„Zaha Hadid“ grįžta į Vilnių: ką sostinei žada architektūros virtuozai?

„Zaha Hadid“ grįžta į Vilnių: ką sostinei žada architektūros virtuozai?

green connect zaha hadid architects
„Zaha Hadid Architects“ vizual.

Londone įsikūręs vienas žinomiausių pasaulyje architektų biurų „Zaha Hadid Architects“ Lietuvos sostinėje 2008 m. buvo laimėjęs Guggenheimo daugiafunkcinio kultūros centro projektavimo konkursą, tačiau projektas įgyvendintas nebuvo. Po trylikos metų architektūros virtuozai grįžta ir greičiausiai pagal jų idėją bus įgyvendinami pokyčiai Vilniaus stoties rajone.

Dėl savo novatoriško dizaino, tikslingai pritaikyto Vilniaus miestui ir labiausiai atitikusių dizaino sprendimų, „Zaha Hadid Architects“ pasiūlymas Vilniaus geležinkelio stoties atnaujinimui – „Green Connect“ pelnė aukščiausią komisijos įvertinimą. Tai reiškia, kad liko tik suderinti formalumus su konkurso organizatoriais, bet jau beveik neabejojama, jog Vilnius jau pasirinko miestui reikalingą architektūrinę viziją.

ZHA architektūrą apibūdina demokratinis požiūris kurti dosnias, sujungtas viešąsias erdves tiek viduje, tiek išorėje. Įmonės komanda skatina suvokti, kad erdvės turi tapti asmeniškos, tarsi priklausančios visiems lankytojams, kviesti sąveikauti tarpusavyje ir sietis su supančia architektūra. „Green Connect“ atspindi pagrindinę ZHA idealogiją – projektas apjungia tiek integruotą XXI amžiaus transporto mazgą, tiek naujas viešosias erdves, apsuptos gamtos.

„Zaha Hadid Architects“ (ZHA) kuria įspūdingus projektus šešiuose žemynuose. Įsikūrusi Londone prieš 40 metų, ZHA iš naujo apibrėžė XXI amžiaus architektūrą, pateikdama ekstravagantiškus projektus, žadinančius vaizduotę visame pasaulyje. Forma ir erdvė apipavidalintos pastatų, kurie vystosi iš aplinkos, todėl kiekvienas žavi unikalumu ir funkcionalumu. ZHA projektai apima nepajudinamo optimizmo dėl ateities ir integracijos koncepcijas. Gavusi aukščiausius apdovanojimus iš pilietinių, profesionalių ir akademinių institucijų visame pasaulyje, Zaha Hadid komanda yra viena iš žinomiausių ir išradingiausių architektūros studijų per paskutinius keturis dešimtmečius.

[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″  image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]
zaha hadid architects vilnius green connect
zaha hadid vilnius stotis station green connect 1 1 1
green connect zaha hadid architects

40 metų patirties ir sukauptų žinių yra įrašyta į kiekvieną dizainą. „Būtent Vilniaus miestui pristatytas „Green Connect“ bus perspektyvus transporto mazgas, sukurtas atsižvelgiant į būsimų keleivių patirtį. Mūsų projektinis pasiūlymas kuria daug naujos viešosios erdvės, todėl visa teritorija pasidaro ne tik keleivių, besinaudojančių transporto mazgu, bet ir Vilniaus miesto bei vietos bendruomenės vieta.“ – sako Gianluca Racana, „Zaha Hadid Architects“ direktorė.

Projektai kuriami žmogui, atliepiantys skirtingų visuomenės grupių proreikius yra viena svarbiausių tvarios miesto plėtros dalių. Kartu su ekologiškais sprendimais tokiais kaip žali stogai, įvairūs apželdinimai, žaliosios erdvės, „Green Connect“ kuria tarpusavyje susijusias natūralių buveinių serijas mieste.

Šios Vilniaus žaliosios erdvės tampa lengvai pasiekiamos ir bendruomenės gales jomis mėgautis ištisus metus. Perkėlus esamą automobilių stovėjimo aikštelę į naują požeminę aikštelę, stoties aikštė ir gretimas parkas taps gyvybinga pilietine miesto erdve, kurioje bus daugiau nei 300 naujų medžių ir 4000 kv. m. žalio kraštovaizdžio, įskaitant pagrindinių medžiais apaugusių gatvių kūrimą ir vandens infiltracinių zonų, skirtų natūraliam lietaus vandens surinkimui, filtravimui ir valymui.

green connect zaha hadid architects
green connect zaha hadid architects

Pasinaudojusi šiuolaikine dizaino, medžiagų ir statybos technologijų pažanga, ZHA yra pasaulinė pastatų informacinio modeliavimo (BIM) taikymo pastatų projektavimo, statybos ir eksploatavimo lyderė, siekiant padidinti efektyvumą, taip pat žymiai sumažinti energijos suvartojimą ir išmetimą. Derindama naujovišką skaitmeninį dizainą su ekologiškai patikimomis medžiagomis ir tvaria statybos praktika, ZHA nežiūri į atskiras projekto dalis, bet stengiasi jas matyti kaip visumą; pateikdami praktinius sprendimus, lemiančius svarbiausius mūsų eros iššūkius.

„Green connect“ projekte atnaujinti Vilniaus geležinkelio stotį ir aplinkines teritorijas taip pat naudojamos energijos gamybos technologijos ir taršos mažinimo strategijos, skirtos pagerinti oro kokybę gretimuose rajonuose. Architektų pasitelkta kasmetinė saulės spinduliuotės analizė padėjo fasadų dizainą pritaikyti taip, kad saulės spinduliai viduje žiemą maksimaliai padidėtų, o vasarą sumažėtų. Ši analizė taip pat nustatė reikiamą fotovoltinių plokščių padėtį, kad būtų pasiektas optimalus jų efektyvumas.

2016 metais nuo širdies smūgio netikėtai mirusi biuro įkūrėja, architektė Zaha Hadid buvo žinoma dėl savo radikalių dekonstruktyvistinių dizainų. Tačiau Vilniaus geležinkelio stoties atnaujinimo projektas, anot žymaus Lietuvoje architekto Gintaro Natkevičiaus, stebina savo ramumu.

[su_quote cite=”Gintautas Natkevičius”]Iš tokios firmos buvo galima tikėtis labiau ekstravagantiškų formų, tačiau šiuo atveju projektas sužavėjo savo paprastumu ir ramumu.[/su_quote]
Gintautas Natkevičius
Gintautas Natkevičius, KTU nuotr.

„Man „Green Connect“ pasirodė labiausiai subalansuotas projektas, lyginant su kitais konkurso dalyviais. „Zaha Hadid Architects“ tai – viena iš stipriausių architektūros firmų, išsiskirianti savo kuriamų projektų raiška. Iš tokios firmos buvo galima tikėtis labiau ekstravagantiškų formų, tačiau šiuo atveju projektas sužavėjo savo paprastumu ir ramumu, – sako G. Natkevičius ir prideda, – „Ne tik pati architektūra, bet ir gausūs žalių stogų plotai, kurie tarsi maskuoja tirštą užstatymą, padeda sukurti tą ramybę itin judriame mazge. O tai, mano nuomone, yra tik privalumas, ramybės tokiai vietai reikia.“

Atnaujinus senąjį stoties pastatą, sukuriamas naujas 9500 kv. m. ploto tiltas per geležinkelio bėgius, jungiantis Naujininkų rajoną pietuose su miesto centru ir Vilniaus senamiesčiu. Esama geležinkelių infrastruktūra iš tam tikra prasme „skiriamojo barjero“ paverčiama miesto jungtimi – geležinkelių transporto mazgu, tiek vietinių, tiek nacionalinių, tokių kaip „Rail Baltic“ linijų.

Pašalinus pastaraisiais dešimtmečiais įrengtus laikinus kioskus ir biurus, esamos 9 000 kv. m. stoties patalpos bus atnaujintos ir susietos su nauju viešojo transporto terminalu, skirtu miesto autobusų tinklams. Terminalo lauko amfiteatras ir pandusas, suprojektuoti kaip nuolat gyvos žaliosios erdvės, papildančios centrinę aikštę parke priešais stotį, ir atvedančios į viešą terasą ant stogo.

Architektas, vienas iš studijos DO ARCHITECTS įkūrėjų, Algimantas Neniškis sako, kad kokybiškai sutvarkyti erdvę priešais stotį ir paversti ją miestietiška parko erdve buvo vienas esminių projekto uždavinių.

[su_quote cite=”Algimantas Neniškis”]Atvažiavę į Vilnių, žmonės pateks į vilnietišką aplinką, ne į šiuometinį transporto chaosą, o į savotišką parką, į tą žalią Vilnių, koks jisai yra.[/su_quote]

Algimantas Neniškis
Algimantas Neniškis, BNS nuotr.

„Tam, kad rasti būtent tai, ko reikia Vilniaus miestui, buvo organizuojamos dirbtuvės, sprendimus brandino ir Vilniaus miesto savivaldybė, ir „Lietuvos geležinkeliai“, ir miesto architektai. „Green Connect“ projekte matome atsakymus, kurių ieškojom. Atvažiavę į Vilnių, žmonės pateks į vilnietišką aplinką, ne į šiuometinį transporto chaosą, o į savotišką parką, į tą žalią Vilnių, koks jisai yra. Nuo pat pirmo žvilgsnio prasidės kokybiška viešoji erdvė.“ – įsitikinęs A. Neniškis.

„Zaha Hadid Architects“ direktorė Gianluca Racana džiaugiasi: „Mums didelė garbė būti apdovanotiems aukščiausiu įvertinimu šiame konkurse. Ypač žinant kokia tai strategiškai svarbi vieta Vilniaus miestui.“ Kiekvienas ZHA projektas yra labai specifinis jo unikalaus konteksto, vietinės kultūros, programinių reikalavimų ir išmanios inžinerijos asimiliacija, leidžiančia architektūrai ir ją supančiai miesto struktūrai sklandžiai derėti tiek formalia strategija, tiek erdvine patirtimi. „Zaha Hadid tai – patirties turintis, pasaulinis vardas, o įmonės komanda yra profesionali, patyrusi. Sakyčiau, kad tai yra tikra šventė Vilniaus miestui, kad tokia komanda dalyvavo, kad pataikė su sprendiniais į kontekstą ir kad šis projektas bus realizuojamas. Džiaugiuosi rezultatu.“ – sako A. Neniškis.

Temos: Algimantas Neniškis, Gintautas Natkevičius, green connect, Vilniaus geležinkelio stotis, Zaha Hadid Architects

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai