Pirmadienį Vilniuje, Kernavės gatvėje, bus pradėti iškeldinti metaliniai garažai, stovintys ant valstybės žemės. Iš pradžių planuojama nukelti 75 garažus, vėliau – dar apie 100.
Atlaisvintame sklype bus statomas 280 vietų lopšelis-darželis su sporto žaidimų aikštele. Ja po darželio darbo valandų galės naudotis ir bendruomenė, pranešė sostinės savivaldybė.
„Vilniuje gyventojų skaičius sparčiai auga, todėl būtina plėsti ir vaikų darželių infrastruktūrą. Tai ypač aktualu tokiuose rajonuose kaip Šnipiškės, kur atsiranda vis daugiau naujų gyvenamųjų kvartalų ir kuriasi daugybė jaunų šeimų“, – pranešime cituojamas miesto meras Valdas Benkunskas.
Dar 2020 metais pasirašytas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas įpareigojo visus mieste ant valstybės žemės esančių metalinių garažų savininkus iškeldinti šiuos statinius iki tų metų gruodžio 31 dienos ir atlaisvinti užimtą valstybinę žemę.
Vilniuje neteisėtų metalinių garažų masyvų turėtų nelikti per dvejus metus
Vilniuje neteisėtų metalinių garažų masyvų turėtų nelikti per ateinančius dvejus metus, sako sostinės meras.
„Visi terminai, kurie buvo duoti atlaisvinti valstybinę žemę, jau yra praėję. Dabar iš esmės vyksta visur teisminiai procesai, per teismus bandome gauti vykdomuosius raštus, kad su antstoliu galėtume savo iniciatyva tuos garažus nukelti“, – BNS pirmadienį sakė Vilniaus vadovas.
„Kaip greitai mums teismai duos įgaliojimus su antstoliu tvarkytis, taip greitai mes tuos darbus ir padarysim. Manau, dar geri metai, daugiausia – dveji, ir Vilnius metalinių garažų nebeturės“, – pridūrė jis.
Pradžioje planuojama nukelti 75 garažus, vėliau – dar apie 100. Anot savivaldybės, garažų savininkus vienijanti bendrija ilgai neatskleidė tikrųjų jų savininkų, vėliau teigė, kad įpareigos juos nukelti garažus iki šių metų vasaros pabaigos.
Bendrijai to nepadarius, teismas leido pačiai savivaldybei nukelti šiuos garažus.
„Jaučiamės šiek tiek apgauti, nes su bendrijos pirmininku buvo pasirašyta taikos sutartis, (…) buvo pažadėta, kad geranoriškai iki rugpjūčio pabaigos garažai bus nukelti. Bet matome, kad nė vienas garažas nėra pajudėjęs“, – vėliau spaudos konferencijoje sakė V. Benkunskas.
„Tikrai davėme pakankamai laiko susirinkti daiktus ir išeiti“, – pridūrė jis.
Meras atmetė kritiką, kad dauguma žmonių nežinojo apie būtinybę nusikelti savo neteisėtus garažus. Pasak jo, ant tų garažų sienų buvo klijuojami informaciniai lapeliai.
V. Benkunskas taip pat pabrėžė, kad garažai nėra nukeliami nemokamai – jų savininkai turės padengti miesto patirtas išlaidas.
„Mes turėsime regreso tvarka šitų metalinių garažų savininkus pasiekti ir tas sąskaitas už priverstinius darbus pateikti“, – kalbėjo Vilniaus vadovas.
Anot savivaldybės Organizacijos vystymo grupės patarėjos Daivos Mikulskienės, daugelis gyventojų nukėlė savo garažus geranoriškai, bet Kernavės garažų bendrija prašymus ignoravo.
„Neliko kito pasirinkimo, kaip tik pasitelkti teisėsaugą ir atlaisvinti žemę, kuri priklauso visiems vilniečiams“, – tvirtino ji.
Kernavės gatvėje yra 179 metaliniai garažai. Jie užima apie 63 arų ploto sklypą.
Savivaldybės teigimu, garažų bendrija ilgai neatskleidė tikrųjų savininkų, vėliau teigė, kad įpareigos juos nukelti garažus iki šių metų vasaros pabaigos. To nepadarius, teismas leido savivaldybei nukelti šiuos garažus.
Metalinius garažus ir juose buvusį turtą laikinai saugos įmonė „Grinda“.
Norėdami atsiimti turtą, žmonės galės kreiptis į įmonę, jei dokumentais įrodys, kad tai jų turtas. Vėliau turtas bus atiduotas atliekų tvarkytojams.
Per trejus metus Vilniuje nukelta beveik 9 tūkst. metalinių garažų, tai yra daugiau nei 80 proc. visų valstybinėje miesto žemėje stovėjusių garažų.
Visi laikinieji metaliniai garažai užėmė apie 50 ha plotą.
Metaliniai garažai Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose pradėjo kurtis sovietmečiu. Tuomet juos valstybinėje žemėje leista statyti laikinai – 3–5 metams, tačiau dešimtmečius ten likę garažai ilgainiui tapo sąvartynais, ėmė kelti grėsmę aplinkai, teršti ją.
BNS