Vilniaus interaktyvus šilumos sunaudojimo žemėlapis – geriausias Europoje

Vilniaus interaktyvus šilumos sunaudojimo žemėlapis – geriausias Europoje

Vilniaus interaktyvus pastatų šilumos sunaudojimo žemėlapis sulaukė įvertinimo Miunchene (Vokietija) vykusioje Europos miestų sąjungos asamblėjoje „Eurocities 2014“. Bendras Vilniaus savivaldybės ir miestą šildančios bendrovės „Vilniaus energija“ projektas buvo paskelbtas geriausiu inovacijos kategorijoje. „Eurocities“ asamblėjų metu įvertinamos geriausios Europos miestų iniciatyvos ar praktikos, kurios leidžia jiems laisvėti, modernėti, spręsti ekonomines ir socialines problemas.

 

Analizės – suprantama forma

„Projektas, leidžiantis palyginti šilumos sunaudojimą skirtinguose miesto daugiabučiuose, sulaukė milžiniško konferencijos dalyvių susidomėjimo. Analogiškus žemėlapius, sekdami Vilniaus pavyzdžiu, ketina rengti Amsterdamas, Oslas, Miunchenas ir daug kitų Europos miestų“, – teigė projekto kūrėjas, „Vilniaus energijos“ Inžinierių analitikų grupės vadovas dr. Romanas Savickas.

Vilniaus savivaldybės interneto puslapyje veikiantis žemėlapis (http://www.vilnius.lt/vmap/t1.php?layershow=siluma) – tai sudėtingos šilumos sunaudojimo analizės, pateiktos kiekvienam suprantama ir patrauklia forma.

Nuolat atnaujiname žemėlapyje nurodomas 4799 šilumos punktų energijos sunaudojimas ir energinė klasė, kuriai pagal sunaudojimą priklauso daugiabutis. Priklausomai nuo to, kiek sunaudoja energijos, daugiabučiai skirstomi į 15 klasių, o šios sugrupuotos į 6 kategorijas, žemėlapyje pažymėtas skirtingomis spalvomis.

„Žemėlapis leidžia atsakyti į klausimą, kodėl dviejuose vienoduose namuose gaunamos skirtingos sąskaitos už šildymą. Čia galima apžvelgti energinį visų Vilniaus namų efektyvumą, išsiaiškinti ir savo, ir kaimyninio namo duomenis, palyginti, kiek energijos sunaudojama skirtingų šildymo sezonų metu“, – sakė dr. R. Savickas.

Faktiniais šilumos sunaudojimo duomenimis pagrįstas žemėlapis – naudingas ir pirkėjams, besidairantiems buto ekonomiškame daugiabutyje.

„Interaktyvus žemėlapis gali tapti puikiu įrankiu sprendžiant opią miesto daugiabučių renovacijos problemą. Čia aiškiai matomi prasčiausios energinės būklės pastatai, ši informacija leidžia atlikti ištisų rajonų renovacijos galimybių studijas“, – įsitikinęs dr. R. Savickas.

 

Netinkama punktų priežiūra

Vakarų Europos valstybėse yra įprasta praktika atlikti nuolatinę energijos sunaudojimo pastatuose stebėseną (ang. Energy management). Lietuvoje šioje srityje žengiami tik pirmieji žingsniai. R. Savickas tai daro jau daugiau kaip 10 metų. Jis ėmėsi iniciatyvos rinkti duomenis dešimtyje šalies miestų, lyginti, kiek energijos sunaudojama atskiruose pastatuose, stebėti, kokios priežastys lemia didesnes ar mažesnes išlaidas.

„Pastebėjau, kad daugeliu atvejų labai didelę reikšmę tolygiam šilumos energijos sunaudojimui turi tinkama vidaus sistemų priežiūra. Jeigu sistemos nebus subalansuotos, į vienus butus bus tiekiamas per didelis šilumos kiekis, taigi gyventojai bus priversti praverti langus, o kituose to paties namo butuose termometro stulpelis rodys vos šešiolika laipsnių šilumos“, – pasakojo R. Savickas.

Jo teigimu, sistemų priežiūrai dėmesio neskiriančių pastatų gyventojai nuolat susidurs su panašiomis problemomis. Norėdami taupyti ir šilumos punktų priežiūrą patikėję savamoksliam santechnikui, tokie gyventojai patirs daugiau išlaidų.

2 komentarai. Leave new

  • Atrodo, kad „geriausio” Šilumos sąnaudų žemėlapio jau seniai neliko nė padujų. Kam jis reikalinga , butų savininkai dar pamatys kur betvarkė ir ims reikalauti susitvarkyti . O kam to rik savivaldybei ,jos įmonei , tuoj prasidės šildymo sezonas ir bus pareikšta , kad iki jo pabaigos nėra galimybių atlikti darbus,
    Tik kvailys priežasties neras ….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai