Lietuva prisijungė prie didžiausio Europoje memorialo po atviru dangumi. Holokausto aukas menantys „Atminimo akmenys“, įrengti 18 Europos valstybių ir daugiau nei 50 tūkst. vietų, savo vietą surado ir mūsų šalyje.
Vilniaus senamiesčio grindinyje vilniečiai ir miesto svečiai jau gali pastebėti variu dengtus „Atminimo akmenis“ – jie įamžino aštuonių Holokausto metu žuvusių garbių vilniečių atminimą. Aštuonios atminimo plokštės atsirado Rūdninkų, Vokiečių, Vilniaus, Islandijos, Vasario 16-osios gatvėse, kur dirbo, mokėsi ar gyveno iškilios ir daug Vilniui nusipelniusios asmenybės: garsūs gydytojai, Vilniaus geto metraštininkas, pirmojo vegetariško restorano Vilniuje įkūrėjai ir kt.
„Eidamas Vilniumi labai dažnai pagalvoju apie tai, kad šios gatvės, šios sienos ir visas miestas didele dalimi buvo kurtas žydų tautos atstovų. Vilnius ir šiandien yra daugiatautis miestas, ir nors žydų bendruomenė yra kur kas mažesnė nei iki tragiškų žudynių, tačiau mums ji – labai svarbi. Dėkoju aukų artimiesiems, kurie atvyko į atminimo renginį. Žinau, kad ši kelionė jums nebuvo lengva. Noriu jus užtikrinti, kad nužudytųjų vardai tikrai nebus pamiršti, ir jie visuomet bus tinkamai įamžinti. Žydų tauta, gyvenusi ir gyvenanti čia, nebus užmiršta“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
„Atminimo akmenų“ projektas pristatytas Rūdninkų gatvėje, prie 8 numeriu pažymėto pastato, kur buvusioje žydų realinėje gimnazijoje mokėsi talentingas paauglys Icchokas Rudaševskis, palikęs ateities kartoms bręstančio paauglio akimis atpasakotą gyvenimo gete dienoraštį. Rūdninkų gatvės grindinyje atsiradusi varinė plytelė liudys Vilniaus istoriją ir čia gyvenusius asmenis.
Dar du atminimo akmenis galima rasti ties Vokiečių g. 14 pastatu, kur žydų šeima Fania Lewando ir jos vyras Lazar Lewando įkūrė turbūt pirmąjį Lietuvoje vegetarišką restoraną. Fania buvo ne tik puiki šefė, bet ir pedagogė – savo pačios įkurtoje kulinarijos mokykloje vietos moteris mokė gaminti vegetarišką maistą, o receptus detaliai aprašė 1938 metais pasirodžiusioje knygoje „Vegetariškų-dietinių receptų knyga: 400 patiekalų, pagamintų išimtinai iš daržovių“, kuri pernai metais išleista ir lietuvių kalba.
„Atminimo akmuo“ ties Vilniaus g. 33/Islandijos g. 2 įamžina gydytojo dr. Samuelio Margolio atminimą, kuris čia gyveno ir priiminėjo ligonius. Visai šalia – Vilniaus g. 31/Islandijos g. 1 – esanti plytelė grindinyje skirta gydytojui Dr. Jakovui Vygodskiui atminti, kuris 1918–1919 metais ėjo ministro be portfelio žydų reikalams pareigas. Dar tris „Atminimo akmenis“ bus galima aplankyti ties Vasario 16-osios g. 8/Šermukšnių g. 1. Jie skirti Šemiavičių šeimai – Lejbai, Chajai ir Lejai, nužudytiems žydų Holokausto metu, atminti.
Aštuonias plokšteles Vilniuje įrengė „Atminimo akmenų“ idėjos autorius, vokiečių menininkas Gunteris Demnigas. Asmenis, kuriems skirtos atminimo plytelės, pasiūlė Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus. Projektą finansuoja fondas „Remembrance, Responsibility and Future“ (EVZ) bei „Geros valios fondas“, remia Gėtės institutas (vok. Goethe-Institut) Lietuvoje.
Pagal Vilniaus savivaldybės inf.