Vonios kambarys – tai erdvė, kurią, dažniausiai norisi įsirengti ilgam, o bet kokie pakeitimai čia reiškia rimtą remontą. Taigi šioje erdvėje priimami sprendimai turi būti ne tik kokybiški, bet ir apgalvoti bei paremti unikaliais poreikiais.
Vonios kambario įrengimas – tai sudėtinis procesas su skirtingais etapais, kurio metu būtina tarpusavyje derinti vonios kambario elementus. Svarbu pabrėžti, kad santechnikos prietaisų ir inžineriniai įrengimų parinkimas turėtų vykti ankstyvose projektinėse stadijose. Gal gali skambėti keistai, bet apie santechnikos sprendimus, netgi vandens nuleidimo mygtuko pasirinkimą, reikia galvoti namo projektavimo stadijoje, o interjero projektavimo darbus taip pat atlikti itin nuodugniai.
Regimantas Mikučionis, TECE Baltikum komercijos direktorius, pabrėžė, kad vonios kambario inžinerija nėra labai sudėtingas uždavinys, jeigu jos įrengimo procesai atliekami nuosekliai ir atsakingai.
Su naujų technologijų inžinerine įranga galima laisvai planuoti vonios kambario erdves, nėra būtina visų prietaisų statyti prie jau esamų keturių sienų. Interjero kūrėjams atsiveria daugiau laisvės improvizuoti. Inovatyvūs gamintojai siūlo modulines paprastai surenkamas ir lengvomis konstrukcijomis uždengiamas sienas ir pertvaras, kurios leidžia neprisirišti prie perimetro.
R. Mikučionis išskyrė svarbiausius dalykus, kurie padės į vonios kambario inžineriją pažvelgti paprasčiau.
Ką svarbu žinoti apie potinkinius rėmų modulius?
Klaidinga manyti, kad visi integruojami potinkiniai moduliai yra sukurti pagal vienodą standartą. Jų yra įvairių, ne tik skirtingos paskirties, gylio, bet ir aukščio. Vienas naujausių sprendimų – 75 cm aukščio WC rėmas, ant kurio praustuvą ir unitazą galima montuoti prie tos pačios sienos, išlaikant vienodą spintelės aukštį. Šis sprendimas padeda taupyti vietą ir atrodo estetiškai, nes išvengiama skirtingo aukščio horizontalių paviršių.
Kitas ypač plonas 8 cm potinkinis rėmas su bakeliu taip pat užims nedaug vietos, jis gerai tiks nedideliame vonios kambaryje.
Ar nuo rėmo priklauso ir vandens nuleidimo mygtuko pasirinkimas?
Tarpusavyje dera tik vieno gamintojo potinkiniai WC moduliai ir vandens nuleidimo plokštelės. Kai kurie gamintojai netgi siūlo serijas, kuriose atitinkamos serijos potinkinis modulis dera tik su tos pačios serijos plokštele. Taigi apie vandens nuleidimo plokštelę, kad ir kaip būtų keista, reikia pradėti galvoti labai ankstyvoje projektavimo stadijoje – pasirinkus pakabinamo unitazo rėmą. Kitu atveju gali tekti rinktis ne tai, ko norite, o tai, kas tinka pagal jau sumontuotą potinkinę sistemą. TECE plokštelių asortimentas – apie 300 skirtingo dizaino pavyzdžių. Kiekviena jų tinka bet kuriam šio gamintojo potinkiniam WC moduliui.
Ar vandens nuleidimo plokštelės vietą svarbu derinti prieš klijuojant plyteles?
Svarbu atkreipti dėmesį, kurioje tiksliai vietoje apdailos plytelių siūlių atžvilgiu atsidurs vandens nuleidimo plokštelė. Suklijavus plyteles pamatysite, kad plokštelei reikalinga konkreti vieta, o jos pakeisti nebegalėsite dėl prie sienoje sumontuoto bakelio. Šiek tiek keisti plokštelės poziciją ir vėlesniuose etapuose padeda modulių teleskopinės kojelės. Bakelio vietą galima keisti rėmo ribose, t.y. reguliuoti jį aukštyn, žemyn. Tačiau geriausia yra nusimatyti galutinį vaizdą iš anksto ir atitinkamai norimoje vietoje statyti pakabinamo unitazo rėmą su visais jo priedais.
Kodėl svarbu parinkti tinkamą sifoną dušo zonoje
Šiuolaikiniuose vonios kambariuose nėra būtina dušo zoną atskirti atskiru dušo padu. Ją galima formuoti grindų lygyje, suformuojant nuolydį, o vandens išbėgimui sumontavus grindinį dušo lataką. TECE Baltikum atstovas primena, kad prieš atvedant vamzdžius ir pasirenkant sifoną latakui, turime žinoti, kokio galingumo vandens srovė tekės iš dušo galvutės. Galima nežinoti dušo galvutės formos ar spalvos, bet privalome žinoti jos vandens debitą t.y kiek litrų per minutę išbėgs vandens, nes sifonas turi spėti surinkti vandenį, – pabrėžia ekspertas. – Jei šie elementai nesuderinti ir išbėgančio vandens kiekis per didelis sifonui, rizikuojame maudydamiesi nuolat stovėti baloje”. Jei vandens srovė ypač intensyvi, kartais net standartinio diametro vamzdžio nepakanka. Per mažo pralaidumo sifono problemą galima išspręsti tik išardžius grindis ir pakeitus pralaidesniu. Arba – teks pasitenkinti tokia dušo galva, kuri būtų tinkama sumontuotam sifonui.
Meistras žino geriau. Ar teisinga taip manyti?
Dažnai įrenginėjamose naujuose objektuose meistrų žodis tampa svarbesnis negu kliento ar dizainerio norai ir poreikiai. Ar tikrai visada meistras žino geriau? R. Mikučionis siūlė įvertinti, ar meistro nuomonė ir pozicija pagrįsta plačiu žinių bagažu, ar jis aiškiai argumentuoja, ar tiesiog perša savo variantą, nes tai vienintelis sprendimas, kurį jis žino ir moka sumontuoti. Pasak TECE atstovo, įrengiant inžinerinius tinklus meistro darbas yra labai svarbus, todėl jis patarė ieškoti tokio, kuris ne neigia galimybes, bet ieško sprendimo, tinkamų medžiagų, naujų, pažangesnių technologijų. Ar jums pavyko rasti, suprasite pagal meistro reakciją į jūsų išsakytus poreikius.
Patys gamintojai yra suinteresuoti kelti meistrų kvalifikaciją, dalintis žiniomis su profesionalais. TECE Baltikum kompanija tam yra sukūrusi profesionalų bendruomenei skirtą platformą TECEpro, kur galima mokytis, tobulėti ir gauti visas naujausias žinias apie produktus ir jų montavimą.
Tad svarbiausia – nebijoti klausti ir aiškintis su produktų specialistais apie tai, ko nežinote ar dėl ko nesate tikri. Produktų gamintojai turi savo atstovybes, kuriose galite konsultuotis ir taip sumažinti riziką padaryti klaidų, kurios būna labai brangios. TECE turi TECE Akademiją Vilniuje, atstovybes Kaune ir Klaipėdoje, kur galima gyvai apžiūrėti bemaž visą gamyklinę produkciją. Rinktis gyvai visada lengviau, nei iš katalogo. Be to, ten dirba ekspertai, kurie mielai paaiškins ir patars.