Nors ir daugėja teisinių priemonių, kurios neleidžia lengvo pelno besivaikantiems statytojams užplanuotus vienbučius ar dvibučius gyvenamuosius namus paversti daugiabučiais, anksčiau vadinamuosius kotedžus pradėję statyti verslininkai pastaruoju metu suskubo deklaruoti statybos užbaigimą ir įregistruoti reikalavimų neatitinkančius statinius. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie (VTPSI) pareigūnai ėmėsi žygių, kad tokios statybos nebūtų įteisintos.
Praėjusį mėnesį jie patikrino įtarimų sukėlusių namų statybos teisėtumą sostinės Pavilnio rajone – S. Šilingo ir kitose gatvėse. Statybos valstybinės priežiūros inspektoriai aiškinosi, ar teisėtai išduoti šių namų statybą leidžiantys dokumentai (SLD), įvertino, kokius požymius – ar sublokuotų 1–2 butų namų, ar daugiabučių – atitinka pastatytieji „kotedžai“.
Nors minėtoje teritorijoje sklypų užstatymo tankumas ir intensyvumas neviršija nustatytų rodiklių, bet tik palei S. Šilingo gatvę gali būti statomi daugiabučiai mažaaukščiai namai. Jeigu statomi sublokuoti 1–2 butų namai, juos skiriančios sienos turi atitikti gaisrinės saugos, išorės sienų šiluminių parametrų ir kitus statybos techninio reglamento (STR) „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ reikalavimus. Šiuos reikalavimus pažeidė, kaip nustatė inspektoriai, S. Šilingo g. 61 sklype pastatytų 9 sublokuotų dvibučių statytojas. Todėl statybos užbaigimo procedūras jis galės atlikti tik pakeitęs statinio projektą ir pagal jį pertvarkęs statinius.
Kitam statytojui, kuriam sostinės savivaldybėje išduotas leidimas statyti 4 sublokuotus vienbučius, taip pat nepavyko įregistruoti šių jau pastatytų namų. Inspektoriai nustatė, kad SLD išduotas neteisėtai. Prie projekto buvo pridėti ne visi privalomi dokumentai, o pats projektas parengtas pažeidžiant reikalavimus dėl automobilių stovėjimo aikštelės. VTPSI kreipėsi į teismą ir paprašė panaikinti SLD galiojimą. Paaiškėjo, kad savivaldybės jau išdavė naują SLD. Patikrinus ir pastarąjį, taip pat nustatyta pažeidimų. VTPSI teismo paprašė ir šį SLD pripažinti negaliojančiu, o statytoją įpareigoti reikiamai pakeisti projektą ir pagal jį, gavus naują SLD, pertvarkyti statinius. Jeigu per nustatytą terminą statytojas to nepadarytų, įpareigoti jį savo lėšomis juos nugriauti.
Liūdnai gudravimai gali baigtis ir namų S. Šilingo g. 72 sklype statytojui. Dėl galimai suklastotų SLD, pateiktų kartu su prašymais patvirtinti deklaracijas apie statinių statybos užbaigimą, VTPSI kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą, o teismo paprašė panaikinti patvirtintas deklaracijas.
Galimybes teisinėmis priemonėmis kovoti su nesąžiningais statytojais, norinčiais vienbučius ar dvibučius gyvenamuosius namus neteisėtu būdu paversti daugiabučiais, savivaldybės administracijos atsakingiems darbuotojams suteikia neseniai pakeistas STR „Statybą leidžiantys dokumentai“. Jie gali neišduoti SLD, jeigu tikrinant projektą ir išduodant SLD kyla pagrįstų abejonių, kad projektuojamo statinio nurodyta paskirtis ir tipas neatitinka projekto. Už neteisėtai išduotus SLD atsako juos išdavusieji darbuotojai.