Top Baneris

Žalieji stogai: kaip užtikrinti kokybę, kuomet biudžetas ribotas?

2021 lapkričio 30 d.
baltijos juros gyvunu reabilitacijos centras klaipeda uab kecas
Jūrų muziejaus nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro pastatas savo forma primena kopą, natūraliai įsiliejančią į supančią aplinką. Ant šio objekto stogo įrengti unikalūs žalieji stogai.

Stogo apželdinimui pasirinkta pajūrio zonai būdinga augmenija: katpėdėlės, čiobreliai, šlamučiai, įvairūs šilokai, šiliniai gvazdikai ir kiti augalai. Šios augalų rūšys yra atsparios sausroms, su gerai išvystyta šaknų sistema, stabilizuoja substratą ir apsaugo žaliąjį stogą nuo vėjo erozijos. Tokių augalų priežiūra yra minimali, nereikalauja įrengtos laistymo sistemos.

Vasarą pražystantys augalai pritrauks šiam regionui būdingus vabzdžius, tarp kurių yra retų ir saugomų. Planuojama žaliojo stogo erdvę išnaudoti edukacijoms, supažindinant lankytojus su kopoms būdingomis augalų ir vabzdžių rūšimis.

Į projektą teko pažvelgti kūrybiškai ir tarsi „naujomis akimis“ – statinio projektas parengtas prieš kelis metus, dabartinis rangovas perėmė darbus iš ankstesnio (bankrutuojančio) rangovo, biudžetas ribotas, kokybės prarasti negalime.

Kartu su užsakovu, rangovu, projektuotoju bei žaliojo stogo sistemos SOPREMA atstovais sprendimą radome – Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro stogui pasirinkta  SOPREMA ekstensyvaus žaliojo stogo sistema TUNDRA.

Vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis stogo sistemą buvo visų medžiagų suderinamumas. Būtent SOPREMA atstovai užtikrino kompleksinį visų apželdinto stogo sistemos komponentų suderinamumą, instrukcijas ir konsultacijas rangovui visuose šio stogo įrengimo etapuose.

Įrengiant žaliąjį stogą ypač svarbu parinkti kokybiškas ir ilgaamžes medžiagas. Stogo hidroizoliacijai naudotos prilydomosios bituminės membranos (du sluoksniai). Viršutinio sluoksnio danga  atspari šaknų praaugimui, turi FLL sertifikatą ir yra sertifikuota pagal EN 13948 standartą. Papildomai hidroizoliacijos apsaugai nuo mechaninių pažeidimų naudota 300 g/m2 geotekstilė, ant jos paklotas profiliuotas padidinto aukščio drenažinis lakštas, kuris ne tik efektyviai pašalina vandens perteklių, tačiau ir sukaupia pakankamas vandens atsargas augalams. Drenažinio lakšto įrengimą ypač palengvino tai, kad jis yra su integruota filtravimo geotekstile ir papildoma užlaida krašto persidengimams.

Kadangi pastato stogo nuolydžiai siekia 6-22°, tokiai sistemai reikalinga naudoti papildomas priemones (specialius tinklus ir rėmelius), stabilizuojančias šlaitus ir sulaikančias substratą, apsaugančias nuo jo išsiplovimo.

Substratas parinktas pagal suprojektuotus augalus. Kadangi tai yra ekstensyvi žaliojo stogo sistema, naudotas ypatingas substratas, kuris turi ypač geras drenažines savybes, yra atsparus užšalimui bei aukštai temperatūrai, pasižymi dideliu komponentų poringumu, todėl gali sulaikyti pakankamai didelį kiekį vandens  ir sudaro stabilų pagrindą augalų augimui ir vystymuisi.

Apželdintam stogui įrėminti ir atskirti nuo drenažinių zonų panaudoti skiriamieji borteliai, kurie pagaminti iš aliuminio, todėl yra atsparūs korozijai, lengvai montuojami, perforacijos leidžia lengvai nutekėti vandens pertekliui.

Žaliojo stogo sistemos tarnavimo laikas yra ilgesnis, lyginant su įprastu plokščiu ar šlaitiniu stogu – stogo hidroizoliacija apsaugoma nuo tiesioginio aplinkos poveikio: temperatūrų svyravimo ir tiesioginių ultravioletinių spindulių. Teisingai įrengtas ir prižiūrimas žalias stogas tarnauja 50 ir daugiau metų. Taip pat sumažinamos energijos sąnaudas pastato kondicionavimui ir šildymui. Ilgalaikėje perspektyvoje toks sprendimas yra ekonomiškai naudingas.

Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras yra nacionaliniame parke – ypač jautrioje saugomoje teritorijoje. Įrengtas žalias stogas padeda įgyvendinti aplinkosauginius tikslus – daryti kuo mažesnį poveikį aplinkai, naudingai išnaudoti erdvę rekreacijai ir edukacijai.

UAB Kecas logo

UAB „Kečas“ – hidroizoliacijos ir šiltinimo profesionalai

 

handshake PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video