Top Baneris

Vilniuje tęsiama medžių inventorizacija: medžiai saugomi ir privačiuose sklypuose

2023 gruodžio 1 d.
medziai sklype 2048x1536 1
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus mieste tęsiama saugotinų medžių inventorizacija. Nuo šių metų vasaros daugiau nei 110 tūkst. saugotinų medžių pažymėti interaktyviame žemėlapyje, ir, Vilniaus miesto Tarybos sprendimu, jiems priskirta didesnė atkuriamoji vertė. Tai reiškia, kad net ir gavus leidimą nukirsti tokį medį, sklypo savininkui teks mokėti didesnę kompensaciją, perspėja savivaldybė.

Šią savaitę daugiau nei 4 tūkst. sklypų savininkai gauna laiškus, informuojančius apie pasikeitusius jų sklypuose augančių saugotinų medžių atkuriamosios vertės įkainius. Jie aktualūs planuojant tvarkyti želdinius.

„Tai, kad medis auga privačiame sklype, nereiškia, kad to sklypo savininkas gali su juo daryti, ką nori. Medžiai teikia naudą visiems miestiečiams – gamina deguonį, sugeria lietaus vandenį ir vėsina aplinką karštomis dienomis, todėl miestas stengiasi  apsaugoti vertingus medžius ir privačiuose sklypuose“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

Jis pabrėžia, kad leidimai kirsti saugotinus medžius išduodami tik išimtiniais atvejais ir dėl svarių priežasčių. O sklypo savininkas už nukirstą medį turi atsodinti atitinkamą medžių kiekį pagal kamieno diametrą – nukirstų medžių kamienų diametrų suma turi būti lygi pasodintų medžių kamienų diametrų sumai. Be atsodinimo, sklypo savininkas turi sumokėti miestui kompensaciją, kuri inventorizuotiems saugotiniems medžiams, dar didesnė nei yra nustatyta LR Aplinkos ministerijos.

Pasitikrinti, ar Jūsų sklype yra saugotinų medžių, kuriems taikomi didesni atkuriamosios vertės įkainiai, galite čia pagal unikalų savo sklypo numerį arba želdynų žemėlapyje pagal adresą.

Apie pasikeitusius atkuriamosios vertės įkainius laiškais informuojami visi sklypo, kuriame auga medis ar medžiai, savininkai. Reikia turėti omenyje, kad Vilniuje, kai kurie daugiabučiai namai pastatyti taip pat ant privataus sklypo, kurio valdytojai yra butų savininkai.

Nuo gegužės mėnesio įsigaliojus naujam LR Želdynų įstatymui, Savivaldybės pačios gali nustatyti, kokia kompensacija būtų mokama už pažeistus ar nukirstus dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingus medžius.

Birželio 7 d. Vilniaus miesto Tarybos posėdyje patvirtintas saugotinų medžių, kuriems taikomas didesnis atkuriamosios vertės įkainis, sąrašas. Suinventorizavus naujus vertingus medžius, sąrašas kelis kartus papildytas ir patvirtintas miesto Tarybos (birželio 28 d. ir spalio 25 posėdžiuose).

Šiuo metu inventorizuotas trečdalis miesto želdinių teritorijos (apie 50 ha). Per ateinančius metus pasitelkus dronus, planuojama inventorizuoti ir likusius želdinius. Taigi, saugotinų medžių, kuriems taikomas didesnis atkuriamosios vertės įkainis, sąrašas turėtų pasipildyti dar trigubai.

Pagal atkuriamosios medžių vertės įkainius skaičiuojama kompensacija, kurią turi sumokėti sklypo savininkas už nukirstą ar pažeistą saugotiną medį. Nukirsti medį galima tik gavus Savivaldybės leidimą.

Esant būtinybei, prašymą kirsti ar genėti galite pateikti el. būdu paslaugos.vilnius.lt puslapyje.

Primenama, kad be leidimo nukirtus, ar kitaip pakenkus saugotinam medžiui, pažeidėjui tenka mokėti dešimt kartų didesnę nei atkuriamoji medžio vertė baudą.

Atkuriamosios vertės įkainiai netaikomi nesaugotiniems medžiams: vaismedžiams, invaziniams medžiams, tokiems kaip baltažiedės robinijos, uosialapiai klevai, ar avarinės būklės medžiams. Leidimo kirsti jiems nereikia, tačiau prašoma informuoti Savivaldybę apie planuojamus darbus.

Kokie medžiai yra saugotini Vilniaus mieste?

Saugotini želdiniai yra nustatomi pagal kriterijus LR Vyriausybės numatytus kriterijus ir (ar) Savivaldybės tarybos sprendimu, kuriais saugotinais paskelbti dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi medžiai ir krūmai.

Ko negalima daryti saugotiniems medžiams, net jei jie auga privačiame sklype? 

Be leidimo ar sprendimo negalima saugotinų medžių kirsti, pažeisti, pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti (daugiau nei 30 proc. lajos). Prašymą kirsti ar genėti saugotiną medį galite pateikti e. būdu paslaugos.vilnius.lt puslapyje. Bet kokio medžio šalinimas turi būti pagrįstas argumentais.

Primenama, kad pažeidėjui, nukirtusiam ar kitaip pakenkusiam Vilniaus miesto savivaldybės saugotinam medžiui, teks mokėti baudą, kuri dešimt kartų didesnė už medžio atkuriamąją vertę.

Koks yra saugotiniems medžiams taikomas atkuriamosios vertės įkainis? 

Saugotiniems miesto medžiams taikomas LR Aplinkos ministerijos nustatytas atkuriamosios vertės įkainis. O minėtiems 110 tūkst. medžių, įtrauktiems į Vilniaus savivaldybės saugotinų medžių sąrašą,  taikomas Vilniaus miesto savivaldybės nustatytas įkainis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video