Top Baneris

Vilniuje iškils skulptūra Žygimantui Augustui ir Barborai Radvilaitei

2024 sausio 3 d.
Vrublevskiu biblioteka
Ž. Gedvilos/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Vrublevskių bibliotekos kiemelyje Vilniuje iki 2026 metų turėtų iškilti skulptūra, skirta Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Žygimantui Augustui bei jo žmonai Barborai Radvilaitei.  

LMA biblioteka ir Lietuvos dailininkų sąjunga gruodžio pabaigoje paskelbė skulptūrinės kompozicijos 16-ojo amžiaus valdovų porai idėjos ir jos įgyvendinimo konkursą, o pasiūlymų laukiama iki balandžio 9 dienos. 

„Biblioteka yra pastatyta XVI–XVII-ame amžiuje buvusios Radvilų jurisdikos (valdos – BNS) ribose. Toje vietoje, kur stovi biblioteka, yra buvę Radvilų tvenkiniai. Mes turime teisę sakyti, kad iš netoliese buvusių Radvilų rūmų Barbora galėjo keliauti į susitikimus, pasimatymus su Žygimantu (Augustu – BNS)“ – BNS sakė Vrublevskių bibliotekos vadovas Sigitas Narbutas. 

Jo teigimu, Žygimantui Augustui ir Barborai Radvilaitei skirta skulptūra papildys Vrublevskių bibliotekos vestibiulyje eksponuojamą XIX-ojo amžiaus viduryje skulptoriaus Tomo Oskaro Sosnovskio sukurtą kompoziciją, skirtą Lenkijos karaliui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Jogailai bei jo žmonai Jadvygai.

„Jeigu jau yra viena valdovų pora, kuri įdomiai ženklina mūsų istoriją, beliko atsirasti ir kitai valdovų porai, kuri kur kas ženkliau žymi sostinės Vilniaus ir visos Lietuvos istoriją labai gražia meilės legenda“, – teigė S. Narbutas. 

Pasak jo, skulptūrinis akcentas sostinės T. Vrublevskio gatvėje priešais jau rekonstruotą bibliotekos knygų saugyklą esančiame kiemelyje buvo numatytas remontuojamos bibliotekos techniniame projekte. 

S. Narbutas tikisi, jog skulptūra kiemelyje iškils 2024–2025 metais. Jo skaičiavimais, ji gali kainuoti 50–100 tūkst. eurų. Lėšų tikimasi pritraukti iš privačių rėmėjų, įmonių, taip pat nedidelę dalį planuojama panaudoti iš bibliotekos remontui skirto 15,5 mln. eurų biudžeto.

Su skulptūrinės kompozicijos idėjos konkurso nugalėtoju bus pasirašyta sutartis, pirmos–trečios vietų laimėtojams bus skirti 500–1,5 tūkst. eurų piniginiai prizai. 

Vrublevskių bibliotekos rekonstrukcijos darbai pradėti 2016 metų pabaigoje, juos už 15,5 mln. eurų atlieka statybų bendrovė Panevėžio statybos trestas (PST). 

BNS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video