Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) pirmadienį priėmė sprendimą nutraukti privalomą Vilniaus miesto bendrojo plano patikrinimą dėl netinkamai atliktos šio plano viešinimo procedūros. VTPSI taip pat pateikė pastabas planavimo organizatoriui (savivaldybės administracijos direktoriui) dėl kai kurių bendrojo plano sprendinių patikslinimo, siekiant, kad būtų nustatyti aiškūs reikalavimai planuojamai teritorijai.
VTPSI pažymi, kad nutraukus Vilniaus miesto bendrojo plano tikrinimą nebus užkirstas kelias toliau vykdyti teritorijų planavimo procesą, tačiau planas negalės būti teikiamas tvirtinti savivaldybės tarybai, kol nebus ištaisyti esminiai viešinimo procedūrų pažeidimai ir nebus gautas VTPSI pritarimas tvirtinimui.
Atlikdama Vilniaus miesto bendrojo plano patikrinimo procedūrą, VTPSI nustatė, kad savivaldybės interneto svetainėje ir savivaldybės patalpose nebuvo paviešinti visi privalomi bendrojo plano sprendiniai. Taip pat patikrinimo metu nustatyta, kad dalis sprendinių buvo pakeisti po jų pristatymo visuomenei, nesuteikus galimybės pateikti dėl jų pasiūlymų.
Vilniaus miesto bendrasis planas sulaukė didelio visuomenės dėmesio – aktyviai teikti pasiūlymai dėl bendrojo plano sprendinių planavimo organizatoriui. VTPSI atrankos būdu patikrinusi savivaldybės administracijos atsakymus, kuriais buvo atsisakyta tenkinti visuomenės pateiktus pasiūlymus, nustatė, kad ne visais atvejais buvo laikomasi pareigos tinkamai motyvuoti šiuos atsakymus.
VTPSI taip pat pažymi, kad Vilniaus miesto bendrojo plano sprendiniai nebuvo teisės aktuose nustatyta tvarka pateikti visuomenei susipažinti ir pasiūlymams pateikti Teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje (TPDRIS).
Šiuo atveju Vilniaus miesto savivaldybės administracija, siekdama paviešinti Vilniaus miesto bendrojo plano sprendinius TPDRIS, susidūrė su techninėmis kliūtimis, nes bendrajame plane numačius papildomus sprendinius, kurių realizavimo teisės aktai tiesiogiai neapibrėžia, iškilo poreikis pakeisti teisinį reguliavimą, sudarant pagrindą modifikuoti TPDRIS.
„Nors savivaldybės administracija ir susidūrė su laikinomis problemomis viešinant plano sprendinius TPDRIS, šios aplinkybės neatleidžia planavimo organizatoriaus nuo pareigos viešinti Vilniaus miesto bendrąjį planą Teritorijų planavimo įstatyme ir jį įgyvendinančiuose teisės aktuose nustatyta tvarka“, – sako VTPSI Teritorijų planavimo valstybinės priežiūros departamento direktorė Donata Petrikienė.
Viena iš pagrindinių sąlygų, užtikrinančių teritorijų planavimo proceso skaidrumą, efektyvią asmenų teisių ir teisėtų interesų apsaugą ir derinimą, yra visuomenės narių įsitraukimas ir galimybė aktyviai dalyvauti procese. Pažymėtina, kad šiuo atveju dėl netinkamai atliktos bendrojo plano viešinimo procedūros VTPSI gavo visuomenės skundų ir pradėjusi bendrojo plano tikrinimo procedūrą.
„Visuomenei turi būti sudarytos sąlygos susipažinti su rengiamu dokumentu, teikti dėl jo pasiūlymus, gauti planavimo organizatoriaus atsakymus į juos. Netinkamai vykdant šias procedūras pažeidžiami suinteresuotų asmenų teisėti lūkesčiai įsitraukti į procesą. Tinkamai atliekamų viešinimo procedūrų svarbą yra konstatavusi ne tik Valstybės kontrolė, šiais metais atlikusi teritorijų planavimo auditą, bet ir teismai, kurie nuosekliai formuoja griežtą praktiką viešinimo procedūrų atžvilgiu, konstatuodami, jog pažeidimai, sudarę kliūtis visuomenės narių dalyvavimui teritorijų planavimo procese, yra vienas iš pagrindų pripažinti parengtus teritorijų planavimo dokumentus neteisėtais“, – nurodo Donata Petrikienė.
Primintina, kad parengto teritorijų planavimo dokumento tikrinimas yra privaloma procedūra, kurios metu VTPSI įvertina prieš tai atliktų planavimo procedūrų ir plano sprendinių atitiktį teisės aktų reikalavimams. Tik gavus VTPSI pritarimą teritorijų planavimo dokumento teikimui tvirtinti, jis gali būti teikiamas tvirtinti.
Iš viso 2019 m. VTPSI atliko 565 teritorijų planavimo dokumentų patikrinimus, iš kurių 142 atvejais tikrinimo procedūrą nutraukė dėl nustatytų trūkumų.