Top Baneris

Videniškių Šv. Lauryno bažnyčia svečius pasitinka atnaujintais fasadais ir stogu 

2023 gegužės 10 d.
Videniskiu Sv. Lauryno baznycia po remonto 3 scaled
KIC nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Tradiciškai gegužės pradžioje Videniškių (Molėtų r.) Šv. Lauryno bažnyčioje ir vienuolyno muziejuje paminėta palaimintojo Mykolo Giedraičio diena. Šiemet bažnyčioje dar nesilankę svečiai galėjo pastebėti, kad ji atrodo kur kas geriau nei ankstesniais metais – Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu pernai buvo atlikti koplyčios ir zakristijų stogų, fasadų tvarkybos (remonto) darbai, informuojama pranešime žiniasklaidai.

Paskutinį kartą bažnyčios fasadai buvo tvarkyti 2008-aisiais, prieš tai ji remontuota 1926 ir 1956 metais. Tai vėlyvojo renesanso stiliaus pastatas, jos architektūra beveik nepakito nuo statybos laikų. Bažnyčia stačiakampė, vienos navos, dvišlaičiu stogu. Bažnyčia priklauso Atgailos kanauninkų vienuolyno ansambliui.

Užduotis – išsaugoti istorinę dvasią 

Videniškių Šv. Lauryno bažnyčiai pasisekė – 2022 metais, paskolinus lėšų iš kitų objektų, kur darbai vėlavo, pavyko sutvarkyti jos fasadus ir pažeistus stogus. Pagal pirminį planą šie darbai būtų užtrukę šiek tiek ilgiau. 

„Reikėjo nuardyti seną stogų dangą ir grebėstus, sutvarkyti ar pakeisti pažeistas medines konstrukcijas ir uždengti stogą nauja skarda. Taip pat teko pašalinti nuo fasadų senų dažų ir atšokusio tinko sluoksnius, sutvarkyti įtrūkimus, tada vėl viską nuglaistyti, nudažyti“, – trumpai pakomentavo padarytus darbus Jonas Volodko, KIC techninės priežiūros vadovas.

Projektas, kurio oficialus pavadinimas: Atgailos kanauninkų vienuolyno ansamblio Šv. Lauryno bažnyčios, koplyčios ir zakristijų stogų, fasadų tvarkybos (remonto) darbai – pradėtas 2021 metais atliktais tyrimais. Kaip nurodyta dokumentuose, remonto metu būtina išsaugoti istorinę dvasią, nesistengti visko perdaryti vėl lyg nauja.

Remonto jau reikėjo, nes net plika akimi buvo matyti, kad koplyčios ir dviejų zakristijų stogų danga vietomis kiaura, prarūdijusi; tinkuotos fasadų sienos praradusios ankstesnę spalvą, vietomis tinkas atkritęs kartu su plytomis, vietomis – banguotas, akivaizdu, atšokęs nuo mūro paviršiaus. 

Buvo atlikti privalomi bažnyčios tyrimai, tvarkybos darbų projektą parengė architektė Nijolė Ščiogolevienė: suplanuota, kaip tvarkyti stogą, fasadus, duris ir langus. Visi šie darbai baigti 2022 metų pabaigoje. 

Darbus atliko UAB „Vakarų titanas“ ir UAB „Rūpintojėlis“. Bažnyčiai tvarkyti skirtos Paveldotvarkos programos lėšos, prisidėjo ir parapija. 

Kunigaikščių Giedraičių statyta bažnyčia 

Ruošiant Videniškių Šv. Lauryno bažnyčios tvarkybos projektą, buvo dar kartą prisiminta ir jos istorija. Šalia darbų aprašymo surašyti ir pagrindiniai jos istorijos faktai.  

Pirmoji medinė bažnyčia Videniškiuose buvo pastatyta 1547–1549 metais Motiejaus Giedraičio rūpesčiu, XVI–XVII amžiais Videniškių valdos priklausė kunigaikščiams Giedraičiams. 1620 metais jos vietoje iškilo mūrinė bažnyčia. Ji buvo sumanyta kaip palaimintojo Mykolo Giedraičio kulto židinys ir kaip kunigaikščių Giedraičių mauzoliejus. 1631 metais pristatyta koplyčia su rūsiu, kuriame iki šiol ilsisi palaimintojo M. Giedraičio palaikai. Bažnyčios rytinėje dalyje esančiame rūsyje buvo laidojami vienuoliai, kunigai.

Bažnyčia ir vienuolynas smarkiai nukentėjo per 1656–1661 metų karą su Maskva. 1684 metais bažnyčia vėl buvo atstatyta ir konsekruota, o 1801 metais ji buvo atnaujinta, interjeras įgavo klasicizmo bruožų. 

XVII–XVIII amžiais prie vienuolyno veikė parapijos mokykla, špitolė, bažnyčioje buvo išlaikoma profesionali giedotojų kapela. Po 1831 metų sukilimo vienuolynas buvo uždarytas, bažnyčia tapo parapine, vienuolyne įsikūrė klebonija. 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video