Vonios kambario planavimas

Vonios kambario planavimas

22 Toota Malunu g ©Norbert Tukaj IMG 0554
Norbert Tukaj nuotr.

Nuo ko pradėti planuoti vonios kambarį, kokie prioritetai, pagrindiniai principai išdėstant sanitarinius prietaisus – svarbu ne tik paprastam vartotojui, įsirengiančiam vonios kambarį. Neretai, pažiūrėjus į naujuose daugiabučiuose siūlomus vonios kambario sprendimus, kyla klausimas – kokia logika vadovavosi jų planuotojai?

Labiausiai pasiteisinę planavimo sprendimai, minimalūs (optimalūs) dydžiai vonios kambaryje, kaip laimėti kuo daugiau erdvės bei kokie stilistiniai sprendimai populiariausi – patirtimi dalijasi interjero specialistai.

‎‎[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Interjero dizainerės Audronė Ambrazienė ir Daiva Pocevičienė

AudroneDaiva foto
  • Vonios patalpos prietaisų išdėstymo planavimas prasideda nuo esamos situacijos (durų, lango, pagrindinių esamų vandentiekio ir kanalizacijos nuotekų stovų) įvertinimo.
  • Jeigu leidžia galimybės laisvai planuoti vonios erdvę, tuomet pradedame nuo to, ką pamatyti įėję norime pirmiausia. Stengiamės apgalvoti, kad visi prietaisai būtų išdėstyti logiškai ir patogiai naudoti. Taip pat siūlome unitazo puodą projektuoti ne pačioje matomiausioje vietoje ir ne priešais duris, pro kurias įėjus iš karto jį pamatytume.
  • Praustuvas (-ai) ir veidrodis gali papuošti visą erdvę, todėl juos patartina statyti geriausiai matomoje vietoje.
  • Vonios indą, kuriame norima pailsėti, atsigauti, rekomenduotume numatyti erdvesnėje, jeigu įmanoma, šviesioje vietoje, arčiau patalpoje esančio lango.
  • Vonia ar dušo kabina – nusprendžia pats žmogus, kuris tuo naudosis. Daugiausia butuose įrengiamas dušas, o individualiuose namuose nemažai įrengiama ir vonių. Vyresni žmonės pasirenka dušą, o jaunoms šeimoms su mažais vaikučiais dažniausiai prireikia vonios.
  • Dušo padėklai daugiausia įrengiami ten, kur negalima padaryti grindų nuožulnumo ir nuvesti vandens į lataką. Arba žmogus renkasi pats – dėl higienos sumetimų, nes vientisą padėklo paviršių išvalyti lengviau.
  • Jeigu leidžia galimybės, dušai statomi su lataku grindyse, formuojant nuolydį ir taip suvienodinant patalpos grindų lygį. Dušo vieta susilieja su visa patalpa, nelieka slenksčių.
  • Aptakios formos geriau nusivalo ir yra praktiškesnės.
  • Renkantis medžiagas pirmiausia atsižvelgiama į tai, kokio stiliaus norime.

[/su_note]

Stilistiniai ir erdvės sprendimai

Minimalizmas vonios kambaryje. Šio stiliaus pranašumai – neapkrauta, atvira erdvė. Ypač kai patalpoje esantys keli prietaisai atlieka daugiau funkcijų, nei buvo iki šiol, – jie tarsi ištirpsta ir gali estetiškai susilieti su visuma. Tuomet atidarius vonios kambario duris pirmiausia jame pamatome ne daiktus, o erdvę. Tai būdinga ir skandinaviškai stilistikai: medžiagos – vientisos, lygios, spalvos – šviesios, monochrominės. Natūralaus medžio baldai arba detalės. Taip pat galimas ir prabangesnis, ištaigesnis minimalizmas, kai naudojami išraiškingi akmens ar plytelių raštai, ryškūs ir originalūs akcentai.

Klasikinis stilius ir modernios technologijos. Šiuo metu sanitarinių patalpų įranga sparčiai tobulėja ir leidžia mums pakeisti senus įrenginius į daugiafunkcius, kurie užima mažiau erdvės. Naujausios technologijos suteikia galimybę įsirengti patinkančio stiliaus vonios kambarį ne tik patogiai, bet ir maksimaliai estetiškai. Klasikinio stiliaus vonios kambario prietaisai ir įranga nuo modernių skiriasi tik savo forma. Tiek klasikiniame, tiek moderniame vonios kambaryje galima rinktis ir vonias su kojelėmis, maišytuvus su aukso ar vario atspalvių padengimais.

‎‎[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Architektas Aidas Barzda, studija YCL

1 Aidas Barzda
  • Vonios kambarys, kaip ir bet kuris kitas kambarys, turi turėti patogų praėjimo taką ar naudojimo žiedą (visi įrenginiai aplinkui arba vienoje juostoje). Toliau – naudojimo intensyvumo išdėstymas: praustuvas, labiausiai naudojamas, – arčiausiai įėjimo, antras –WC, vonia ar dušas – paskutiniai. Žinoma, yra tam tikrų privatumo niuansų – kad WC nesimatytų nuo įėjimo ar su pravirom durimis ir panašiai, bet šie niuansai labiau nulemti pačio vonios kambario dydžio. Jeigu erdvė optimali, kartais reikalingi ir tam tikri kompromisai, bet esminis įrenginių išdėstymas ir takai turi būti dėl funkcionalumo.
  • Įprastai optimalūs atstumai, skirti prietaisams (praustuvui, WC, dušui), yra kas 80 cm, paliekant šiek tiek erdvės ir tarp prietaisų. Rankšluosčių džiovintuvą geriau numatyti arčiau dušo nei praustuvo. Juk šlapiam iš dušo sunkiau pereiti, kad ir mažą erdvę, paimti rankšluostį.
  • Skalbyklės vietą lemia erdvės dydis ir proporcijos. Idealus variantas skalbimo patalpą turėti atskirai, gal net ir su nedidele plautuve. Žinoma, galima ją slėpti – po praustuvo stalviršiu ar integruotoje spintoje. Tačiau ne visuomet pavyksta mažame vonios kambaryje, bet ir nebūtina, nes skalbyklės stalviršis puikiai pritaikomas minimaliai vonios funkcijai – kažką pasidėti ar panašiai.
  • Jeigu nėra natūralaus apšvietimo, vonios kambarys turėtų būti kone šviesiausia erdvė pasitelkus dirbtinį apšvietimą. Ir labai svarbu, kad šviestuvai būtų išdėstyti vengiant šešėliavimo nuo krentančios iš aukštai šviesos. Todėl patartina numatyti ir šviestuvą ar keletą jų prie veidrodžio.
[/su_note]

Stilistiniai ir erdvės sprendimai

Vonios kambarys, kaip ir bet kuris kitas kambarys, kuo erdvesnis, tuo mažiau slėgs ar apribos, o jeigu su langu – bus natūraliai apšviestas. Jeigu vonios patalpa primena tikrą kambarį, tuomet visi papildomi, erdvę užpildantys elementai tik suteiks jam autentiškumo ir jaukumo. Net ir paveikslai, komodos, nedideli krėsliukai ar natūralios šviesos langas kvies ilgiau čia pabūti. Jeigu vonios kambarys yra tik optimalaus dydžio, tuomet geriausia kuo mažiau jį apkrauti – tik logiškai, ergonomiškai ir funkciškai išdėstyti įrenginiai ir judėjimo trajektorijos. Vonios kambarys, be jokios abejonės, pirmiausia turi atlikti pagrindinę savo funkciją, o visi kiti sprendimai jau atspindi užsakovo asmenybę ir architekto braižą.

‎‎[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Architektė Justė Žibūdienė, studija „Toota“

Juste Zibudiene portretine 1958

•                    Daug kas priklauso ne nuo patalpos dydžio, o nuo proporcijų. Nelygu, kaip pasiseks suplanuoti. 6 m2 patalpoje gali tilpti ne tik unitazas su praustuvu, bet ir vonia su dušu, skalbyklė ir džiovyklė.

•                    Planuojant vonios kambarį, svarbu atsižvelgti į tai, kurioje vietoje yra kanalizacijos įvadas, mat unitazo perkelti taip lengvai nepavyks. Tad pirmiausia reikia išsiaiškinti, kur toks prietaisas įmanomas.

•                    Jei vonios kambarys stačiakampio, pailgo plano, racionaliausia būtų numatyti patekimą į patalpą per centrą. Vienoje pusėje galima įrengti dušą, kitoje – vonią. Priekyje priešais duris labai patogiai išsidėstytų unitazas ir praustuvas šalia.

•                    Kitas populiarus patalpos planas, kai pailgoje patalpoje įėjimas projektuojamas iš patalpos galo. Tuomet prietaisai rikiuojami vienoje eilėje, patalpos galą užbaigiant dušu ar vonia. Toks planavimas racionalus ir kompaktiškas. Tada arčiau durų rekomenduočiau projektuoti praustuvą, kuris ne tik dažniau naudojamas, bet ir šiek tiek pridengia unitazą.

•                    Mūsų studijos projektuose dažnas prietaisų išdėstymo variantas, kai unitazas atsiranda vienoje eilėje su praustuvu. Paprastai toks sprendimas taupo vietą ir mes rekomenduojame išnaudoti erdvę virš unitazo bakelio – negilios lentynos labai patogios vonios higienos reikmenims.

•                    Nemenkas iššūkis surasti vietą skalbyklei ir džiovyklei. Mūsų studijos principas – slėpti prietaisus nišoje šalia dušo. Taip išnaudojamas dušui reikalingas gylis ir paslepiami buitiniai prietaisai.

•                    Planuojant vonios kambarius, reikia atkreipti dėmesį į durų kryptį – ar patalpa pakankamo dydžio, kad būtų įrengtos į vidų atsidarančios durys. Jei yra galimybė, geriau duris atverti į išorę.

•                    Neįprastos konfigūracijos vonios kambariai taip pat gali būti dėkingai ir patogiai suplanuoti, tarkim, įrengiamas dušas po laiptais, formuojama niša su kita patalpa dušui ar praustuvui. Tokie vadinamieji sienų iškandimai gali keistai atrodyti planuose, bet realybėje taptų pranašumu.

•                    Dušas ar vonia? Labai tikėtina, kad dušas bus naudojamas gerokai dažniau. Žmonės vonią dažnai renkasi tik dėl to, kad mąsto apie pardavimą, neva su vonia būstą parduoti lengviau. Įprastai vonią naudoja tik maži vaikai arba vonios mėgėjai. Aš rekomenduočiau rinktis tai, ką naudosite dažniau. Jei būste yra keli vonios kambariai, logiška vieną įrengti su dušu, kitą – su vonia.

•                    Kambarys su langu tinkamesnis voniai, ne dušui. Taip galima susikurti nedidelį namų SPA įspūdį.

•                    Daiktų laikymas vonios kambaryje dažniausiai sprendžiamas balde po praustuvu (stalčiai gilesni, tinkami stambesniems daiktams), spintelėse virš veidrodžio ar virš unitazo, nišose, nedideliuose balduose (tinkamos yra net ir 20 cm gylio spintelės, nes vonios reikmenų yra tikrai smulkių).

•                    Bidė dušelis ar išmanusis unitazas? Jei yra galimybių, tai išmanusis unitazas. Jis funkcionalesnis už bidė, sutaupo ir taip ribotą vietą vonios kambaryje, o kainų skirtumas nėra toks didelis, jei įsivertintume papildomas bidė dalis – rėmą, maišytuvą. Bidė dušelis gali būti tarpinis sprendimas – pigesnis įrengimas, taupoma vieta.

•                    Praustuvas vonios kambaryje gali būti montuojamas kaip atskiras pakabinamasis prietaisas. Tai ypač pasiteisina mažose erdvėse, kur reikalingas minimalus prietaisas rankoms nusiplauti. Didesni gamykliniai praustuvai bus standartinių dydžių – jie nebūtinai bus racionalūs ir tinkami. Praustuvai gali būti pastatomi ant stalviršio – dubens tipo. Tokie praustuvai turės papildomą valymo paviršių (šonus), bus kiek sudėtingesnė priežiūra. Praustuvai gali būti montuojami iš po stalviršio. Tokiu atveju galimas nestandartinis dydis, o naudoti tokį praustuvą bus labai paprasta. Tik reikia įsivertinti, kad stalviršis turi būti atsparus vandeniui. Yra galimybė praustuvą lieti iš monogaminės medžiagos – betono ar kompozitinio akmens.

•                    Vienas ar du praustuvai vonios kambaryje? Kažkodėl klientai labai dažnai ateina su poreikiu turėti du praustuvus, nors neretai tai išbandžiusieji vieno atsisako. Aš už vieną praustuvą, nebent yra pakankamai vietos ir vonios kambarys skirtas visai šeimai. Įrengiant antrą praustuvą turi likti komfortiškos vietos vonios reikmenims – naudojamam fenui, bižuterijos reikmenims pasidėti. Todėl jei vietos nėra daug, prioritetą skirčiau papildomam stalviršiui nei papildomam praustuvui. Tai, beje, ir pigesnis sprendimas.

•                    Apšvietimas. Aš visada stengiuosi projektuoti 4 apšvietimo scenarijus (tipus): budintis apšvietimas, kuris, naudojantis vonios kambariu naktį, įsijungia automatiškai; bendras apšvietimas – pagal normas reglamentuojamas lubinis išsklaidytas; koncentruotas apšvietimas prie veidrodžio veido procedūroms; prislopintas, vakarinis, kuris būtų naudojamas bendrajam apšvietimui pakeisti – tai įvairūs paslėpti LED principo pašvietimai.

[/su_note]

Vonios kambario stiliaus formavimas

Papiskes originalus dydis 62

Minimalistinis, skandinaviškas stilius. Skandinaviški vonios kambariai yra gana konservatyvūs. Yra juokaujama, kad švedai gimsta ir miršta su tais pačiais „Gustavsberg“ unitazais. Todėl tikrieji skandinaviški vonios kambariai turės mažo formato baltas plyteles, tuos pačius skandinavų gamintojų prietaisus, na, ir gal kokias schematiškai suklijuotas grindų plyteles. Dabartinės tendencijos po truputį kinta, bet skandinaviško vonios kambario filosofija nesiskiria nuo bendros tokio stiliaus filosofijos: natūralios medžiagos, natūrali šviesa, minimalizmas ir saikas.

21 Toota Malunu g ©Norbert Tukaj IMG 0582

Išryškinti erdvės unikalumą. Malūnų gatvėje, Vilniuje, buto vonios kambaryje grąžinome po tinku paslėptas senamiesčio plytas. Jas išryškinome papildomu apšvietimu. Mums norėjosi parodyti tokios erdvės unikalumą ir išskirtinumą. Ir tos plytos tapo pagrindiniu motyvu, nuo kurio prasidėjo vonios kambario sprendiniai. Prie jų derinome mozaikinę dangą, pratęsiančią koloritą, suprojektavome stambų praustuvą iš betono, naudojome varinius maišytuvus, pastatomąją vonią.

10 Toota interjeras Vilniuje @Norbert Tukaj 4319

Netradiciniai sprendimai. „Kanso“ bute tikru juvelyriniu darbu tapo vonios grindys. Jose yra inkrustuoti juodos spalvos mozaikiniai akmenys, laužyti ir pjauti lygiai. Smulkus raštas vonios kambarį vizualiai padidina, suteikia gražios gyvybės. Nepabijojome kontrasto – vonios prietaisai, maišytuvai parinkti juodi. Tokie vonios kambariai, kuriuose panaudoti netradiciniai sprendimai ar medžiagos, ne tik daro juos išskirtinius ir savitus, bet ir kuria unikalią nuotaiką.

                

‎‎[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Ignas Jankauskas, „Ideal Standard“ plėtros Baltijos šalims direktorius

Kas geriau – pastatomasis ar pakabinamasis klozetas ir kodėl? Pakabinamasis unitazas yra technologinis ir estetinis žingsnis į priekį, palyginti su pastatomaisiais unitazais. Naudojant pakabinamuosius unitazus lengviau valyti grindis. Jei nuleidimo bakelis su potinkiniu rėmu integruotas sienoje, tada pakabinamasis unitazas užima mažiau vietos. Pakabinamųjų unitazų pasiūla daug didesnė nei pastatomųjų, todėl lengviau išsirinkti dizainą, funkcijas ir technologijas. Pakeisti pakabinamąjį unitazą nauju ir suteikti naujų nuotaikų vonios kambariui yra daug lengviau. Turint integruotą potinkinį rėmą, keičiamas tik pakabinamasis puodas ir dangtis su sėdyne. „Ideal Standard“ nori suteikti savo klientui galimybes sumontuoti pakabinamuosius unitazus visuose vonios kambariuose. Todėl yra sukurti potinkiniai unitazų rėmai įvairioms situacijoms. Taupant vietą vonios kambaryje yra sukurtas mažo gylio – 8 cm potinkinis rėmas. Kartais rėmas turi būti montuojamas į siaurą nišą, tam yra sukurti specialūs tik 40 cm pločio potinkiniai rėmai. Taip pat gaminami potinkiniai rėmai montuoti į patalpos kampą ar po langu.

Kokia praustuvė praktiškiausia? Praustuvo pasirinkimas yra pats sudėtingiausias procesas renkantis vonios kambario įrangą. Praustuvų yra gaminama skirtingų formų, dydžių, spalvų. Vieni skirti montuoti prie sienos, kiti ant stalviršio. Dar yra praustuvų, kurie montuojami ant spintelės vietoj stalviršio. Visų stilių gerbėjai gali rasti sau tinkamų gaminių. Žinoma, praustuvais naudojamės dažnai, todėl jie turi būti ir praktiški. Kasdien naudojamas praustuvas turėtų būti bent 60 cm pločio. Tada pakanka vietos nesitaškant vandeniui už kraštų nusiprausti veidą. Praustuvo gylis taip pat yra labai svarbu. Maišytuvo ir praustuvo kombinacija sukuria darbo zoną rankoms plautis. Nuo praustuvo dugno iki maišytuvo snapo turėtų būti bent 20 centimetrų. Jei šis atstumas mažas, bus nepatogu plautis rankas ir vanduo taškysis iš praustuvo. Žmonėms, kurie ieško didžiausio praktiškumo, rekomenduojama rinktis apvalių formų praustuvus. Tokios formos užtikrina lengvą vandens nutekėjimą ir praustuvas ilgiau išlieka švarus.

[/su_note]

‎‎[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]

Stasys Jodauga, „StilusS“ vadovas

Pirmiausia – funkcionalumas

Tuščiame vonios kambaryje eiliniam vartotojui sunkiau suvokti mastelį, proporcijas. Todėl dažniausiai, ieškant įrangos prietaisų vonios kambariui, pirmiausia dėmesys kreipiamas į prietaisų funkciją. Koncentruojamasi į tam tikrą patikusį daiktą.

Patarčiau neskubėti, neprisirišti prie kurio nors patikusio gaminio, tarkim, praustuvo ar vonios. Pradžiai reikia įvertinti, ar jis tinka toje vietoje, ar forma yra ergonomiška. Neretai vonios planas nusako, kokios formos turi būti prietaisai (praustuvas, vonia, dušas).

Universalūs prietaisai mažiems vonios kambariams padeda neprarasti komforto

Kalbant apie nedidelio ploto vonios kambarius, kiekvienas pasirinkimas turi būti kruopščiai apgalvotas. Jei nepavyksta sutalpinti visu galimų prietaisų, verta pagalvoti apie būtiniausius. Puikus būdas nenuskriausti savęs – daugiafunkciai prietaisai:

Dėl šios priežasties, vis labiau populiarėja unitazas su apiplovimo funkcija. Tai ne tik bide ir unitazo hibridas. Jame gali būti kur kas daugiau naudingų technologinių funkcijų:

Tylus veikimas Newflush® technologijos pagalba: Newflush® sistema optimizuoja WC nuplovimo efektyvumą dėl savo galingos sūkurinės sistemos. Ši technologija ženkliai sumažina tualeto vandens nuleidimo garsą, sumažina vandens sąnaudas, o dėl dinamiško valymo sumažėja ploviklių naudojimas.

Efektyvus oro valymas:  Sistema Happy Air pašalina kvapus tiesiai iš unitazo – jokio nemalonaus kvapo. Nesvarbu ar tai kompaktiška ar erdvi vonia. Didelė klientų dalis naudojasi šia sistema ir dabar neįsivaizduoja, kaip galėjo gyventi be jos.

Mažiau priežiūros reikalaujanti CataGlaze danga: Visiška naujovė keramikos pasaulyje, CATAGLAZE yra didelio efektyvumo glazūra, kuri gamybos proceso metu susiliejanti 1250 C temperatūroje su pačia keramika. Idealiai lygūs ir ryškūs paviršiai, apdoroti CATAGLAZE, yra atsparesni chemikalams ir apsaugoti nuo kalkakmenio ir bakterijų.

Trys viename – Vonia/dušas/garo pirtis. Yra daugybė būdų kaip tai įsirengti, arba galima nusipirkti jau tam skirtą gaminį. Tai puikus sprendimas padėsiantis sutaupyti daug ploto ir išvengti perteklinės drėgmės.

Bet pagalvokime kas bus, jei rinksimės pigiausią variantą – atvirą dušą. Tai gali būti tiesiog užuolaida arba stiklo pertvara.  Gražu, bet toks sprendimas stipriai padidina drėgmes vonioje kiekį. Tai puiki terpė grybeliui. Įėjimo durys dažnai kenčia nuo per didelio drėgmės kiekio, brinksta durų apvadai. Remontuoti teks kas 2 metus.

AMBI TRIBE PRETA HAPPY AIR OLI120

Pragmatiškumas – ne paskutinėje vietoje

Prieš rinkdamiesi prietaisus, skirkite laiko savo poreikių analizei, savo galimybėms. Tai padės racionaliau išsirinkti labiausiai jums tinkamą variantą.

Geras-kokybiškas, tinkamai išsirinktas prietaisas padidins komfortą, džiugins mus savo forma, spalva ir taupys mūsų pinigus. Juos galėsime skirti savo asmeniniams džiaugsmams.

Temos: Skandinaviška stilistika, vonios interjeras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai