Top Baneris

Vilniaus pašonėje atgimsta XVII a. statytas Jelenskių dvaras

2020 liepos 24 d.
1g 89368
Organizatorių nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Glitiškių kaimo, esančio Vilniaus rajono šiaurinėje dalyje gyventojai gali džiaugtis permainomis. Čia pamažu atgimsta Jelenskių dvaras, tvarkoma dvarvietės teritorija, o kaimelio bendruomenei įrengtas modernus ir patogus universalus sporto aikštynas.

Atgimstantis Jelenskių dvaras

Kaimo pasididžiavimu laikomas, turtinga istorija garsėjantis Jelenskių dvaras šiuo metu intensyviai tvarkomas ir prikeliamas naujam gyvenimui. Vilniaus rajono savivaldybė, pasinaudodama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis inicijavo dvaro sodybos ir dvarvietės renovaciją ir sutvarkymą. Tikimasi, kad sutvarkius šį puikų kultūros paveldo objektą jis bus pritaikytas šiuolaikiniams visuomenės ir vietos bendruomenės poreikiams. Įgyvendinus projektą ženkliai pagerės kultūros infrastruktūra, atsiras sąlygos kokybiškai profesionalaus meno sklaidai ir įvairių visuomenės grupių dalyvavimui kultūroje.

Sutvarkytame objekte planuojama organizuoti renginius, ekskursijas ir teikti kultūrines paslaugas, kurios bus skirtos ne tik Lietuvos gyventojams, bet ir lankytojams iš kitų Europos valstybių. Ekskursijos bus rengiamos lietuvių, lenkų, anglų, rusų kalbomis.

Sutvarkius Glitiškių dvarą, meno kolektyvams bus sudarytos tinkamos sąlygos repeticijoms. Bus įrengtas tinkamas ir higienos normas atitinkantis repeticijų kambarys, sutvarkyti sanitariniai mazgai, įrengti persirengimo kambariai, įsigyta muzikinė įranga, muzikos instrumentai. Bus pagerintos edukacinių užsiėmimų – amatų dirbtuvių sąlygos, jų ekspozicijų erdvės. Įrengus naujas dirbtuvių patalpas ir įgijus reikalingą įrangą molio dirbimui, degimui ir kitą, planuojama rengti edukacinius užsiėmimus. Pagerės sąlygos organizuojant koncertus su vaikais. Bus sutvarkyta bibliotekos skaitykla. Ji taps daug patrauklesnė skaitytojams.

4g 89371

5g 89372

Aktyvaus laisvalaikio mėgėjams patiks, kad sutvarkius dvaro pastatą bus įsigyta reikiama įranga aerobikos užsiėmimams. Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro iniciatyva bus skirtas treneris-metodininkas, kuris ves šiuos užsiėmimus.

Sutvarkius patalpas ir įsigijus reikiamą įrangą, Paberžės seniūnijos jaunimui bei vyresnio amžiaus asmenims būtų pasiūlyti šokiai ir kitos pramogos. Atsiras galimybė burtis ir vykdyti jaunimo bendruomeninę veiklą bei rengti vietos bendruomenės susirinkimus.

Šiuo metu dvarvietėje vyksta tvarkybos darbai: tvarkomas pastatas ir prie dvaro esantis parkas, įrengiamos vidaus patalpos, montuojami langai, įrengiama kondicionavimo sistema, išvedžiojamas grindinis šildymas, vyksta elektros instaliacijos tvarkymo darbai, sutvirtinamas fasado dekoras, ruošiamasi stogo remonto darbams. Darbai, prasidėję 2019 m. rugsėjį turėtų vykti iki šių metų pabaigos. Dvarui atnaujinti bus skirta apie 2,5 mln. Eur.

Iš dvaro istorijos

XVII amžiaus Glitiškių dvaro sodyba – tai Valstybės saugomas architektūros paminklas. Ją projektavo architektas Augustinas Kosakauskis (1737–1803). Iki šių laikų išliko dvaro sodybos vertingi pastatai: originali 2 tarpsnių (žemutinis – akmenų mūro, viršutinis – medinis) rūkykla su piramidiniu stogu, klasicistinių ir liaudies architektūros formų lobynas, ilgo stačiakampio plano svirnas su pusapskričių arkų langais ir nišomis bei 1860 m. Mozūrų maršalkos Kazimiero Jelenskio statyti rūmai, oficina, ledainė, samdinių namas, pirtis, arklidė, kiaulidė, spirito raugykla. Paskutinio dvaro savininko Kazimiero Jelenskio likimas tragiškas. 1943 metais jis žuvo nacių koncentracijos stovykloje Osvencime.

3g 89370

Kelių šimtų metų istoriją kamiene saugantis Glitiškių ąžuolas

Lankytojų dėmesį Glitiškėse pritraukia garsusis Glitiškių ąžuolas. Prie šio ąžuolo, pasak legendos, 1831 metais sukilęs prieš carinę priespaudą rinkdavęsis dvaro jaunimas. Nuo čia jie žygiavę į Vilnių ir įsitraukę į sukilėlių gretas. Ne vieną amžių išgyvenęs galiūnas daug matė, daug girdėjo. Apie jį sudėta daug padavimų ir legendų. Dabar ąžuolas pasitinka kiekvieną, atvykusį aplankyti Glitiškių dvaro sodybos.

Valstybės saugomas gamtos paminklas – Glitiškių ąžuolas 25 m aukščio, 2,3 m skersmens, 7 m apimties. Ąžuolas auga Širvio ežero krante dvaro rūmų parke. Apylinkių žmonės spėja, kad šis ąžuolas turi daugiau kaip pusantro tūkstančio metų. Štai kodėl jis toks didelis! 1960-aisiais ąžuolas paskelbtas gamtos paminklu, o 1987 – priskirtas prie respublikinės reikšmės paminklų.

12g 89379

Naujasis sporto aikštynas aktyviam laisvalaikiui

Visai šalia pagrindinės Glitiškių alėjos, Ąžuolyno g. 8, šių metų liepą užbaigtas šiuolaikiškas sporto objektas. Čia atsirado daugiafunkcinis, modernus sporto aikštynas, kur smagiai praleisti laiką, saugioje ir puikiai suplanuotoje erdvėje galės ir mažiausieji, ir vyresni kaimo gyventojai. Šiuo metu objektas yra atidžiai tikrinamas statybų eigą prižiūrėjusio techninio prižiūrėtojo, bet jau visai netrukus čia galės sportuoti ir leisti aktyviai laisvalaikį visi kas norės.

Plati, pagal moderniausius standartus įrengta sporto aikštelė yra aptverta ir apsaugota. Čia įrengta ne tik universali sporto aikštė, bet ir krepšinio, badmintono, tinklinio zonos. Šalimais plati, visus vaikiškus norus išpildanti vaikų žaidimų aikštelė, kur net ir judriausi padūkėliai ras sau pramogų.

Aikštynui Glitiškėse įrengti skirta virš 131 tūkst. Eur. Taip pat iš savivaldybės lėšų (neįskaičiuota į projekto išlaidas) visoje aikštyno teritorijoje buvo įrengtas drenažas.

17g 89384


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video