Top Baneris

Žiemos sporto infrastruktūra – tarsi architektūrinis statinys

2023 kovo 14 d.
1 Audi Nines Snow Castles
„The nines“ sniego parkas, parengtas „We build parks“
Pasidalykite straipsniu

Prieš savaitę vykusiame FIS snieglenčių ir slidžių laisvojo stiliaus pasaulio čempionate, Bakurianio kurorte, Sakartvele, sniego parką su įspūdingo dydžio tramplinais ir kitomis figūromis statė jungtinės lietuvių, latvių ir vokiečių pajėgos.    

Gali atrodyti, kad sportiniai renginiai neturi nieko bendro su architektūra, bet sportui statomos infrastruktūros jau kuris laikas atrodo kaip meno kūriniai, o jų statybos procesas – sudėtingas ir reikalaujantis architektūrinių žinių, tikinama pranešime spaudai.  

Bakurianyje, Sakartvele pastatytas sniego parkas buvo vienas paprastesnių Lietuvos ir Latvijos įmonės „We build parks“ projektų. Ši kompanija kartu su partneriais iš „Schneestern“ yra pastatę „The nines“ bei „X games“ sniego parkus, kurie atrodė tarsi perkelti tiesiai iš 3D vizualizacijų. Taip pat ši komanda dirbo su 2018 m. ir 2022 m. olimpinių žaidynių sniego parkais. 

2022 m. olimpinių žaidynių sniego parkai, parengti „We build parks“

Dažnas žiemos sporto mėgėjų, stebėjusių žaidynes iš Kinijos, atsimena stulbinamą Didžiosios kinų sienos imitaciją, pastatytą „We build parks“. 3–4 metrų aukščio sniego siena tarnavo ne tik kaip figūrų rinkinys, ant kurių atletai rodė aukščiausio lygio triukus, bet buvo ir originalus kultūrinis architektūrinis elementas, kuris taip pat apsaugojo atletus nuo stipraus vakarų vėjo.  

Anot „We build parks“ bendraįkūrėjo ir projektų vadovo Algio Ridbikausko, statant tokius geometriškai sudėtingus projektus, didžiulė atsakomybė gula ant architektų ir dizainerių komandos pečių. Sniego parkas turi ne tik atitikti griežtus olimpinius standartus, tapti unikalaus reljefo dalimi, bet taip pat mesti iššūkį atletams, kartu leisdamas jiems pademonstruoti aukščiausio lygio triukus.   

Bakurianyje, Sakartvele naudotą sniego parką statė 10 ekspertų iš trijų šalių – Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos. Prieš jiems atvažiuojant kurorto komanda jau buvo pasirūpinusi reikiamu kiekiu tikro ir dirbtinio sniego, išlyginę bei paruošę reljefą. Statant tokius didelius ir sudėtingus sniego projektus reikalinga ne tik aukšta kompetencija, bet ir naujausia kompiuterine įranga aprūpinta technika, kuri centimetrų tikslumu rodo, kiek sniego reikia suformuoti vienai ar kitai konkrečiai figūrai ar net tiksliam jos kampui. Tinkamai dirbant sniegas yra plastiška ir save išlaikanti medžiaga, taisyklingai jį formuojant sniegas puikiai išlaiko norimą figūrų formą bei atletų svorį. Paskutinė parko formavimo stadija – rankų darbas. Figūrų paviršiai formuojami specialiais šlifavimo kastuvais, kad viršutinis sniego sluoksnis būtų ne laisvas ir ne apledėjęs. Šie formavimo, šlifavimo darbai atliekami ir varžybų metu, nes kiekvienas sportininkas turi gauti lygiai tokias pačias sąlygas kaip ir prieš jį važiavęs. Šie darbai turi būti padaromi sekundžių tikslumu, nes varžybos negali sustoti dėl nelygaus sniego. Taigi statanti komanda turi dirbti tiksliai ir greitai kaip šveicariškas laikrodis. 

,,Mūsų komanda liko Sakartvele iki čempionato pabaigos. Po kiekvienos varžybų dienos parką reikėjo sutvarkyti ir paruošti kitoms varžyboms. Organizatoriams dažnai prireikdavo techninių konsultacijų, kurias galime suteikti tik mes. Ir, žinoma, parko dalis nuolat adaptavome bei tobulinome pagal sportininkų pastabas bei pastebėjimus. Pasibaigus žiemos sezonui mūsų kompanija stato dviračių parkus. 2022 m. Lietuvoje pastatėme velotrasas Šiauliuose ir Šakiuose. Visa tarptautinė komanda per paskutinius 7 metus pastatė daugiau nei 50 įvairių parkų Baltijos ir Skandinavijos šalyse”, – apie darbų specifiką pasakoja Algis Ribikauskas.   


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video