Vilniaus miesto savivaldybė griežtina medžių saugojimo politiką ir apie dešimt kartų padidina medžių atkuriamąją vertę. Ją atitinkančios kompensacijos miestui turėtų būti mokamos už visus – teisėtai ar neteisėtai – kertamus želdinius. Nelegaliai nukirtus saugomą gana brandų medį tektų sumokėti net ir šešiaženkles ar septynženkles sumas.
Vilniaus miesto Tarybos posėdyje pritarta brandžių, storesnių nei 80 cm skersmens miesto želdinių atkuriamosios vertės įkainių padidinimui. Konkretaus medžio vertė nustatoma pagal jo rūšį, skersmenį, augimo vietą. Kitame Tarybos posėdyje bus balsuojama dėl didesnių visų sostinės medžių įkainių.
Pavyzdžiui, tuomet šalia Verkių g. 5 augantis 79 cm skersmens paprastasis ąžuolas, nukirstas be leidimo, pažeidėjui atsieitų apie 284 tūkst. Šalia Čiurlionio g. 16 augantis 94 cm skersmens paprastasis klevas – apie 677 tūkst. Eur, o šalia Sėlių g. 64 augantis 160 cm skersmens paprastasis ąžuolas – apie 1,152 mln. Eur. Sklype, adresu Ceikinių g. 2, neteisėtai nukirsto paprastojo ąžuolo atkuriamoji vertė pagal naująją tvarką būtų buvusi apie 770 tūkst. Eur.
„Šiandien turime siųsti labai aiškią žinią visiems nekilnojamojo turto plėtotojams, galvojantiems, kad nusikalsti ir kirsti medį nelegaliai apsimoka. Priimdami kur kas griežtesnę nei anksčiau tvarką mes sakome, kad dėl savanaudiškų interesų kertamas medis – ne tik formalus, bet ir finansiškai labai skausmingas nusikaltimas. Kalbu apie šimtus tūkstančių, o kartais ir milijonus už vieną medį. Taip kartu su Aplinkos ministerija norime apsaugoti visus vertingus ir saugotinus medžius sostinėje, kurie dešimtmečius, o kartais ir šimtmečius džiugino miestiečius. Naujasis nutarimas leis tai daryti daug efektyviau nei iki šiol“, – kalbėjo Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Nuo šių metų gegužės įsigaliojo LR Želdynų įstatymo pataisos, kurios leidžia savivaldybėms pačioms nustatyti medžių atkuriamąją vertę – prievolę už nukirstą ar sužalotą medį sumokėti į savivaldybės biudžetą atitinkamą kompensaciją, už kurią vėliau sodinami nauji želdiniai. Papildomai dar reikia atsodinti medelių, kad jų kamienų skersmenų suma būtų tolygi nupjauto medžio kamieno skersmeniui.
Atkuriamosios vertės nereikėtų mokėti tik už kertamus invazinius augalus, tarp jų – uosialapius klevus, baltažiedes robinijas, taip pat iki 20 centimetrų kamieno storio medžius fizinių asmenų sklypuose, vaismedžius, labai pažeistus, nudžiūvusius, sergančius ir pavojų keliančius medžius, želdinius, augančius elektros tinklų, ryšių ar kitų tinklų apsaugos zonoje. Taip pat tai negalioja želdiniams sodų bendrijose.
Kitame Tarybos posėdyje bus siūloma pritarti, kad miesto medžių vertė būtų indeksuojama pagal medžių augimo vietą – brangiau įkainojami pavieniai, centre ar prie gatvių augantys medžiai. Išlieka medžių rūšių skirstymas į keturias vertės grupes. Brangiausiai, kaip ir anksčiau, įvertinti ąžuolai, klevai, skroblai, uosiai, taip pat reti dekoratyviniai augalai. Mažiausia atkuriamoji vertė nustatyta baltalksniams, blindėms, drebulėms, kai kurių rūšių tuopoms.
Atsiranda daugiau galimybių savivaldybėms išsaugoti medžius
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas patvirtino papildytus želdinių, kuriuos savivaldybės gali skelbti saugotinais, kriterijus. Išplėtus kriterijų sąrašą miestų ir miestelių savivaldos institucijos turės galimybę apsaugoti daugiau vertingų medžių ir krūmų, nepasikartos atvejai, kai juos dėl komercinio intereso sunaikina neatsakingi asmenys ar nekilnojamojo turto vystytojai.
Nuo šiol saugotinais gali būti skelbiami konkrečiose miestų ir miestelių funkcinėse zonose augantys želdiniai, taip pat pavieniai želdiniai, nustatytas minimalus saugotinais skelbiamų medžių kamienų skersmuo ir krūmų aukštis. Papildžius Dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingų, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingų medžių ir krūmų kriterijus savivaldybėms suteikiamas teisinis pagrindas skelbti saugotinais daugiau miesto želdinių.
Primename, kad nuo gegužės 1 d. Želdynų įstatymas suteikia savivaldybėms įgaliojimus savo paskelbtiems saugotinais želdiniams nusistatyti savus didesnius įkainius, pagal kuriuos būtų apskaičiuojama kompensacija už teisėtai ar neteisėtai pašalinamus želdinius.
Prisitaikymui prie klimato kaitos keliamų iššūkių urbanizuotose ir urbanizuojamose teritorijose turi būti išsaugomi esami želdiniai ir įveisiami nauji, tačiau dalis želdinių dažnai patenka į būsimos plėtros teritorijas ir juos ne visada pavyksta išsaugoti.
Papildyti saugotinų želdinių kriterijai ir savivaldybių nustatyti aukštesni įkainiai už pašalintus medžius ir krūmus skatins privačius asmenis ir nekilnojamojo turto vystytojus koreguoti projektus, kad brandūs, ekologiškai vertingi želdiniai būtų išsaugoti miestui ir bendruomenei, o gauta kompensacija padengs naujų želdinių įveisimo ir priežiūros kaštus.
1 komentaras. Leave new
Pagaliau…