Vilniaus senamiestyje įrengtas didžiausias Lietuvoje atsiveriantis stoglangis (2)

2021 balandžio 29 d.
Nuotrauka 7
Bendrovės nuotr.

Unikaliame Vilniaus Senamiesčio komplekse „Senatorių pasažas“ netrūksta išskirtinių sprendimų. Vienas jų – didžiausias atsiveriantis stoglangis ne tik Vilniaus mieste, bet ir visoje Lietuvoje.

Jis įrengtas vietoj anksčiau apleisto namo, esančio Stiklių gatvėje, stogo. Taip restauruotame komplekse buvęs namas vaiduoklis įgavo svarbų vaidmenį – pro architektų suformuotą praėjimą pirmame aukšte galima patekti į vidaus kiemą, o jo viršuje tarsi stiklinė karūna puikuojasi dvišlaitė stiklo ir plieno konstrukcija.

Įspūdingą stoglangį, kurio įstiklinimo plotas siekia apie 100 kv. m., o netaisyklingas perimetras – 10 x 8 m, įgyvendinti apsiėmė UAB „VikingConstructions“, pasiūliusi daug palankesnes sąlygas nei analogiškus darbus vykdančios įmonės iš kitų šalių. Bendrovės vadovo Olego Knezio teigimu, nemenkas iššūkis buvo ir tai, kad konstrukciją reikėjo pagaminti per labai trumpą laiką ir sumontuoti gana sudėtingomis sąlygomis – ankštoje erdvėje, autentiškų pastatų apsuptyje. Vietinė įmonė tai galėjo atlikti daug greičiau.

Nuotrauka 1
Nuotrauka 3

Unikalios stiklo konstrukcijos karkasas pagamintas iš plieno ir aliuminio struktūros, kurios užpildas yra trigubo stiklo paketai. Atidaromos dalies plotas – 40 kv. m. Judanti konstrukcijos dalis važinėja antikorozine danga padengtais plieno profiliais ant specialiųjų bėgių, valdoma distanciniu būdu. Konstrukcija sveria 10 500 kg, o dvi vienodos atsidarančios dalys – 4160 kg.

Uždarytas stiklinis stoglangis visiškai apsaugo patalpą nuo kritulių, nes stiklo ir plieno struktūra turi specialias gumines tarpines su šepetėliais. Ji numatyta virš antrame aukšte suplanuotos restorano salės, todėl būnant šioje erdvėje pro stoglangį atsiveria dangus ir Senamiesčio stogai, o tamsiuoju paros metu – ir žvaigždėta padangė.

Įmonei „VikingConstructions“ įgyvendinti architektų sumanymą patikėta neatsitiktinai – per daug metų jos kolektyvas sukaupė nemenką patirtį, įrengdamas nestandartines vienasluoksnes ar daugiasluoksnes erdvines konstrukcijas kaimyninėse Baltijos šalyse, Skandinavijoje, Lenkijoje, taip pat Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Izraelyje ir Kanadoje.

Nuotrauka 14
Nuotrauka 16
viking construkcions logo

PARTNERIO TURINYS

Komentarai
 • A

  2021-05-07, 1:33  

  Absoliuti vizualinė šlykštuma.

 • Ramintojas

  2021-05-06, 21:50  

  Radot kuo didžiuotis. Tokie sprendimai duoda precedentą ateityje ignoruoti senamiesčio stogų bendrą vaizdą ir sudaryt sąlygas nekilnojamojo turto savininkams ir vystytojams daryt ką nori su kultūros paveldu.
  Neprieštarauju, kad stoglangis savaip įdomus, bet ne šioje zonoje jam vieta.