbu ne statybų pradžia, o kada pateiktas prašymas išduoti statybų leidimą. Todėl rinkoje šiemet vis dar konkuruos B, A ir A+ energinės klasės būstai.

Pasikeitė ir garantijų teikimo taisyklės. Jeigu sąlygos projektui buvo išduotos po 2017 m. sausio 1 dienos, vystytojai, rangovo ar savo nemokumo atveju, naujakuriams turės kompensuos broką iki 5 proc. statybų vertės trejų metų laikotarpyje.

Nuomos ar pirkimo dilema aktuali nepaisant rinkos situacijos

Nors nuomos kainos praėjusiais metais Vilniuje vidutiniškai ūgtelėjo šiek tiek daugiau nei 1 proc., o pardavimo kainos augo beveik 4 proc., tačiau gyventojų prioritetai iš esmės nesikeičia – jeigu leidžia galimybės stengiamasi būstą įsigyti.

„Būsto įsigijimo ar jo nuomos dilema buvo, yra ir išliks aktuali nepriklausomai nuo situacijos nekilnojamojo turto rinkoje. Galvodamas apie būsto įsigijimą ar jo nuomą didžiausiame ir brangiausiame šalies mieste, pirkėjas turi įvertinti visas galimas alternatyvas. Nors pastaruoju metu būsto rinka stabilizavosi, tačiau reikšmingų pokyčių pirkėjai nesulaukė – tiek būsto pardavimo, tiek nuomos kainos nemažėja, o bendras rinkos aktyvumas išlieka aukštame lygyje“, – teigia „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalimsRaimondas Reginis.

Pasak R. Reginio, akivaizdu, kad pasiūlos gausa atveria naujas galimybes pirkėjams.

„Pirkėjų situacija šiuo metu yra palankesnė nei, pavyzdžiui, prieš kelerius metus. Tačiau renkantis sau būstą, pirkėjas turi apdoroti daug daugiau informacijos ir nepasiklysti tarp pasiūlymų gausos. Visgi pasiūlymų gausa leidžia daug lengviau derėtis dėl būsto kainos, kai pardavėjui gali pateikti panašių produktų palyginimą ir taip dar labiau pagerinti savo derybų pozicijas. Ypatingai tai aktualu antrinėje rinkoje, kur panašaus būsto kainų skirtumai gali būti itin reikšmingi“, – sako jis.

„Būsto mugėje“ kovo 24 dieną Vilniuje bus pristatytas Vilniaus miesto bendrasis planas, rinkos apžvalga ir specialistų paskaitos, kaip teisingai išsirinkti būstą, bei naujausi NT projektai.

LNTPA inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video