Top Baneris

Vilniaus RAT įvertino saugomo pastato įstiklinimą

2018 lapkričio 7 d.
RAT
Tarpukario pastatas Gedimino pr. 27, Vilniuje.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus regioninė architektūros taryba (RAT) svarstė plačiai viešojoje erdvėje nuskambėjusį projektą – Gedimino pr. esančio 27 numeriu pažymėto saugomo pastato įstiklinimą – ir pateikė savo išvadas bei rekomendacijas.

RAT ekspertai įvertino 1938 m. pastatyto pastato (autoriai architektai Stanislaw Murczynski ir Jerzy Soltan) pirmojo aukšto erdvės įstiklinimo faktinę ir projektinę medžiagą tiek architektūriniu, tiek ir nekilnojamųjų kultūros vertybių aspektu.

Jie konstatavo, kad parengtų projektų („Administracinio pastato Gedimino pr. 27/2, Vilniuje, lauko terasos įstiklinimo, paprastojo remonto projektas“ ir „Administracinio pastato Gedimino pr. 27, Vilniuje, buvusio įėjimo atstatymo, paprastojo remonto projektas“) apimtis nėra pakankama privalomai projektų, rengiamų kultūros paveldo objektui, sudėčiai, net tuo atveju, kai yra rengiamas tik paprastojo remonto projektas.

Taip pat RAT pažymėjo, kad minėtų projektų autoriai (R. Andrijauskas ir G. Petronienė) neturi architekto išsilavinimo, kuris būtinas dirbant su aukštą kultūrinę vertę turinčiais architektūros objektais. Be to, ekspertų vertinimu, įgyvendinti sprendiniai neatitinka suderintų projektų – vietoje lauko kavinės laikinosios stiklo atitvaros sumontuotos už kolonų, padarytos „šiltos“ vitrinos tarp kolonų, įrengtas šildymas ir grindys.

RAT pateikė išvadas, jog minėto pastato, kuris yra vienas ryškiausių Vilniaus tarpukario modernizmo architektūros pavyzdžių, vertingosios savybės yra pažeistos. Taip pat nustatyta, jog projektų rengimo etape architektas nedalyvavo, tokiu būdu pažeidžiant Statybos įstatymo 25 straipsnio 1 punktą. Nebuvo vykdoma ir autorinė projekto įgyvendinimo priežiūra, tokiu būdu pažeistas Statybos įstatymo 36 straipsnio 1 punktas.

Vilniaus RAT rekomenduoja kreiptis į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, Kultūros paveldo departamentą dėl poveikio pastatui įvertinimo bei tolesnių teisinių procedūrų, siekiant atstatyti pastato vertingąsias savybes.

RAT išvadą galite skaityti čia.

Prie RAT, vienos iš 2018 m. strateginių Lietuvos architektų rūmų veiklų, finansavimo prisideda Lietuvos kultūros taryba.

Tarpukario pastatas Gedimino pr. 27, Vilniuje.

Lietuvos architektų rūmų inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video